24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy to nowo narodzony żarłacz biały w Kalifornii?  Świetnie, jeśli to prawda.

Czy to nowo narodzony żarłacz biały w Kalifornii? Świetnie, jeśli to prawda.

Zaobserwowanie żarłacza białego zaledwie 300 metrów od brzegu jest zwykle bardzo przerażające. W rzadkich przypadkach te drapieżniki, które mogą dorastać do 20 stóp długości i ważyć dwie tony, gryzą ludzi.

Tak się jednak nie stało zeszłego lata, kiedy w pobliżu Santa Barbara w Kalifornii zauważono żarłacza białego, ponieważ był mały. To zwierzę morskie miało około pięciu stóp długości i prawdopodobnie miało zaledwie kilka godzin.

Ta obserwacja wywołuje obecnie zamieszanie wśród biologów morskich. To dlatego, że w Nowo opublikowana publikacjaBadacz i filmowiec, który uchwycił zwierzę kamerą, zwraca uwagę, że rekin ten jest nie tylko młody, ale i nowo narodzony. To uczyniłoby go pierwszym wielkim białym noworodkiem zaobserwowanym w zapisanej historii.

Na filmie nakręconym przez twórcę filmów przyrodniczych Carlosa Gaonę można zobaczyć, co autorzy określają jako oznakę niemowlęctwa: mały rekin wydziela mlecznobiałą substancję, którą można… Pozostałości „mleka macicznego” produkowanego przez rekiny matki podczas noszenia dzieci, według Philip Stearns, doktorant na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside i autor tego artykułu. (Stearns był z Gauną, kiedy dron reżysera zauważył rekina.)

Duet dostarczył kolejnych dowodów na to, że rekin był noworodkiem: zwierzę nie tylko wyglądało jak dziecko o okrągłych rysach, ale także znajdowało się na obszarze, który według naukowców jest rekinem białym. (Tak, na szczęście, dzieci rekinów nazywane są szczeniętami.) Ponadto Gauna zaobserwowała wielkie białe rekiny, które… Powiedział Wydawało się, że jest w ciąży w tym miejscu kilka dni wcześniej, zanim to zauważyła.

Nie wszyscy są przekonani, że rekin jest noworodkiem.

„Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to bardzo mały żarłacz biały” – powiedział Vox e-mailem Gavin Naylor, badacz rekinów z Uniwersytetu Florydy. Odnosząc się do tego, czy był to noworodek, dodał: „Wydaje mi się najprawdopodobniejsze, że to małe zwierzątko miało może dwa tygodnie i zagubiło się w płytkiej wodzie”.

READ  Ponowne uruchamianie Wielkiego Zderzacza Hadronów w poszukiwaniu ciemnej materii

Oto kilka szczegółów, które przemawiają za przekonującą odpowiedzią: Według Naylora kilka ciężarnych żarłaczy białych, które zbadali naukowcy, nie wydaje się mieć tego rodzaju białego płynu, który wydostał się z małego rekina. Białe rekiny zwykle rodzą w miocie od 8 do 12 młodych, a nie tylko jedno, więc można się spodziewać, że w pobliżu będą pływać inne noworodki.

W artykule Stearns i Jonah przyznają, że biała substancja, z której rekin się złuszcza, może być spowodowana nieznaną chorobą skóry, a nie oznaką noworodka.

Kadr z drona Gauna pokazuje, jak mały rekin zrzuca białą substancję.
Z grzeczności Carlosa Gaony

Jednak z obserwacji – i reakcji na nią – jasno wynika, że ​​nasze rozumienie nawet najbardziej charyzmatycznego gatunku na świecie jest wciąż pełne luk. „Pomimo dużego zainteresowania, w historii życia żarłaczy białych nadal istnieją pewne znaczące luki” – napisali w swoim artykule Stearns i Jonah. (Jeden powód: tak bardzo trudne Aby trzymać w niewoli białe rekiny.)

Nie tylko białe rekiny są tajemnicze, powiedziała Naylor. Dodał, że rekiny wielorybie, największa ryba świata, potrafią urodzić jednorazowo nawet 300 młodych, a naukowcy nie wiedzą, gdzie to się dzieje.

„O większości życia na Ziemi wiemy znacznie mniej, niż ludzie przypuszczają” – powiedział Naylor. „Dokładne określenie, gdzie rodzą się różne gatunki rekinów, to jedna z setek milionów rzeczy, których jeszcze nie wiemy”.

Te luki w naszym rozumieniu są niewątpliwie poniżające – części świata są wciąż nieznane i wciąż istnieją granice do odkrycia. Jednakże stanowią one również słaby punkt w naszych wysiłkach na rzecz ochrony życia na Ziemi. Brak wiedzy naukowej na temat gatunku utrudnia realizację odpowiedniego rodzaju ochrony. Mówiąc najprościej, trudno jest chronić rekiny, jeśli nie masz obrazu czegoś tak podstawowego, jak miejsce, w którym zaczyna się ich życie.