30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy obserwowanie całkowitego zaćmienia słońca jest bezpieczne?

Czy obserwowanie całkowitego zaćmienia słońca jest bezpieczne?

the Nadchodzące całkowite zaćmienie słońca Zapewnia się, że będzie to jedyne w swoim rodzaju przeżycie, jednak oglądanie niebiańskiego spektaklu bez odpowiedniej ochrony oczu może spowodować nieodwracalne szkody. Oto, co mówią eksperci na temat zagrożeń i sposobów bezpiecznego monitorowania.

Wielkie zaćmienie w Ameryce Północnej 8 kwietnia Po raz pierwszy będzie widoczna z Ziemi w Mazatlán w Meksyku, a stamtąd będzie podróżować na północny wschód przez Stany Zjednoczone i dotrze do Nowej Fundlandii w Kanadzie. (Koniecznie zapoznaj się z naszym przewodnikiem oglądania zaćmień tutaj.) Ścieżka całości, na której widoczne jest całe zaćmienie, będzie miała szerokość od 62 do 71 mil, ale częściowe zaćmienie będzie widoczne na większości kontynentu w różnym stopniu. Ten zbieg okoliczności oznacza, że ​​aż 31 milionów ludzi będzie miało okazję obejrzeć na żywo to niesamowite wydarzenie, co jednak niepokoi ekspertów.

Ryzyko trwałego uszkodzenia oczu podczas patrzenia na zaćmienie słońca

Oglądanie zaćmienia słońca jest rzadkim i oszałamiającym wydarzeniem, ale stwarza znaczne ryzyko dla naszych oczu. Ronald Boehner, prezes Amerykańskie Stowarzyszenie OptometrycznePrzestrzega przed ryzykiem związanym z oglądaniem zaćmienia bez odpowiedniej ochrony. Retinopatia słoneczna, stan spowodowany nadmierną ekspozycją na światło, może powodować poważne i często trwałe uszkodzenie siatkówki, wrażliwej warstwy komórek znajdującej się w tylnej części oka. Siatkówka odgrywa kluczową rolę w procesie widzenia, przekształcając światło w sygnały nerwowe, które następnie są wysyłane do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego.

„Ludzie chcą wyjść i to obejrzeć, ale istnieją złe informacje na temat tego, jak oglądać zaćmienie” – wyjaśnił mi Benner. Niektóre poważne wskazówki obejmują noszenie ciemnych okularów przeciwsłonecznych, zakładanie ciemnych okularów przeciwsłonecznych lub używanie maski spawalniczej. „Ale nic z tego nie jest prawdą” – ostrzegł.

READ  Kolejna próba testowa gigantycznej rakiety księżycowej NASA Artemis I rozpoczyna się we wtorek

Wybierając okulary zaćmienia lub ręczne projektory słoneczne, ważne jest, aby upewnić się, że są one zgodne ze specyfikacjami Globalna norma ISO 12312-2 I wyraźnie pokaż ten certyfikat zapewniający bezpieczne i niezawodne użytkowanie. „Filtry słoneczne zapewniające bezpieczny, wygodny widok Słońca bez powiększenia zazwyczaj przepuszczają od jednej części na 100 000 (0,001%) do jednej części na 2 000 000 (0,00005%) widzialnego światła słonecznego” – wyjaśnił Rick Feinberg, kierownik projektu ds. Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne. Społeczna grupa zadaniowa ds. zaćmienia słońca w A oświadczenie. „Te filtry są co najmniej 1000 razy ciemniejsze niż nawet najciemniejsze okulary przeciwsłoneczne”.

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne, nawet podwójne, lub maski spawalnicze nie zbliżają się nawet do tych poziomów filtracji.

Fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Problem w tym, że zaćmienia stwarzają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Zwykle nie patrzymy na słońce, bo jest to naprawdę niewygodne, ale nie ma to miejsca podczas zaćmień, kiedy Księżyc mocno zasłania słońce. Łatwo odnieść błędne wrażenie, że żadne światło nie jest w stanie zaszkodzić naszym oczom. To błędne przekonanie powoduje, że wiele osób zdejmuje okulary zaćmieniowe, nie zdając sobie sprawy, kiedy słońce ponownie zacznie świecić w pełnej intensywności, co według Bennera jest zachowaniem szczególnie ryzykownym.

Zdjęcie przedstawiające retinopatię słoneczną – ciemny obszar pośrodku – u 15-latka, który wpatrywał się bezpośrednio w zaćmienie słońca.
zdjęcie: Ten obraz został pierwotnie opublikowany na stronie internetowej Retina Image Bank®. Autor Theodore Ling, MD, MS. Fotograf N. Tytuł: Retinopatia słoneczna. Bank obrazów siatkówki. rok 2013; Numer obrazu 5041-4. © Amerykańskie Towarzystwo Specjalistów Siatkówki.

Siatkówka, bardzo wrażliwa część naszych oczu, jest podczas tych zdarzeń zagrożona. „Siatkówka jest przedłużeniem mózgu, jest tam czystą siecią neuronową” – wyjaśnił. „Kiedy normalnie patrzymy na światło, zachodzi reakcja chemiczna, która zamienia się w reakcję elektryczną, która wysyła sygnał do mózgu. Niestety, ta delikatna struktura może zostać uszkodzona nie do naprawienia.” Ze względu na intensywne światło wpadające promienie mogą „spalić” tę tkankę, prowadząc do stanu zapalnego i dysfunkcji pręcików i czopków, czyli wrażliwych na światło komórek siatkówki. Uszkodzenie to może być trwałe , ponieważ komórki te mogą obumrzeć, szczególnie wpływając na widzenie.Kolory, jeśli czopki są uszkodzone.

