WASZYNGTON (AP) – Ceny producentów w USA wzrosły w marcu w porównaniu z rokiem poprzednim w najszybszym tempie od prawie roku, ale wzrosty były mniejsze, niż oczekiwali ekonomiści. Inflacja hurtowa spadła w ujęciu miesięcznym.
Departament Pracy podał w czwartek, że wskaźnik cen producentów – który mierzy presję inflacyjną, zanim dotrze ona do konsumentów – wzrósł w zeszłym miesiącu o 2,1% w porównaniu z marcem 2023 r., co stanowi największy skok rok do roku od kwietnia 2023 r. Ekonomiści spodziewali się jednak wzrostu o 2,2%, według ankiety przeprowadzonej wśród prognostów przez firmę danych FactSet.
W porównaniu z lutym ceny hurtowe wzrosły zaledwie o 0,2%, w porównaniu z wzrostem o 0,6% w lutym i poniżej oczekiwań ekonomistów na poziomie 0,3%.
Nieco lepszy od oczekiwanego odczyt cen producentów przyniósł pewną ulgę i pojawił się dzień po tym, jak Departament Pracy stwierdził, że inflacja cen konsumpcyjnych była w zeszłym miesiącu zaskakująco wysoka. Środowe dane zwiększyły obawy o zatrzymanie postępu w walce z inflacją i wzbudziły wątpliwości co do tego, kiedy Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe.
Po wyłączeniu zmiennych cen żywności i energii podstawowe ceny hurtowe wzrosły w zeszłym miesiącu o 0,2% w stosunku do lutego, co stanowi drugi spadek z rzędu, i o 2,4% od marca 2023 r. Wzrost podstawowych cen producentów w ujęciu rocznym był największy od tego czasu. Sierpień. Ekonomiści postrzegają inflację bazową jako oznakę kierunku, w jakim może zmierzać ogólna inflacja.
Hurtowe ceny surowców spadły o 0,1% w porównaniu z lutym, do czego przyczynił się spadek cen energii o 1,6%. Ceny usług wzrosły drugi miesiąc z rzędu o 0,3%.
W obliczu agresywnych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną inflacja stale spada, osiągając szczyt w połowie 2022 r. Jednak ostatnio osiągnięcie poprawy okazało się trudne.
Departament Pracy podał w środę, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich wzrósł w zeszłym miesiącu o 3,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi drugi z rzędu wzrost inflacji rok do roku, która utrzymuje się znacznie powyżej celu Rezerwy Federalnej wynoszącego 2%. Ceny towarów i usług konsumenckich wzrosły w zeszłym miesiącu o 0,4% w porównaniu z lutym, co jest zgodne ze wzrostem w styczniu. Od października nie spada w ujęciu miesięcznym.
Aby zaradzić ponownemu wzrostowi inflacji, który rozpoczął się wiosną 2021 r., między marcem 2022 r. a lipcem 2023 r. Fed 11 razy podniósł referencyjną stopę procentową, osiągając najwyższy poziom od 23 lat. Bank centralny zasygnalizował, że spodziewa się w tym roku trzykrotnej obniżki stóp procentowych – na zmianę polityki z niecierpliwością oczekiwano na Wall Street. Jednak niedawny upór inflacji budzi wątpliwości, kiedy zacznie ona obniżać stopy procentowe i czy Fed rzeczywiście będzie w stanie w tym roku obniżyć trzy z nich.
Inwestorzy z Wall Street początkowo liczyli, że pierwsza obniżka stóp nastąpi w marcu. Tak się jednak nie stało i wskaźniki inflacji ustabilizowały się. Obecnie większość inwestorów nie spodziewa się obniżek stóp procentowych przed wrześniowym posiedzeniem Fed, wynika z narzędzia FedWatch CME.
George Ball, prezes firmy inwestycyjnej Sanders Morris, nazwał czwartkowy raport o cenach producentów „zachęcającym”, ale powiedział, że „Fed nie spieszy się, jeśli chodzi o obniżenie stóp procentowych”.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Akcje giganta chipów sztucznej inteligencji Nvidia spadły pomimo rekordowej sprzedaży wynoszącej 30 miliardów dolarów
Stowarzyszenie Graczy NFL pozywa DraftKings na kwotę około 65 milionów dolarów