15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Analiza importu owoców i warzyw • East Fruit

Analiza importu owoców i warzyw • East Fruit

Zdaniem analityków EastFruit, pomimo czołowej pozycji na świecie w eksporcie niektórych owoców i jagód, takich jak świeże jabłka czy mrożone maliny, Polska pozostaje znaczącym importerem netto tych produktów i będzie bardzo atrakcyjnym rynkiem zbytu.

Zdaniem analityków EastFruit, pomimo czołowej pozycji na świecie w eksporcie niektórych owoców i jagód, takich jak świeże jabłka czy mrożone maliny, Polska pozostaje znaczącym importerem netto tych produktów i będzie bardzo atrakcyjnym rynkiem zbytu.

Również w ciągu ostatnich pięciu lat Polska znacznie zwiększyła import owoców i warzyw. W 2022 roku import produktów do Polski, w tym segmentu orzechów i grzybów, sięgnie 3,8 mld USD. W tym samym czasie eksport owoców i warzyw wyniósł 3,1 mld USD, a ujemne saldo handlu międzynarodowego zbliżyło się do 700 mln USD.

Oczywiste jest, że Polska jest dużym krajem przemysłowo-handlowym. Dla porównania Uzbekistan, największy eksporter w regionie, zarabia na eksporcie 700-800 mln USD rocznie, a Mołdawia tylko 200-220 mln USD. Innymi słowy, obroty handlu zagranicznego Mołdawii owocami i warzywami są 20 razy mniejsze niż obroty handlu zagranicznego Polski.

Nic dziwnego, że wielu dostawców z Ukrainy, Mołdawii, Uzbekistanu, Tadżykistanu i Gruzji jest zainteresowanych możliwościami dostarczania swoich produktów na rynki polskie i potencjałem tego rynku. Dlatego badacze Eastfruit postanowili pokazać strukturę i trendy importu owoców i warzyw w tym kraju.

Jakie warzywa i owoce importuje Polska?

Podobnie jak inne kraje półkuli północnej, Polska jest głównym towarem importowym Banan, co stanowi około 9% wartości importu. Wszystko Owoce cytrusowe Stanowi około 13% importu, aw sumie te dwa rodzaje owoców, których w Polsce nie uprawia się ze względu na ograniczenia klimatyczne, stanowią 22% importu.

pomidor Polska pod względem importu zajmuje trzecie miejsce w kategorii owoców i warzyw oraz kolejne 9% – nieco mniej niż banany.

READ  Najlepsi pianiści świata zebrali się w Polsce na telenoweli

Co ciekawe, Polska jest jednym z największych światowych eksporterów Mrożone owoce i warzywa, największego importera tych produktów. Polska kupuje mrożone jagody głównie na Ukrainie, a następnie odsprzedaje je po przetworzeniu reszcie świata, co pozwala polskim handlowcom pozostać „na rynku” pomimo ograniczonej lokalnej produkcji.

w obecności Jagody Polska znajduje się w pierwszej szóstce najczęściej importowanych produktów, ponieważ jest głównym producentem i eksporterem tych modnych jagód. Widać, że lokalni konsumenci pokochali jagody i teraz kupują je przez cały rok, tylko w okresie lipiec-październik, kiedy na rynku dostępne są borówki z lokalnych upraw.

Ważne miejsce zajmuje w imporcie Polski Winogrona stołowe, co stanowi 5% całego importu owoców i warzyw. Mołdawia eksportuje już do Polski bardzo dużo winogron, a obroty handlowe wciąż rosną.

Inne ważne owoce i warzywa, które Polska importuje w dużych ilościach to: Ogórki i papryki szklarniowe, arbuzy i melony, brzoskwinie i nektarynki, awokado, mrożone warzywa, suszona cebula, świeże truskawki, kiwi oraz świeże brokuły i kalafior..

Import jakich warzyw i owoców na polski rynek rośnie najszybciej?

W ostatnich 5 latach na czołowych 10 pozycjach importowych polskiego handlu owocami i warzywami odnotowano znaczący wzrost importu świeżych pomidorów szklarniowych, borówek amerykańskich i mrożonych malin.

W tym okresie import borówek wzrósł 4,7 razy lub 107 milionów dolarów, import mrożonych malin – 3,7 razy lub 92 miliony dolarów, a import pomidorów szklarniowych – 65% lub 132 miliony dolarów.

Nie ma spadku importu w pierwszej dziesiątce dla żadnego towaru, ale nie możemy zapominać, że w latach 2020-2022 nastąpił znaczny wzrost globalnej inflacji, który mógł zawyżyć te liczby.