Według roku 2013 Zostań Opublikowane w Opisy przypadków w okulistyceRetinopatia słoneczna często pozostaje początkowo niezauważona, ponieważ jej objawy są subtelne i łatwe do przeoczenia. Utrudnia to diagnozę, ponieważ uszkodzenia spowodowane światłem lub ciepłem nie zawsze początkowo wydają się poważne. Pomimo pozornie łagodnego wyglądu jest to poważna choroba oczu. W przeciwieństwie do nabłonka skóry czy rogówki, które potrafią się regenerować, uszkodzenie siatkówki nie daje natychmiastowych objawów, często skutkując opóźnionym postrzeganiem trwałej utraty wzroku lub zmianami, takimi jak zniekształcone postrzeganie kolorów.

„Większość osób cierpiących na retinopatię słoneczną tak naprawdę nie wie, kiedy na nią zachorowała” – powiedział Penner. Uszkodzenie nie jest natychmiast bolesne i powoduje opóźnioną świadomość. Porównał to do oparzenia słonecznego, w przypadku którego nie jest jasne, czy uszkodzenie nastąpiło dopiero po kilku godzinach. Szukając pomocy medycznej, lekarze mogą zidentyfikować stan zapalny i ocenić możliwość regeneracji tkanki nerwowej, ale sieć nerwowa oka może odzyskać tylko częściowo, jeśli w ogóle. Z biegiem czasu to nierozwiązane uszkodzenie może prowadzić do powstawania blizn, skutkujących zaburzeniami widzenia, takimi jak „dziury” w polu widzenia.

Najpoważniejszą konsekwencją retinopatii słonecznej jest utrata widzenia centralnego. Penner porównuje to do dziurkowania starego negatywu fotograficznego za pomocą dziurkacza. Inne skutki obejmują trwałe zmiany w postrzeganiu kolorów, niewyraźne widzenie, wrażliwość na światło i bóle głowy.

„Kiedy te tkanki ulegną uszkodzeniu, organizm musi spróbować je naprawić. Nie ma leku, nie ma lekarstwa, nie ma rozwiązań. Dlatego podchodzimy do tego poważnie, bo kiedy już to się stanie, to koniec”.

„Nie warto ryzykować”

Zagrożenia są szczególnie niepokojące w przypadku dzieci. Rodzice mogą chcieć, aby ich dzieci były świadkami zaćmienia, ale muszą je skutecznie kierować i kontrolować. „Naprawdę przeraża mnie sytuacja, gdy rodzice zabierają swoje dzieci na dwór, bo chcą, żeby ich dzieci tego doświadczyły. Ale jeśli próbujesz opiekować się trójką, czwórką lub pięciorgiem dzieci na raz i upewniasz się, że wszystkie postępują zgodnie ze wskazówkami instrukcje, co mają robić. Dzieci nie zawsze rozumieją konsekwencje. W rzeczywistości te wytyczne są wystarczająco skomplikowane dla dorosłych, nie mówiąc już o dzieciach.

Istnieje wielka troska o osoby znajdujące się poza ścieżką całości, które mogą nie docenić szkód spowodowanych patrzeniem na zaćmienie bez odpowiedniej ochrony. Osoby obserwujące zaćmienie ze ścieżki całości mogą również nie być w pełni świadome potencjalnych zagrożeń, ostrzegł Penner. „Trudno określić moment, w którym światło słoneczne staje się szkodliwe. Dlatego należy unikać podejmowania jakiegokolwiek ryzyka.” „Jeśli chcesz obejrzeć zaćmienie z bliska, możesz bezpiecznie obejrzeć je w telewizji lub w Internecie.” Nalega, aby to doświadczenie stało się niezapomnianym przeżyciem pozytywne i bezpieczne, a nie niefortunne.Zaćmienia nie należy obserwować oczami niechronionymi, nawet podczas całkowitego zaćmienia.

Amerykańska Akademia Okulistyki On daje nieco inne rady, twierdząc, że obserwatorzy mogą bezpiecznie widzieć Słońce bez ochrony tylko podczas całkowitego zaćmienia, gdy Księżyc całkowicie przesłania wschodzącą twarz Słońca, czyli podczas całkowitego zaćmienia. Gdy słońce zacznie wschodzić, obserwatorzy powinni ponownie założyć okulary zaćmieniowe, aby zobaczyć pozostałą częściową fazę zaćmienia.

Jednak rada Bennera jest jasna i rozsądna: „Nie pozwól, aby zamieniło się to w negatywne doświadczenie, z którym będziesz musiał żyć przez resztę życia”. Ciesz się więc nadchodzącym zaćmieniem, ale pamiętaj, aby robić to bezpiecznie, stosując odpowiednią ochronę oczu, nie narażając wzroku. I pamiętaj o tym ważnym ciągu liter i cyfr: ISO 12312-2.

Wersja tego artykułu pierwotnie ukazała się na Gizmodo.