3 lutego, 2025

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Archeolodzy odkryli „Zaginioną Dolinę Miast” zbudowaną 2500 lat temu w Ekwadorze

Archeolodzy odkryli „Zaginioną Dolinę Miast” zbudowaną 2500 lat temu w Ekwadorze

Archeolodzy odkryli grupę zaginionych miast w amazońskim lesie deszczowym, w których około 2000 lat temu zamieszkiwało co najmniej 10 000 rolników.

Wydane w:

2 minuty

Szereg kopców ziemi i zasypanych dróg w Ekwadorze po raz pierwszy zaobserwowano ponad dwie dekady temu archeolog Steven Rusten. Ale wówczas, powiedział Rustin, jeden z badaczy, który w czwartek opublikował w czasopiśmie wyniki swoich badań… Magazyn naukowy.

Nowoczesne mapowanie wykorzystujące technologię czujników laserowych ujawniło, że miejsca te stanowią część gęstej sieci osad i połączonych dróg, położonych u zalesionych podnóża Andów, która istniała około 1000 lat.

„To była zaginiona dolina miast. To niewiarygodne” – powiedział Rostin, który kieruje badaniami we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych.

Naukowcy odkryli, że osady te były zamieszkiwane przez lud Obano między około 500 rokiem p.n.e. a 300-600 rokiem naszej ery, czyli okresem mniej więcej współczesnym Cesarstwu Rzymskiemu w Europie.

Budynki mieszkalne i ceremonialne usytuowano na ponad 6000 ziemnych kopców otoczonych polami uprawnymi i kanałami odwadniającymi. Największe drogi miały 33 stopy (10 m) szerokości i rozciągały się od 6 do 12 mil (10 do 20 km).

Chociaż liczbę ludności trudno oszacować, miejsce to zamieszkiwało co najmniej 10 000 osób, a w szczytowym okresie aż 15 000–30 000, powiedział archeolog Antoine Dorison, współautor badań w tym samym francuskim instytucie. To mniej więcej tyle, ile wynosi populacja Londynu w czasach rzymskich, który był wówczas największym miastem Wielkiej Brytanii.

„To pokazuje bardzo gęste zaludnienie i bardzo złożone społeczeństwo” – powiedział archeolog z Uniwersytetu Florydy Michael Heckenberger, który nie był zaangażowany w badania. „Dla regionu jest to klasa sama w sobie pod względem wczesnego pojawienia się”.

Budowa dróg i tysięcy ziemnych kopców wymagałaby wyrafinowanego systemu zorganizowanej siły roboczej, powiedział José Iriarte, archeolog z Uniwersytetu w Exeter.

READ  Samolot Olafa Scholza ewakuowany na pasie startowym po ataku rakietowym w Izraelu - Politico

„Inkowie i Majowie budowali z kamienia, ale mieszkańcy Amazonii zwykle nie mieli dostępu do kamienia do budowy — budowali z gliny. Nadal jest mnóstwo pracy do wykonania” – stwierdziła Iriarte, która nie brała udziału w badaniach .

Amazonię często postrzega się jako „czystą dzicz zamieszkałą tylko przez małe grupy ludzi. Jednak ostatnie odkrycia pokazały nam, jak złożona była naprawdę przeszłość” – powiedział.

Naukowcy odkryli również niedawno dowody na istnienie złożonych zbiorowisk lasów deszczowych, które istniały przed kontaktem z Europą w innych częściach Amazonii, w tym w Boliwii i Brazylii.

„W Amazonii zawsze istniała niesamowita różnorodność ludzi i osiedli i nigdy nie było tylko jednego sposobu życia” – powiedział Rustin. „Po prostu dowiadujemy się o nich więcej”.

(AP)