Na najwyższych szczeblach władzy Chiny agresywnie promują plan naprawienia stagnacji gospodarczej kraju i zrekompensowania szkód spowodowanych trwającą od kilkudziesięciu lat bańką na rynku nieruchomości.
Program nosi nowe hasło, wprowadzone przede wszystkim przez Xi Jinpinga, najwyższego przywódcę kraju, jako „nowe siły wytwórcze wysokiej jakości”.
Zawiera jednak elementy znane z chińskiego podręcznika gospodarczego: pomysł polega na stymulowaniu innowacji i wzrostu poprzez ogromne inwestycje w produkcję, zwłaszcza w zaawansowane technologie i czystą energię, a także agresywne wydatki na badania i rozwój. Niewiele było konkretnych przepisów określających, w jaki sposób rząd ma nadzieję przekonać chińskie gospodarstwa domowe do odwrócenia przedłużającego się spowolnienia wydatków.
Premier Li Qiang, zastępca dowódcy kraju, przedstawił plan w niedzielę w przemówieniu skierowanym do dyrektorów generalnych z całego świata, którzy zebrali się w Pekinie na corocznym Forum Rozwoju Chin. „Przyspieszymy rozwój nowych, wysokiej jakości sił wytwórczych” – powiedział podczas ceremonii otwarcia forum.
Założone w 2000 roku Forum Rozwoju Chin ma na celu wyjaśnienie liderom biznesu planu gospodarczego sporządzanego przez premiera co roku 5 marca.
W poprzednich latach na forum odbywały się długie i za zamkniętymi drzwiami dyskusje z prezesami firm, podczas których Premier zadawał wiele pytań. Jednak przemówienie premiera, zwykle odbywające się w ostatnim dniu wydarzenia, zostało w tym roku odwołane bez wyjaśnienia, co skłoniło niektórych dyrektorów generalnych do pominięcia poniedziałku i zaplanowania przylotu prywatnymi odrzutowcami w niedzielny wieczór.
Podczas Chińskiego Forum Rozwoju również dość otwarta dyskusja na temat polityki gospodarczej prowadzona była przez chińskich liderów biznesu i ministrów na dzień przed ceremonią otwarcia, ale w tym roku również tak się nie stało.
Evan Greenberg, prezes i dyrektor generalny Chubb Group, dużej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej, był współgospodarzem otwarcia konferencji w niedzielę. Wśród uczestników byli dyrektor generalny Apple Tim Cook, który w zeszłym tygodniu przebywał w Chinach, próbując ożywić sprzedaż iPhone'ów, a także Mike Henry, dyrektor generalny BHP, australijskiego giganta wydobywczego.
W swoim przemówieniu Lee wezwał do nasilenia industrializacji oraz zwiększenia usług i konsumpcji. Powtórzył swoje wezwania do chińskich rodzin, aby wymieniły stare samochody i sprzęt AGD, ale nie powiedział, czy rząd zapewni im fundusze, aby im w tym pomóc.
Z półoficjalnych danych wynika, że wydatki konsumentów w Chinach są słabe, a ceny mieszkań spadły o jedną piątą w ciągu ostatnich dwóch lat. Spadła także liczba transakcji mieszkaniowych. Właściciele domów skarżą się, że muszą obniżyć ceny nawet o połowę, jeśli chcą znaleźć nabywców.
Nieruchomości stanowią od 60 do 80 procent majątku gospodarstw domowych, co stanowi znacznie większy udział niż w większości krajów. Zatem zbliżające się załamanie na rynku mieszkaniowym sprawiło, że wiele rodzin czuje się gorzej i ma trudności ze spłatą kredytu hipotecznego.
Pan Lee wspomniał o nieruchomościach i powiązanym z nimi problemie, jakim jest zadłużenie samorządów lokalnych, jedynie krótko podczas dyskusji na temat zagrożeń. W ciągu ostatnich czterdziestu lat „nie pokonało nas ryzyko i wyzwania” – stwierdził.
Lee powiedział, że rząd postara się zapewnić legalny pobyt ponad 250 milionom ludzi z rodzin rolniczych, którzy przenieśli się na stałe do miast, ale nie kwalifikują się do tam zamieszkania. Miasta oferują znacznie wyższe świadczenia medyczne, emerytalne i edukacyjne niż obszary wiejskie.
