24 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden udaje się do New Delhi, aby wziąć udział w szczycie G20 w obliczu rosnących napięć na świecie

Biden udaje się do New Delhi, aby wziąć udział w szczycie G20 w obliczu rosnących napięć na świecie

Prezydent USA Joe Biden przygląda się przemówieniu premiera Indii Narendry Modi podczas spotkania z urzędnikami wyższego szczebla oraz kadrą kierowniczą amerykańskich i indyjskich firm w sali wschodniej Białego Domu w Waszyngtonie, 23 czerwca 2023 r.

Brendan Śmiełowski | AFP | Obrazy Getty’ego

Prezydent Joe Biden uda się do New Delhi, aby spotkać się z największymi gospodarkami świata na szczycie G20 i po raz kolejny wykazać się jako główny dyplomata.

Przez całą swoją prezydenturę Biden głosił ewangelię dyplomacji i multilateralizmu, zapewniając przyjaciół i rywali Ameryki, że rządy prawa i sojusze mogą służyć jako bastion przeciw wzrostowi autorytaryzmu.

„Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w G20 nie osłabło i mamy nadzieję, że ten szczyt G20 pokaże, że największe gospodarki świata mogą współpracować nawet w trudnych czasach” – powiedział we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

G20 reprezentuje 85% światowego PKB, 75% handlu międzynarodowego i dwie trzecie światowej populacji. Sullivan powiedział, że wojna Rosji na Ukrainie, zmiany klimatyczne, gospodarka i udzielanie pomocy krajom rozwijającym się będą głównymi tematami obaw prezydenta podczas spotkań z innymi światowymi przywódcami.

Polityka CNBC

Przeczytaj więcej o relacjach politycznych CNBC:

Biden prawie nie mógł osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu po tym, jak jego żona, pierwsza dama Jill Biden, uzyskała pozytywny wynik testu na obecność wirusa koronowego w weekend Święta Pracy. W niedzielę prezydent będzie kontynuował podróż do Hanoi w Wietnamie, a następnie uda się na Alaskę, aby upamiętnić ataki z 11 września.

Przywódcy dwóch prominentnych członków, Rosji i Chin, nie będą obecni. Prezydent Rosji Władimir Putin będzie nieobecny na szczycie drugi rok z rzędu, podobnie jak prezydent Chin Xi Jinping. Obaj przywódcy wysyłają innych urzędników pod ich nieobecność.

Będzie to pierwszy szczyt G20 bez chińskiego prezydenta od jego otwarcia w 2008 roku. Weź udział wirtualnie w czasie pandemii koronowirusa. Konferencja od dawna była reklamowana jako potencjalne miejsce spotkania Bidena i Xi, którzy ostatni raz spotkali się na szczycie G20 w Indonezji w listopadzie. Biden powiedział w niedzielę, że jest „rozczarowany” decyzją Xi, ale dodał, że „spotka się z nim” bez wchodzenia w szczegóły. W zeszłym miesiącu Xi wziął udział w szczycie BRICS w Johannesburgu.

Chiny nie podały, dlaczego Xi nie był obecny, ale w Indiach i Chinach, w kraju goszczącym, panuje głębokie napięcie sięgające incydentu na ich granicy w Himalajach w 2020 r., w wyniku którego zginęły 24 osoby.

Putin nie opuścił Rosji od czasu, gdy w marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania go pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych na Ukrainie. Nawet bez nieobecności rosyjskiego przywódcy na szczycie inwazja tego kraju na Ukrainę prawdopodobnie pozostanie w centrum dyskusji.

Podobnie jak w zeszłym roku, wojna Rosji na Ukrainie prawdopodobnie wywoła nieporozumienia wśród członków i skomplikuje proces podpisywania wspólnego oświadczenia, zwłaszcza w przypadku pominięcia Xi Jinpinga. Grupie udało się osiągnąć konsensus jedynie w sprawie wspólnego oświadczenia w Indonezji, w którym potępiono wojnę ostrożnym sformułowaniem. Niezastosowanie się do tego byłoby pierwszym przypadkiem, w którym grupa nie wydała wspólnego oświadczenia.

Sullivan powiedział, że Biden ponownie wezwie do pokojowego rozwiązania wojny.

„Prawda jest taka, że ​​nielegalna wojna Rosji ma niszczycielskie skutki społeczne i gospodarcze, a najbiedniejsze kraje na świecie ponoszą jej ciężar” – stwierdził Sullivan. Dodał: „Tak jak to zrobił wcześniej, prezydent Biden będzie wzywał do sprawiedliwego i trwałego pokoju, pokoju opartego na poszanowaniu prawa międzynarodowego”.