21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny przyjmują inny ton, gdy Zachód potępia Rosję za Ukrainę

Chiny przyjmują inny ton, gdy Zachód potępia Rosję za Ukrainę

Pekin staje w obliczu skomplikowanej sytuacji w miarę nasilania się kryzysu na Ukrainie, próbując zrównoważyć głębokie więzi z Moskwą swoją polityką zagraniczną, polegającą na energicznej obronie suwerenności państwa.

W krótkim oświadczeniu na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek wieczorem ambasador Chin przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Zhang Jun powiedział, że Pekin z zadowoleniem przyjmuje i zachęca do wszelkich wysiłków na rzecz rozwiązania dyplomatycznego, dodając, że wszystkie obawy należy rozwiązać „na podstawie równości ”.

„Obecna sytuacja na Ukrainie jest spowodowana wieloma złożonymi czynnikami. Chiny zawsze zajmują swoje stanowisko w tej samej sprawie. Uważamy, że wszystkie kraje powinny rozwiązywać spory międzynarodowe drogą pokojową, zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych. ”

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa odbywa się, gdy światowi przywódcy desperacko próbują uspokoić sytuację na Ukrainie, która uległa gwałtownemu zwrotowi po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin po uznaniu ich za niepodległe rozkazał siłom rosyjskim podział na dwa odrębne regiony wspierane przez Moskwę – posunięcie zachodnich urzędników . Proponuje się dać pretekst do szerszej inwazji na Ukrainę.

Rosja powiedziała kilka tygodni temu, że nie dokona inwazji na Ukrainę, a na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa broniła swoich działań jako wysiłków na rzecz „ochrony i zachowania tych ludzi” żyjących w Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej (DRL i ŁRL).

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken rozmawiał w poniedziałek ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi o wydarzeniach w Korei Północnej i „rosyjskiej agresji na Ukrainę”, jak wynika z krótkiego oświadczenia Departamentu Stanu.

„Minister podkreślił potrzebę zachowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu. Strona internetowa chińskiego MSZ nie zawierała odczytania apelu w czasie prasy.

Chiny wcześniej wezwały strony zaangażowane w kryzys na Ukrainie do powrotu do porozumień mińskich, nawiązując do porozumień osiągniętych w 2014 i 2015 roku w następstwie konfliktów na wschodzie Ukrainy, które wspierają kontrolę Kijowa nad granicą z Rosją.

READ  BRICS: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Iran znajdują się wśród sześciu krajów zaproszonych do przyłączenia się do grupy

Przemawiając w sobotę podczas przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, Wang powiedział, że „należy szanować i chronić suwerenność, niezależność i integralność terytorialną wszystkich krajów”.

Ale zachodni przywódcy powiedzieli w poniedziałek, że ostatni ruch Rosji naruszył porozumienie, a ambasador USA przy ONZ Linda Thomas Greenfield powiedziała, że ​​Putin „podarł mińskie porozumienia na strzępy”.

Powiedziała też, że każdy kraj członkowski Organizacji Narodów Zjednoczonych ma interes w tym browarniczym kryzysie. „To chwila pracy zespołowej” – powiedziała. „Istnieje wysokie ryzyko, że ktokolwiek usiądzie na płocie”.

Chociaż nie ma sojuszników wojskowych, Chiny i Rosja posuwają się naprzód Coraz bardziej jednolity front W obliczu tego, co postrzegają jako zachodnią ingerencję w ich sprawy i regiony.
a zamiatanie wspólne oświadczenie Wydany 4 lutego po spotkaniu chińskiego przywódcy Xi Jinpinga i Putina nie wspominał o Ukrainie, ale widział, jak Chiny popierają centralny postulat Rosji wobec Zachodu, przy czym obie strony „sprzeciwiają się dalszej ekspansji NATO”.

Rosja i Chiny od dawna wspierają się nawzajem przeciwko temu, co postrzegają jako ingerencję Zachodu w ich sprawy wewnętrzne, odpierają sankcje kierowane przez USA i często głosują jako blok w ONZ.