9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Być może pionierska sonda marsjańska właśnie wysłała do domu ostatnie nawiedzone zdjęcie

Być może pionierska sonda marsjańska właśnie wysłała do domu ostatnie nawiedzone zdjęcie

Już prawie czas Pożegnać się z innym marsjańskim przyjacielem. Wiele misji na Czerwoną Planetę ucichło po raz ostatni, niektóre po wielu latach pomyślnego zbierania danych, a inne po chwilowym swobodnym spadaniu jako kula ognia. Wkrótce do tej stale rosnącej listy dodamy kolejnego badacza Marsa – wgląd Może wysłał swoje ostatnie zdjęcie do domu.

The obrazek Sama jest podobna do setek innych, które sonda wysłała na Ziemię w ciągu ostatnich czterech lat. W centrum obrazu znajduje się sejsmometr pojazdu, który skupiał się na zbieraniu danych na jego temat Koncentraty I którego dane zostały wykorzystane w dziesiątkach gazet. Jednak na tym zdjęciu jest wyraźnie pokryty drobnym czerwonym pyłem, który pokrywa wszystko na czerwonej planecie.

Oto zdjęcie zrobione 6 listopada 2022 roku:

Ten kurz pokrywa również zasilacz InSight. Panele słoneczne zostały masowo zamknięte i dlatego są w stanie dostarczać coraz mniej energii do samego lądownika. Niestety InSight miał też szczęście lub pecha w obszarze ogólnego spokoju dla marsjańskich demonów pyłu. Podczas gdy same narzędzia mogą być trudne do obsługi, gdy to się dzieje, diabły pyłu również wykonują wyjątkowo dobrą robotę, czyszcząc pokryte kurzem panele słoneczne.

Kolejnym faktem związanym z gromadzeniem się pyłu jest decyzja projektowa, którą zespół InSight podjął na początku projektu. Różne metody mogą pomóc w usuwaniu kurzu z paneli słonecznych. Najpopularniejszymi typami są pióra ze sprężonym powietrzem i wycieraczki podobne do tych stosowanych w samochodach. Ale inżynierowie InSight postanowili nie włączać żadnego takiego systemu do swojej sondy.

Na innym niedawnym zdjęciu InSight używa swoich robotycznych ramion, aby usunąć część otaczającego go regolitu.Kredyt – NASA/JPL-Caltech

Podejmowanie tego rodzaju decyzji jest jedną z najtrudniejszych części inżynierii. Systemy odpylania zwiększają wagę i dlatego kosztują więcej pieniędzy, zarówno przy ich projektowaniu, jak i transporcie na Marsa. Koszty uruchomienia nadal pochłaniają znaczną część budżetu projektu, dlatego każdy system jest sprawdzany, aby sprawdzić, czy jest to naprawdę konieczne. W przypadku Insight zespół ustalił, że system odpylania nie.

READ  Lekarze hologramów wyruszają na stację kosmiczną, aby odwiedzić astronautów

Był jeden krytyczny czynnik, który doprowadził do tej decyzji – stosunkowo krótki czas trwania misji Insight jako całości. Miała trwać tylko rok na Ziemi. Skończyło się na czterech.

Co dalej z InSight

Film JPL omawiający osiągnięcia InSight. Źródło – kanał NASA JPL na YouTube

Nawet bez systemu odpylania misja znacznie przekroczyła pierwotne oczekiwania. Insight ugruntował swoją pozycję jako jedna z najbardziej płodnych sond marsjańskich do tej pory. Jego dane były podstawą dziesiątek artykułów, a my doszliśmy do zrozumienia wszystkiego, od obecności (lub braku) ciekłej wody wokół sondy po znalezienie jakiejś magmy w tym samym obszarze.

Takie dane sprawiłyby, że każdy zespół naukowy byłby dumny, a uczestnicy Insight mieli mnóstwo czasu, aby zobaczyć nadchodzący koniec. UT po raz pierwszy zgłosił swoje problemy z zasilaniem w maju. Ale chociaż od sześciu miesięcy rozwija się dobrze, wkrótce może nadejść czas, aby pożegnać się z eksploracją śródlądową za pomocą misji sejsmicznych, geodezyjnych i badań transportu termicznego. Nie zostanie zapomniany, a może nawet pewnego dnia zostanie przywrócony do życia, gdy ludzie w końcu wkroczą w krajobrazy, których nikt jeszcze nie widział.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany wszechświat dzisiaj przez Andy’ego Thomaswicka. Przeczytać Oryginalny artykuł jest tutaj.