4 maja, 2024

Collier walczy o historyczny srebrny medal w Polsce

Alexandra wioślarka Nick Collier wyzdrowiała po zagrażającej karierze kontuzji i zapisała się w historii Polski.

Collier ze szkółki Central Otago Whitewater został pierwszym Nowozelandczykiem, który zdobył medal na mistrzostwach kajakarstwa do lat 23 w Krakowie w slalomie i crossie.

Zdobył srebro w kajakowym crossie, dawniej znanym jako slalom ekstremalny, który w przyszłym roku będzie miał swój debiut olimpijski.

„To niesamowite uczucie zdobyć swój pierwszy medal mistrzostw świata” – powiedział Collier.

„Od lat obserwuję na ekranie tych sportowców, teraz moich konkurentów.

„Siedząc z nimi podczas ceremonii otwarcia, panowało pewne niedowierzanie.

„Ponieważ to moje pierwsze mistrzostwa świata, nie mam miernika, jak sobie poradzę w starciu z tymi zawodnikami, jeśli w ogóle, to jest cel na ten sezon: dowiedzieć się, jak mogę się porównywać, zdobywać doświadczenie i rozwijać swoją pasję dla sportu.

„Więc wejście na podium, bycie mistrzem świata poniżej poziomu i wywieszenie flagi Nowej Zelandii to spełnienie marzeń”.

Collier musiał wykazać się ogromną odwagą, aby stanąć na linii startu.

W kwietniu 2021 roku doznał złamania kompresyjnego kręgów L2, co uniemożliwiło mu przebywanie w wodzie przez prawie sześć miesięcy.

„Kontuzja sprawiła, że ​​nie byłem pewien, czy kiedykolwiek będę w stanie ponownie pływać kajakiem” – powiedział.

„Na początku byłem zły na siebie, że naraziłem swoją karierę na ryzyko.

„Jednak gdy zaakceptowałem swoją sytuację, podjąłem decyzję o powrocie do zdrowia i skupiłem się na powrocie do gry, gdy moje ciało będzie gotowe”.

Collier został wybrany do zawodów Mistrzostw Świata w 2021 i 2022 roku, ale jedno z nich zostało przerwane przez Covida, a drugie z powodu kontuzji.

Sport nauczył go skupiać się na rzeczach, które może kontrolować, powiedział.

Jego zawody w Krakowie rozpoczęły się od jazdy indywidualnej na czas, w której zajął 17. miejsce.

READ  Polskie PGE, Enea, Tauron, Energa otrzymują państwowe koncesje na aktywa węglowe

Następnie nastąpił intensywny, bezpośredni wyścig, w którym czterech zawodników wyruszyło na trasę w tym samym czasie.

Collier znalazł się pomiędzy dwoma brytyjskimi wioślarzami i w pierwszym etapie zajął czwarte miejsce, ponieważ nie był w stanie wykonać kilku mocnych uderzeń.

„Wyprzedziłem polskiego odbijającego przy drugiej bramce i dzięki temu byłem trzeci.

„Byłem trzeci aż do ostatniej bramy w górę rzeki i okrążyłem ją, aby zaplanować, co przesunęło mnie na drugie miejsce.

„Stamtąd już tylko sprint do mety”.

Student Uniwersytetu Waikato miał w ten weekend ostatnie wydarzenie przed powrotem na szkolenie do Clutha River na lato w Europie.

Jej długoterminowym celem jest zakwalifikowanie się do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.

Whitewater w Central Otago może mieć już olimpijczyka, ponieważ doświadczony wioślarz Finn Butcher ma rywalizować w Paryżu.

Bracia Goldsmith Ollie i Tom zajęli odpowiednio 20. i 44. miejsce w Mistrzostwach Kajakarstwa Juniorów w Polsce.

Inni Nowozelandczycy, którzy rywalizowali, to Michael Uhl (20.) i Oli Buchner (41.) w zawodach mężczyzn do lat 23, Jaime Wilson (21.), BB Uhl (33.) i Rosie Rex (32.) w zawodach kobiet do lat 23. Wyścig Juniorek Dziewcząt.