21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bank Japonii rozluźnia kontrolę nad stopami procentowymi w miarę jak rentowności zbliżają się do kontroli

Bank Japonii rozluźnia kontrolę nad stopami procentowymi w miarę jak rentowności zbliżają się do kontroli

  • Bank Japonii utrzymuje krótko- i długoterminowe cele stóp procentowych na niezmienionym poziomie
  • Rada dokonuje przeglądu oczekiwań inflacyjnych na lata 2023 i 2024
  • Oczekuje się, że gubernator Ueda poinformuje media o decyzji o godzinie 06:30 GMT

TOKIO (Reuters) – Bank Japonii rozluźnił kontrolę nad długoterminowymi stopami procentowymi, ponownie we wtorek dostosowując swoją kontrolę polityczną nad rentownością obligacji, wykonując kolejny mały krok w kierunku zlikwidowania masowych bodźców monetarnych wdrożonych w ostatniej dekadzie.

Złożona z dziewięciu członków Rada Prezesów skorygowała także swoje prognozy cen, spodziewając się, że inflacja znacznie przekroczy w tym i przyszłym roku cel wynoszący 2%, podkreślając rosnące przekonanie, że istnieją warunki do wycofywania się z ultraluźnej polityki pieniężnej.

Jednak jen spadł w stosunku do dolara po tej decyzji, ponieważ inwestorzy skupili się na zobowiązaniu Banku Japonii do „cierpliwości” dotyczącym utrzymania ultraakomodacyjnej polityki i oczekiwaniach spowolnienia inflacji poniżej 2% w 2025 r.

„Wygląda na to, że Bank Japonii przyjmuje tu spokojnie spokojne podejście” – powiedział Kyle Rodda, starszy analityk rynku finansowego w Capital.com w Melbourne. „Stopniowy wzrost mógł być zaskoczeniem dla rynków, biorąc pod uwagę spekulacje na temat faktycznej korekty”.

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Bank Japonii utrzymał swój cel krótkoterminowych stóp procentowych na poziomie -0,1%, przy rentowności 10-letnich obligacji rządowych na poziomie około 0% ustalonej pod kontrolą krzywej dochodowości (YCC).

Jednak Bank Japonii na nowo zdefiniował 1,0% jako luźną „górną granicę”, a nie sztywny pułap i zrezygnował z obietnicy obrony tego poziomu ofertami zakupu nieograniczonej liczby obligacji.

„Biorąc pod uwagę bardzo dużą niepewność co do gospodarki i rynków, wskazane jest zwiększenie elastyczności w kontroli krzywej dochodowości” – stwierdził Bank Japonii w oświadczeniu ogłaszającym decyzję.

READ  Akcje ulegają wahaniom, ponieważ inwestorzy otrząsają się z napięć na Bliskim Wschodzie i skupiają się na zyskach

Decyzja ta podkreśla, jak wysokie rentowności obligacji na świecie i utrzymująca się inflacja utrudniają Bankowi Japonii utrzymanie kontrowersyjnej kontroli nad rentownością obligacji.

„BoJ będzie kupować obligacje w okolicach tego poziomu (1%), ale nie w nieskończoność, i pokazał, co ma do powiedzenia” – powiedział Tom Nash, zarządzający portfelem w Banku Japonii. „I pomimo wszystkich zniekształceń językowych faktem jest, że rozwijają YCC.” UBS Asset Management z siedzibą w Sydney, który jest w stanie przyjąć wyższe zyski w Japonii.

„Pułap rentowności nie jest pułapem rentowności, jeśli zmienia się go za każdym razem, gdy rynek się zbliża”.

W obliczu krytyki, że agresywna obrona kapitalizacji powoduje zakłócenia rynku i niepożądany spadek jena, Bank Japonii podniósł efektywny pułap rentowności do 1,0% z 0,5% w lipcu.

Od tego czasu rosnące rentowności obligacji światowych postawiły Bank Japonii w niezręcznej sytuacji, a rentowność 10-letnich japońskich obligacji skarbowych wzrosła do najwyższego poziomu w nowej dekadzie wynoszącego 0,955% na kilka godzin przed wtorkową decyzją.

Choć korekta ta mogłaby zmniejszyć potrzebę zwiększenia zakupów obligacji przez BOJ, może wzmocnić oczekiwania rynkowe dotyczące bliskiego końca YCC i ujemnych stóp procentowych.

Rynki skupiają się na konferencji prasowej gubernatora Kazuo Uedy, która odbędzie się po posiedzeniu, aby uzyskać wskazówki, jak szybko bank będzie zmierzał w stronę całkowitego wyjścia z luźnej polityki pieniężnej.

We wrześniu inflacja utrzymywała się powyżej celu Banku Japonii wynoszącego 2%. Badania wykazały rosnące oczekiwania inflacyjne, co prowadzi do obniżenia realnego kosztu kredytu.

Jednak Bank Japonii pozostaje gołębi nastawienie wśród światowych banków centralnych, które w ostatnich latach w większości agresywnie podnosiły stopy procentowe, aby walczyć z szalejącą inflacją, nawiedzaną przez dziedzictwo przedwczesnego zaostrzenia polityki pieniężnej, które wywołało krytykę ze strony polityków za opóźnianie wyjścia z chronicznej deflacji.

READ  Akcje Twittera spadły po doniesieniu, że administracja Bidena rozważa przegląd bezpieczeństwa projektów Muska

Pomimo wielokrotnych zapewnień Uedy, że ultraniskie stopy procentowe zostaną utrzymane, rynki już spodziewają się zmiany polityki na początku przyszłego roku.

Prawie dwie trzecie ekonomistów ankietowanych przez Reuters spodziewa się, że Bank Japonii położy kres ujemnym stopom procentowym w przyszłym roku.

(Raporty: Laika Kihara i Tetsushi Kajimoto – przygotowane przez Mohammeda dla Arabic Bulletin) (Dodatkowe raporty Toma Westbrooka w Singapurze i Kevina Bucklanda w Tokio – przygotowane przez Mohammeda dla Arabic Bulletin) Redakcja: Sam Holmes

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę