16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy Galaxy Z Fold 6 i Z Flip 6 obsługują płynne aktualizacje?

Czy Galaxy Z Fold 6 i Z Flip 6 obsługują płynne aktualizacje?

Samsung ogłosił premierę Galaxy Z Fold 6 i Galaxy Z Flip 6 10 lipca, a korzystając z narzędzi dla programistów Androida, odkryliśmy, że nowe składane telefony nie obsługują płynnych aktualizacji.

Minęło prawie dziesięć lat, odkąd Google wprowadziło funkcję płynnej aktualizacji dla telefonów z Androidem i Pixel. W 2024 roku Samsung w końcu wprowadzi tę funkcję do jednego ze swoich telefonów.

Co zaskakujące, tym telefonem był Galaxy A55, a telefon z serii A przez kilka miesięcy pozostawał jedynym telefonem na rynku, który korzystał z płynnych aktualizacji. Wygląda na to, że w przypadku Z Fold 6 i Z Flip 6 to się nie zmieni.

Co to są bezproblemowe aktualizacje i jak działają?

Telefony obsługujące funkcję bezproblemowej aktualizacji mają dwie partycje systemowe/rozruchowe. Podczas gdy nowe aktualizacje są instalowane na jednej partycji, możesz bez przerwy korzystać z telefonu na drugiej partycji.

W przypadku regularnych (nie płynnych) aktualizacji proces instalacji wymaga od użytkowników ponownego uruchomienia telefonu i zaczekania na zakończenie aktualizacji, co uniemożliwia im korzystanie z telefonu do czegokolwiek, nawet do wykonywania połączeń alarmowych, przez kilka minut.

Dzięki płynnym aktualizacjom nowe oprogramowanie można zainstalować w tle, nie przeszkadzając użytkownikowi. Po zastosowaniu nowego oprogramowania w ten sposób użytkownicy będą musieli tylko raz ponownie uruchomić telefon i nie będą musieli czekać na pojawienie się długich pasków postępu.

Historia ciąg dalszy po nagraniu wideo…

W zależności od tego, jak często instalujesz aktualizacje na swoich telefonach, płynne aktualizacje mogą, ale nie muszą, wydawać się ważną funkcją. Jednak poprawia jakość życia, szczególnie w przypadku urządzeń, które otrzymują comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń, co ma miejsce w przypadku większości nowych smartfonów Galaxy ze średniej i wyższej półki.

Wygląda na to, że Fold 6 i Flip 6 nie obsługują płynnych aktualizacji

Niestety, Z Fold 6 i Z Flip 6 nie obsługują płynnych aktualizacji, przynajmniej na podstawie naszych wstępnych testówJednak metody stosowane do sprawdzania, czy obsługiwane są płynne aktualizacje, wydają się nieco zawodne, więc jedyną rzeczą, którą będziemy mieć pewność, będzie to, kiedy nowe składane urządzenia otrzymają pierwszą aktualizację oprogramowania.

READ  Facet Apple „I'm a Mac” powraca, aby promować system Windows na komputerach Arm

Galaxy A55, który obsługuje płynne aktualizacje, wyświetla podzielony pasek postępu podczas pobierania i instalowania aktualizacji. Z drugiej strony urządzenia, które nie obsługują tej funkcji, mają pojedynczy pasek postępu. Porównanie obu urządzeń możecie zobaczyć na obrazku poniżej – to po lewej stronie jest gładkie, a to po prawej jest tradycyjne.

Jeśli Fold 6 i Flip 6 nie obsługują od razu płynnych aktualizacji, nie zmieni się to później. Ten system do instalowania aktualizacji wymaga dwóch partycji systemowych, a dodanie obsługi telefonu, który nie obsługuje płynnych aktualizacji, wymagałoby ponownego podziału istniejącej partycji systemowej, co mogłoby prowadzić do szeregu problemów, których Samsung nie ryzykowałby.

Aktualizacje dla Fold 6 i Flip 6 będą prawdopodobnie instalowane w ciągu siedmiu lat w tradycyjny sposób

Samsung mógł pominąć bezproblemowe aktualizacje swoich nowych flagowych telefonów, ponieważ oprogramowanie działające na flagowych smartfonach i tabletach Galaxy zwykle zajmuje dużo miejsca – prawie dwa razy więcej – w porównaniu do urządzeń ze średniej półki i budżetowych.

Na przykład pełny rozmiar oprogramowania sprzętowego dla Galaxy A55 wynosi około 8 GB, podczas gdy rozmiar oprogramowania sprzętowego dla Galaxy Z Fold 5 i Galaxy S24 Ultra wynosi odpowiednio około 14 GB i 16 GB.

Jednakże, biorąc pod uwagę, że Fold 6 i Flip 6 kwalifikują się do siedmiu lat aktualizacji systemu operacyjnego i zabezpieczeń, nieco rozczarowujące jest to, że wszystkie te aktualizacje zostały zainstalowane w staromodny sposób.

Galaxy Z Fold 6 i Z Flip 6 trafią do sprzedaży 24 lipca

Nowe składane telefony będą dostępne z systemem Android 14 i One UI 6.1.1 oraz nowymi funkcjami Galaxy AI. Gra trafi do sprzedaży 24 lipca, ale wcześniejsze zamówienia w przedsprzedaży mogą zapewnić Ci premie.