24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy Twój nos pomaga Ci wybrać przyjaciół?

Czy Twój nos pomaga Ci wybrać przyjaciół?

Ludzie utrzymują grzeczną fantazję, że nie czujemy się nawzajem nieustannie. Pomimo naszych starań, aby było inaczej, wszyscy mamy własne zapachy, ładne i dyskretne, i Jeśli jesteśmy jak inne ssaki lądoweNasze własne perfumy To może znaczyć coś dla naszych bliźnich.

Niektóre z tych rzeczy, jak zapach kogoś, kto nie kąpał się od miesiąca, albo charakterystyczny zapach malucha, który udaje, że nie tylko napełnia pieluchę, nie wymagają wyjaśnień. Ale naukowcy, którzy badają ludzki węch lub twój węch, zastanawiają się, czy cząsteczki uciekające z naszej skóry mogą zarejestrować się na poziomie podświadomości w nosach i mózgach otaczających nas ludzi. Czy przekazują wiadomości, których używamy do podejmowania decyzji, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Czy mogą w ogóle kształtować to, kim robimy, że nie lubimy spędzać czasu?

W rzeczywistości, w Małe badanie zostało opublikowane w środę w czasopiśmie Science AdvancesBadacze, którzy badali pary przyjaciół, których przyjaźń „zaskoczyła” od samego początku, znaleźli intrygujące dowody na to, że zapach ciała każdej osoby był bliższy zapachowi ich przyjaciół, niż oczekiwano przypadkowo. A kiedy badacze zmusili pary nieznajomych do wspólnej gry, ich zapachy ciała wskazywały, czy czuli, że mają dobry związek.

Istnieje wiele czynników, które określają, z kim ludzie się zaprzyjaźniają, w tym jak, kiedy i gdzie spotykamy kogoś nowego. Ale naukowcy sugerują, że jedną rzeczą, którą możemy złapać, jest to, jak pachną.

Naukowcy badający przyjaźń odkryli, że przyjaciele mają ze sobą więcej wspólnego niż nieznajomi — nie tylko takie rzeczy jak wiek i hobby, ale także GenetykaA wzorce aktywności mózgu i wygląd. Inbal Raffrebi, doktorant w laboratorium Noama Sobela, badacza węchów w Instytucie Nauki Weizmanna w Izraelu, był ciekawy, czy szczególnie szybkie przyjaźnie, które zdają się tworzyć w jednej chwili, zawierają składnik węchowy – czy mogą one dla ludzie to zrobić? Wyczuwają podobieństwa w swoich zapachach.

Zwerbowała 20 par tzw. przyjaciół, którzy w ten sposób scharakteryzowali swoją przyjaźń. Następnie wprowadziłem je do schematu powszechnego w badaniach nad zapachem ludzkiego ciała: przestań przez kilka dni jeść pokarmy takie jak cebula i czosnek, które wpływają na zapach ciała. Pozbądź się dezodorantu po goleniu. Kąp się z bezzapachowym mydłem dostarczonym przez laboratorium. Następnie załóż nową, czystą koszulkę wykonaną w laboratorium i śpij w niej, aż będzie ładna i ładnie pachnie, zanim przekażesz ją naukowcom do sprawdzenia.

Pani Raffreby i jej współpracownicy korzystali Elektroniczny nos Aby ocenić substancje lotne unoszące się z każdej koszuli, 25 innych ochotników również oceniło podobieństwo zapachów. Byli zainteresowani odkryciem, że zapachy przyjaciół były rzeczywiście bardziej do siebie podobne niż do zapachów obcych. Może to oznaczać, że zapach był jedną z rzeczy, które wyczuli na początku ich związku.

„Jest bardzo prawdopodobne, że przynajmniej niektórzy z nich używali perfum, kiedy się poznali” – spekulowała pani Raffreby. „Ale nie ukrywała wszystkiego, co ich łączyło”.

Istnieje jednak wiele powodów, dla których przyjaciele pachną podobnie – jedzenie w tych samych restauracjach, prowadzenie podobnego trybu życia itp. – co sprawia, że ​​trudno jest określić, czy na pierwszym miejscu jest zapach, czy podstawa związku. Aby to zweryfikować, badacze mieli 132 nieznajomych, z których wszyscy najpierw poplamili koszulkę, przyszli do laboratorium, aby zagrać w refleksję. Pary badanych stały blisko siebie i musiały naśladować swoje ruchy podczas poruszania się. Następnie wypełnili ankiety dotyczące tego, czy czują się związani ze swoimi partnerami.

Co ciekawe, podobieństwa między ich zapachami pozwalały przewidzieć, czy oboje odczuwali pozytywny związek w 71 procentach przypadków. To odkrycie wskazuje, że wąchanie zapachu podobnego do naszego wywołuje dobre odczucia. Może to być jedna z rzeczy, które wychwytujemy, gdy poznajemy nowych ludzi, wraz z takimi rzeczami, jak miejsce, w którym dorastali i czy wolą science fiction czy sport. Ale dr Sobel ostrzega, że ​​jeśli tak jest, to tylko jeden z wielu czynników.

READ  Obejrzyj wojskowy start SpaceX Falcon Heavy w sobotę

Pandemia Covid do tej pory ograniczała dalsze badania przy użyciu tego projektu autorstwa pani Raffreby i jej współpracowników; Trudno było przeprowadzać eksperymenty, w których nieznajomi zbliżyli się na tyle blisko, by powąchać się nawzajem.

Ale teraz zespół przygląda się modyfikowaniu zapachu ludzkiego ciała, aby sprawdzić, czy osoby, które powąchały podobnym zapachem, sklejają się ze sobą. Jeśli zapach jest powiązany z ich zachowaniem, jest to kolejny dowód na to, że podobnie jak inne ssaki lądowe, możemy polegać na naszym węchu w podejmowaniu decyzji.

Istnieje wiele tajemnic dla nich i innych badaczy, którzy chcą zbadać, w jaki sposób nasze osobiste zapachy, we wszystkich ich zawiłościach, oddziałują na nasze życie osobiste. Każdy powiew powietrza może powiedzieć więcej niż myślisz.

„Jeśli pomyślisz o bukiecie, który jest zapachem ciała, to jest to co najmniej 6000 cząsteczek” – powiedział dr Sobel. „Jest już 6000, które znamy – prawdopodobnie o wiele więcej”.