24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co to za kręgi na kartach Chrome?

Co to za kręgi na kartach Chrome?

Być może ostatnio zauważyłeś, że karty w przeglądarce Chrome są otoczone kółkami wokół ikony karty, a sama ikona jest nieco mniejsza i wyblakła. O co w tym wszystkim chodzi — i czy mogę to zmienić?

Możesz zobaczyć, ile pamięci zostało zwolnione, najeżdżając wskaźnikiem myszy na nieaktywną kartę.

Najnowsza funkcja oszczędzania pamięci w Chrome, Według Google’a, „Automatycznie zwalnia pamięć z kart, których nie używałeś od jakiegoś czasu.” Ikony zakładek w kółku wskazują karty, które są obecnie nieaktywne. Aby ponownie był aktywny, wystarczy na niego kliknąć.

Zwykle w ciągu dnia pracy korzystam z wielu zakładek — i jestem pewien, że wielu naszych czytelników robi to samo. Niektóre z tych tabletek pozostają tam, dopóki ich nie potrzebuję, o innych zupełnie zapominam, dopóki nie zdecyduję, że czas zrobić porządki w domu. Tymczasem każda z tych kart reprezentuje stronę internetową, a każda z tych stron zajmuje pamięć, więc jeśli będę zbyt podekscytowany moją kolekcją kart, może to zacząć spowalniać działanie.

Jest to długotrwały problem przeglądarki Chrome, dlatego Google znalazło rozwiązanie — lub przynajmniej ulepszenie. Funkcja Memory Saver powoduje, że jeśli karta nie jest używana przez pewien czas, staje się ona nieaktywna, a pamięć, której używała, zostaje zwolniona. Ilość pamięci możesz sprawdzić przesuwając kursor nad zakładką.

Jeśli klikniesz na zakładkę, stanie się ona ponownie aktywna, chociaż całkowite załadowanie może zająć sekundę lub dwie.

Możesz wyłączyć funkcję Oszczędzanie pamięci lub wyświetlić listę konkretnych lokalizacji, które będą zawsze aktywne.

Jeśli uważasz to za denerwujące, możesz wyłączyć Oszczędzanie pamięci, po prostu przechodząc do ikony menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu przeglądarki Chrome i przechodząc do Ustawienia > Wydajność > Oszczędzanie pamięci. Możesz wyłączyć tę funkcję całkowicie lub pozostawić ją włączoną i utworzyć listę witryn, które chcesz, aby były zawsze aktywne.

READ  Utrzymanie przyszłości samochodów przy życiu, w stylu lat 80-tych

Nawiasem mówiąc, ta funkcja jest dostępna od jakiegoś czasu innej dużej przeglądarce opartej na Chromium, Microsoft Edge. Jeśli jesteś użytkownikiem Edge, możesz przejść do Ustawienia > System i wydajnośćA w dziale tzw poprawić wydajnośćMożesz włączyć lub wyłączyć możliwość „uśpienia” nieaktywnych kart, wygaszenia uśpionych kart oraz wybrania, które witryny powinny pozostać aktywne.