20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Cemex Polska stawia na odnawialne źródła energii

Cemex Polska stawia na odnawialne źródła energii

Cemex Poland zawarł długoterminową umowę ze spółką Statkraft na dostawy zielonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, gwarantowanej i chronionej poprzez zakup Gwarantowanego Źródła Energii (GO).

Umowa oparta jest na formule CPPA (Corporate Power Buy Agreement) i obejmuje dostawy energii elektrycznej na okres ośmiu lat począwszy od 1 stycznia 2025 roku. Podpisana umowa ma zabezpieczyć około 30% rocznego zapotrzebowania energetycznego zakładów Cemex Poland. Statkraft to największy w Europie wytwórca energii ze źródeł odnawialnych.

Pozyskiwanie niskoemisyjnej energii elektrycznej jest częścią globalnej strategii Cemex „Future Action” mającej na celu walkę ze zmianami klimatycznymi.

Energia dostarczana do zakładów Cemex w ramach podpisanej umowy będzie bazować na portfelu energii elektrycznej z polskich farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Warto zaznaczyć, że podpisana umowa jest tzw. umową na dostawę energii fizycznej, która obejmuje rzeczywistą energię wytworzoną z określonej grupy polskich jednostek wytwórczych dostarczających zieloną energię.

„Zakończona transakcja jest ważna dla Cemexu na kilku poziomach. Umowa zapewnia stabilne dostawy dużej ilości energii elektrycznej, zapewniając jednocześnie gwarantowaną, przewidywalną cenę za dostarczoną energię w długim okresie czasu. Jest to szczególnie istotne w kontekście obserwowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy szybkich i nieprzewidywalnych zmian cen energii na europejskim i polskim rynku energii. Ponadto partnerstwo ze Statkraft jest ważne w kontekście osiągania celów Grupy Cemex w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przede wszystkim pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych pozwala na znaczną redukcję śladu węglowego naszych zakładów produkcyjnych” – powiedział Członek Zarządu Cemex Polska, Dyrektor ds. Operacji Cementowych, Tatiusz Radzisiak.

Umowa obejmuje dostawę energii w formie „baseloadu”, co gwarantuje dostawę stałej ilości energii w każdej godzinie dnia, przez cały czas trwania umowy. Z punktu widzenia wytwórcy energii i odbiorcy końcowego jest to najbardziej zaawansowana architektura produktowa na dzisiejszym rynku energii. Ponadto umowa zapewnia większą dywersyfikację portfela zamówień energetycznych Cemex Poland.

READ  W Polsce młodzi ludzie odkrywają swoje żydowskie korzenie - DW - 26.01.2024

„Jako wiodący integrator rynku energii odnawialnej w Polsce, w Statkraft mocno wierzymy, że możemy napędzać transformację energetyczną, jednocześnie wspierając konkurencyjność polskiego przemysłu. Dobrym tego przykładem jest nasze partnerstwo z Cemex Poland, gdzie zapewniamy zielone środowisko fundament – 24 godziny na dobę, 365 w roku. Dni i stabilne dostawy opierają się na naszym portfolio OZE (odnawialnych źródeł energii), które obejmuje energię elektryczną z elektrowni wiatrowych i słonecznych”, powiedział Peter Schipper, wiceprezes NW Europe & US pochodzenia w Statkraft.

Polska jest drugim po Hiszpanii krajem z grupy Cemex w Europie, który otrzymał taki kontrakt.

Cmex dla klimatu

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest częścią globalnej strategii Cemex „Przyszłość w działaniu”. Jej celem jest walka ze zmianami klimatycznymi poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla w zakładach produkcyjnych.

W ramach inicjatyw zrównoważonego rozwoju portfolio produktów Cemex Polska jest stale wzbogacane o rozwiązania z zakresu zrównoważonego budownictwa. Firma oferuje swoim klientom niskoemisyjną Vertuę® materiały – beton, kruszywa, cement kruszywowy i cement workowany – a ostatnio kruszywa pochodzące z recyklingu.

Kliknij tutaj, aby bezpłatnie zarejestrować się w World Cement

Przeczytaj artykuł online: https://www.worldcement.com/europe-cis/14112023/cemex-poland-bets-on-renewable-energy-sources/