Poza pierwszą dziesiątką uwaga skupia się na wzroście importu arbuzów – ponad 2-krotnie w ciągu 5 lat do 49 mln USD. Import ogórków wzrósł o 70% lub 43 mln USD, import innych warzyw wzrósł 4-krotnie lub 57 mln USD, prawdopodobnie głównie w kategorii świeżych ziół, podczas gdy import cebuli wzrósł 6-krotnie lub 51 mln USD. Jednak import cebuli do Polski podlega częstym i gwałtownym wahaniom – czasami spada niemal do zera, więc nie warto wyciągać dalekowzrocznych wniosków z tego trendu. Odnotowujemy również gwałtowny wzrost importu świeżych i mrożonych truskawek do Polski.

READ  Polak David Gadzik wygrywa sobotnie zawody slopestyle w Big White - Kelowna News

Co kraje Eastfruit mogą zaoferować Polsce?

Kraje Azji Środkowej, takie jak Uzbekistan i Tadżykistan, mogą wykorzystać klimat i dostarczać na polski rynek świeże warzywa, owoce i jagody. Aby to zrobić, muszą bardzo dobrze pracować pod względem logistyki oraz jakości i bezpieczeństwa produktów.

Naszym zdaniem najciekawszym segmentem eksportu z Azji Centralnej do Polski mogą być mrożone jagody, owoce i warzywa. W Uzbekistanie istnieją już znaczne możliwości zamrażania owoców i warzyw, ale konieczne są znaczne wysiłki w celu poprawy jakości surowców i gotowych produktów oraz zapewnienia zgodności z normami bezpieczeństwa produktów.

To samo dotyczy możliwości eksportowych z Ukrainy, Mołdawii i Gruzji. Możliwości te są już aktywnie wykorzystywane, ponieważ Polska jest największym importerem ukraińskich mrożonych owoców i jagód, ale zawsze istnieje możliwość dalszego zwiększenia wymiany handlowej.

Borówki z Gruzji mogą znaleźć idealne miejsce na polskim rynku: pod koniec sezonu hiszpańskiego i przed rozpoczęciem sezonu ukraińskiego. Podobnie świeża borówka ukraińska i mołdawska mogą pojawić się w Polsce na około 10 dni przed zbiorami i skorzystać z tej okazji.

W związku z niedoborem siły roboczej w Polsce można spodziewać się nowych możliwości eksportu świeżych jagód do tego kraju, przede wszystkim z Ukrainy i Mołdawii z szybką i tanią logistyką do Polski.

Mołdawia eksportuje już do Polski dużo winogron stołowych. Wzrost podaży jest możliwy w przypadku rozwoju produkcji odmian bezpestkowych, na które jest większy popyt niż odmiany mołdawskie. Jeśli sytuacja poprawi się przy innym miksie, możemy rozważyć dostawy z Azji Centralnej.

Interesujące są również dostawy superwczesnych arbuzów i melonów do Polski. Segment ten został już „zauważony” przez dostawców z Maroka, który w bardzo szybkim tempie zwiększa eksport do krajów UE. Dlatego rolnicy z Uzbekistanu i Tadżykistanu powinni zapoznać się z doświadczeniami tego kraju, po pierwsze ich logistyka będzie bardzo kosztowna i będą musieli oferować konkurencyjny produkt pod względem jakości. Duże pytania budzą odmiany arbuzów i melonów uprawianych w Azji Środkowej, ponieważ owoce te nie zawsze spełniają oczekiwania konsumentów w Polsce.

READ  Polski bramkarz pociesza płaczącego syna po porażce Polski z Francją

Interesująca będzie również wczesna faza upraw owoców pestkowych, takich jak morele, wiśnie, brzoskwinie, nektarynki i śliwki, ale dostawcy muszą nauczyć się, jak uprawiać produkty, które mogą konkurować z produktami tureckimi pod względem jakości i wydajności. Najwcześniejsza czereśnia, jaką znamy, w Azji Środkowej ma bardzo małe rozmiary, jak pokazano na przykład Ten film.

Jak pokazuje doświadczenie, okresowo, mniej więcej raz na 4-5 lat, może być dobra okazja do eksportu cebuli z Uzbekistanu i Tadżykistanu do Polski. Jednak zdecydowanie nie warto na to stawiać. W tym roku zarówno Uzbekistan, jak i Tadżykistan całkowicie zakazały eksportu w szczycie popytu na cebulę w Polsce, choć być może nieźle na tym zarobiły.

Nie do przecenienia jest możliwość eksportu do Polski zwłaszcza wczesnego świeżego kalafiora i brokuła. Co prawda nie jest łatwo sprostać wymaganiom logistycznym i jakościowym, ale nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli zapewniona jest konkurencyjna cena, oba kraje mają ogromną przewagę kosztów pracy nad Polską.

Owoce Wschodu


Korzystanie z materiałów witryny jest bezpłatne, jeśli bezpośrednie i otwarte wyszukiwarki zawierają hiperłącza do określonej publikacji w witrynie East-Fruit.com.