Rzecznik policji stanowej Plateau powiedział, że 132 osoby zostały uratowane i są obecnie leczone w różnych szpitalach.
Władze Nigerii potwierdziły, że co najmniej 22 osoby, w tym uczniowie, zginęły w wyniku zawalenia się dwupiętrowego budynku szkolnego w centrum kraju, co skłoniło ratowników do gorączkowych poszukiwań ponad 100 osób uwięzionych pod gruzami.
Władze podały w sobotę, że budynek St. Academy w dzielnicy Bosa Buji w stanie Plateau zawalił się w piątek wkrótce po przybyciu na zajęcia uczniów, z których wielu miało 15 lat lub mniej.
Początkowo pod gruzami uwięzionych było 154 uczniów, ale rzecznik policji Alfred Alabo powiedział później, że 132 z nich udało się uratować i z powodu obrażeń są leczeni w różnych szpitalach.
Agencja Associated Press zacytowała informację Alabo, że potwierdzono śmierć 22 uczniów. Z poprzedniego doniesienia nigeryjskich mediów wynikało, że zginęło co najmniej 12 osób.
Nigeryjska Krajowa Agencja Zarządzania Kryzysowego podała w poście na Facebooku, że 30 osób pozostaje w szpitalu. Dodała, że akcja ratownicza została zakończona, a miejsce zostało uprzątnięte.
Ratownicy próbowali dotrzeć do ofiar przy użyciu ciężkiego sprzętu, a zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazują tłumy gromadzące się wokół zawalonego betonowego budynku i stert gruzu.
Dziesiątki mieszkańców wioski zebrało się w pobliżu szkoły, niektórzy płakali, a inni oferowali pomoc, gdy koparki przeczesywały gruz z zawalonej części budynku.
Widziano kobietę płaczącą i próbującą zbliżyć się do gruzów, podczas gdy inni ją przytrzymywali.
Krajowa Agencja Zarządzania Kryzysowego podała, że natychmiast po zawaleniu się na miejsce zdarzenia przybyli ratownicy i pracownicy służby zdrowia, a także siły bezpieczeństwa, które rozpoczęły poszukiwania uwięzionych uczniów.
„Aby zapewnić szybką opiekę medyczną, rząd poinstruował szpitale, aby priorytetowo traktowały leczenie bez dokumentacji i płatności” – stwierdził w oświadczeniu komisarz ds. informacji stanu Plateau Musa Ashoms.
Rząd stanu Plateau za tragedię obwinia „złą strukturę i lokalizację szkoły w pobliżu brzegu rzeki”. Szkoły borykające się z podobnymi problemami zostały wezwane do zamknięcia swoich drzwi.
W Nigerii, najbardziej zaludnionym kraju Afryki, incydenty związane z zawaleniami budynków stały się powszechne, a w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano kilkanaście takich incydentów.
Władze często obwiniają za takie katastrofy nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w budynkach, użycie materiałów budowlanych niespełniających norm i niewłaściwą konserwację.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy