29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dariusz Swet, dyrektor generalny największego polskiego pożyczkodawcy, ustępuje ze stanowiska w związku ze zmianami na kierownictwie – Republic World

Dariusz Swet, dyrektor generalny największego polskiego pożyczkodawcy, ustępuje ze stanowiska w związku ze zmianami na kierownictwie – Republic World

Zaktualizowano 7 lutego 2024 o 17:46 czasu wschodniego

Odejście zbiega się z szerszymi zmianami, których domaga się nowy polski rząd, którego celem jest dokonanie zmian w kierownictwie po ubiegłorocznym zwycięstwie wyborczym.

Prezes PKO BP składa rezygnację ze stanowiska | Obraz:PKO PP

  • Posłuchaj tego artykułu
  • Czytałam 2 minuty

Prezes PKO BP składa rezygnację ze stanowiska: Dariusz Szwed, dyrektor generalny największego polskiego pożyczkodawcy PKO BP (PKO.WA), ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska ze skutkiem na 14 lutego, jak wynika z środowego komunikatu banku, podał Reuters. Odejście Szweda następuje niecały rok od jego powołania w kwietniu ubiegłego roku, co czyni go czwartym dyrektorem generalnym na czele spółki po odejściu Zbigniewa Jagiełły, który kierował bankiem przez niezwykłe 12 lat.

Bank nie podał konkretnych powodów rezygnacji Szweda. Jego odejście zbiega się jednak z szerszymi zmianami, których domaga się nowy polski rząd, którego celem jest zmiana kierownictwa w spółkach kontrolowanych przez państwo po ubiegłorocznym zwycięstwie wyborczym. W zeszłym tygodniu na zgromadzeniu akcjonariuszy PKO BP zagłosowano za zmianą członków rady nadzorczej banku, a skarb państwa korzystając z uprawnień akcjonariuszy wybrał na nowego prezesa Katarzynę Zimnicką-Jankowską.

Zmiany odzwierciedlają szerszy trend w spółkach państwowych, w tym w OrlenPKN.WA, największej spółce na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, oraz w różnych spółkach użyteczności publicznej posiadających akcje skarbu państwa. Posunięcie to oznacza strategiczną restrukturyzację struktur przywództwa i zarządzania pod nową administracją.

Pomimo istotnej zmiany przywództwa, akcje PKO BP spadły o zaledwie 0,5 proc. o godzinie 10:19 GMT, przy minimalnym ruchu w wiadomościach.

(Z danymi wejściowymi Reuters.)

READ  Odwrotna dostawa z Niemiec do Polski przez Jamał-Europa trwa już trzeci dzień - Biznes i Ekonomia