Lee nie wyjaśnił jednak, w jaki sposób władze miast, którym skończyły się już pieniądze, mogły sobie pozwolić na zapewnienie tak kosztownych świadczeń.
Hasło „nowe, wysokiej jakości siły wytwórcze” ma częściowo na celu rozwianie obaw w Chinach i za granicą, że wprowadzone przez USA ograniczenia w eksporcie zaawansowanych technologii do Chin mogą zahamować ich rozwój. Podczas odpraw przed forum urzędnicy podkreślali, że produkcja stanowi dużą część gospodarki kraju – ponad dwukrotnie więcej niż w Stanach Zjednoczonych.
„W Chinach widać, że stale rośnie i jest znacznie wyższy niż w innych krajach” – powiedział na konferencji prasowej Shi Dan, dyrektor generalny ds. ekonomii w Ministerstwie Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.
Partnerzy handlowi Chin obawiają się, że większa industrializacja zwiększy chiński eksport. Unia Europejska przygotowuje się do nałożenia ceł na samochody elektryczne sprowadzane z Chin. Izba Handlowa Unii Europejskiej opublikowała w zeszłą środę raport ostrzegający, że taka polityka może doprowadzić do spadku produkcji w Europie, ponieważ europejskie firmy mogą nie być w stanie konkurować z chińskimi firmami wspieranymi przez rząd.
Firmy, które polegały na sprzedaży do Chin towarów do budowy domów i infrastruktury, uważnie obserwują podwójne skupienie się na produkcji zaawansowanych technologii.
Andrew Forrest, dyrektor naczelny Fortescue, australijskiego giganta w branży wydobycia rudy żelaza, powiedział, że Chiny nieuchronnie będą nadal wydawać duże kwoty na infrastrukturę, w tym drogi, linie kolejowe i porty.
„Sytuacja infrastrukturalna tak naprawdę nie będzie polegać na odwróceniu się od obecnego, skupi się po prostu na produkcji” – powiedział w wywiadzie.
Chińscy urzędnicy złożyli wiele obietnic dotyczących stabilizacji rynku mieszkaniowego, ale podali niewiele szczegółów, jak to osiągnąć.
Li Xuesong, inny dyrektor generalny ds. ekonomii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, powiedział na konferencji prasowej, że samorządy lokalne mogłyby zapewnić więcej mieszkań pracownikom sektora publicznego. Nie odniósł się jednak do tego, w jaki sposób samorządy lokalne, z których wiele jest obciążonych dużym zadłużeniem, zapłacą za te mieszkania.
Po niedawnym załamaniu publicznej sprzedaży gruntów deweloperom wiele samorządów zostało zmuszonych do obniżek wynagrodzeń pracowników komunalnych i potrzebowało pomocy Pekinu w spłacie odsetek. Chińskie Ministerstwo Finansów rozpoczęło program pomocy niektórym miastom w spłacie długów, pod warunkiem ograniczenia programów budowy drogiej i popularnej infrastruktury.
Kluczowe znaczenie ma pomoc konsumentom w wydawaniu większych wydatków, powiedział Wang Dan, główny ekonomista Chin w szanghajskim biurze Hang Seng Bank, podczas konferencji internetowej zorganizowanej przez Międzynarodowe Forum Finansowe chińskiego banku centralnego. „Bezpośredni transfer środków pieniężnych pozostanie najskuteczniejszą metodą” – stwierdziła.
Obecnie w Chinach koncentruje się na zwiększaniu podaży i jakości towarów, a nie na martwieniu się o popyt.
„Tempo wzrostu inwestycji w nowe siły napędowe jest dobre” – powiedział Liu Suchi, wiceprzewodniczący Narodowej Komisji Rozwoju i Reform.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Akcje giganta chipów sztucznej inteligencji Nvidia spadły pomimo rekordowej sprzedaży wynoszącej 30 miliardów dolarów
Stowarzyszenie Graczy NFL pozywa DraftKings na kwotę około 65 milionów dolarów