16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Białoruś twierdzi, że polski helikopter przekroczył granicę, czemu Warszawa zaprzecza

Białoruś twierdzi, że polski helikopter przekroczył granicę, czemu Warszawa zaprzecza

1 września (Reuters) – Białoruś, bliski sojusznik Rosji, wezwała polskiego ambasadora, aby zaprotestować przeciwko temu, co twierdzi, że polski helikopter wojskowy przekroczył w piątek jej granicę, jednak urzędnik wojskowy w Warszawie zaprzeczył, jakoby miało miejsce jakiekolwiek wtargnięcie.

Białoruska Państwowa Komisja Graniczna podała, że ​​polski śmigłowiec wojskowy Mi-24 przekroczył granicę „na bardzo małej wysokości, wleciał na terytorium Białorusi na głębokości 1200 metrów, po czym wrócił”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi w oświadczeniu cytowanym przez oficjalną agencję informacyjną Belda wezwało polskich urzędników i zażądało wszczęcia śledztwa.

„Zwrócono się do strony polskiej o odpowiednie wyjaśnienia i należy przeprowadzić dokładne śledztwo w sprawie zdarzenia” – napisano w komunikacie ministerstwa.

W Warszawie ppłk Jacek Koriszewski, rzecznik Dowództwa Operacji Wojskowych RP, kategorycznie zaprzeczył białoruskim oskarżeniom.

„Nie potwierdzam tej informacji. Żaden polski helikopter nie przekroczył granicy z Białorusią. Takie przejście graniczne nie mogło mieć miejsca, nie miało miejsca. Nasze systemy radarowe są niejednoznaczne” – powiedział Koriszewski.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński wezwał wcześniej do „szczególnej ostrożności” przy rozpatrywaniu oświadczeń białoruskich wojskowych, na których czele stoi od 1994 roku prezydent Aleksander Łukaszenka.

„Te służby stanowią bezpośrednie przedłużenie reżimu Łukaszenki” – powiedział Jabłoński prywatnemu nadawcy Bolsat.

Długo utrzymujące się napięte stosunki Polski z Białorusią pogorszyły się w ostatnich tygodniach, a Warszawa zasugerowała, że ​​Polska może zamknąć granice z państwami bałtyckimi, Łotwą i Litwą, w przypadku dalszego pogorszenia stosunków.

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w lipcu członka NATO, Polskę o realizowanie ambicji terytorialnych na Białorusi.

(Historia została przedrukowana, aby usunąć nieprawidłowy obraz.)

(Raporty Reuters, Alana Charlisha, Marka Streleckiego i Rona Popsky’ego; Montaż: Jonathan Otis i Cynthia Osterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę