15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Blokady związane z pandemią mają różnorodny wpływ na dziką przyrodę

Blokady związane z pandemią mają różnorodny wpływ na dziką przyrodę

Fotopułapki, które automatycznie rejestrują obrazy dzikich zwierząt po wykryciu ruchu i temperatury ciała, stały się głównymi narzędziami badawczymi dla biologów zajmujących się dziką przyrodą. Nowe badanie opiera się na danych ze 102 różnych projektów dopasowania kamer w 21 krajach. (Większość skupiała się w Ameryce Północnej lub Europie, ale uwzględniono także Amerykę Południową, Afrykę i Azję). Dane umożliwiły naukowcom zbadanie wzorców aktywności 163 różnych gatunków ssaków lądowych i prześledzenie, jak często ludzie pojawiają się nawet w tych samych miejscach.

„Jedną z głównych zalet tej publikacji jest to, że można uzyskać informacje zarówno o ludziach, jak i zwierzętach” – stwierdziła Marlee Tucker. Jako ekolog z Uniwersytetu Radboud w Holandii nie był zaangażowany w nowe badania.

Podczas blokady spowodowanej pandemią aktywność człowieka w niektórych lokalizacjach zmniejszyła się, a w innych wzrosła. W każdym ośrodku badawczym naukowcy porównali liczbę wykryć dzikich zwierząt w okresie wzmożonej i małej aktywności człowieka, niezależnie od tego, czy spadek aktywności nastąpił w okresie zamknięcia.

Zwierzęta mięsożerne, takie jak wilki i rysie, wydają się być bardzo wrażliwe na ludzi i wykazują największy spadek aktywności, gdy aktywność człowieka wzrasta. „Mięsożercy, zwłaszcza duże, mają długą historię wrogości wobec ludzi” – powiedział dr Burton. „Konsekwencje kolizji mięsożerców z ludźmi lub zbytniego zbliżenia się do nich często oznaczają śmierć”.

Z drugiej strony aktywność dużych zwierząt roślinożernych, takich jak jelenie i łosie, wzrosła, gdy ludzie przebywali na zewnątrz. Może to wynikać z tego, że zwierzęta po prostu muszą się więcej ruszać, aby uniknąć tłumów ludzi. Ale jeśli ludzie pomogą trzymać zwierzęta mięsożerne z daleka, może to również sprawić, że zwierzęta roślinożerne będą bezpieczniejsze w wychodzeniu i zabawie.

„Roślinożercy zwykle mniej boją się ludzi i mogą nawet używać ich jako tarczy przed mięsożercami” – stwierdziła dr Tucker, chwaląc autorów badania za to, że potrafią „rozwikłać wszystkie te różne wpływy ludzkie”.

READ  Niespodzianka: narzędzie „pozaziemskie” było bardziej znajome