16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amerykański astronauta oswaja się z Ziemią po rekordowych 371 dniach w kosmosie

Amerykański astronauta oswaja się z Ziemią po rekordowych 371 dniach w kosmosie

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Renomowana agencja informacyjna

Korekta

Na tym zdjęciu informacyjnym wykonanym przez Roscosmos i opublikowanym 27 września 2023 r. specjaliści pomagają astronautowi NASA Frankowi Rubio po wylądowaniu w kapsule Sojuz MS-23 na odludziu w pobliżu miasta Dżezkazgan w Kazachstanie.

× Zamknąć

Na tym zdjęciu informacyjnym wykonanym przez Roscosmos i opublikowanym 27 września 2023 r. specjaliści pomagają astronautowi NASA Frankowi Rubio po wylądowaniu w kapsule Sojuz MS-23 na odludziu w pobliżu miasta Dżezkazgan w Kazachstanie.

Po ponad roku spędzonym w kosmosie Frank Rubio musi teraz przyzwyczaić się do tej irytującej rzeczy, którą Ziemianie nazywają grawitacją.

„Przez pierwsze kilka dni chodzenie trochę boli, palce stóp i dolna część pleców” – powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Johnson Space Center NASA w Houston w Teksasie.

„Myślę, że ból związany z pewnym poziomem bólu wynika z faktu, że dolna część pleców utrzymuje teraz połowę ciężaru ciała”.

Rubio wrócił na Ziemię dwa tygodnie temu po spędzeniu 371 dni w kosmosie, po wystartowaniu we wrześniu ubiegłego roku na rosyjskiej rakiecie w ramach rutynowej, sześciomiesięcznej misji.

Statek kosmiczny Sojuz, który miał ich zawieźć na Międzynarodową Stację Kosmiczną, został zadokowany i miał służyć jako pojazd zapasowy. Ale w grudniu doszło do wycieku chłodziwa, prawdopodobnie spowodowanego przez mały meteoryt.

Na wszelki wypadek rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos zwróciła statek na Ziemię.

Wysłał kolejny pusty statek, co oznaczało, że Rubio i jego towarzysze będą mieli miejsce na powrót, ale będą musieli dokończyć zaplanowaną misję dla załogi, która pierwotnie miała znajdować się na drugim statku.

„Fakt, że miałem spędzić cały rok w więzieniu, był dla mnie pewnego rodzaju torturą, ponieważ uwielbiam przebywać na zewnątrz” – powiedział Rubio.

„Ale to część tej pracy. Wymagało to niewielkiej zmiany mentalności i powiedzenia: «Hej, to jest mój świat na następne 12 miesięcy i muszę się z tym uporać»”.

READ  Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble'a zarejestrował czarną dziurę wijącą gwiazdę w kształt pączka

Ale to nieszczęście pozwoliło temu synowi imigrantów z Salwadoru pobić rekord najdłuższego czasu, jaki Amerykanin spędził w kosmosie, pobijając rekord z 2022 r. ustanowiony przez Marka Vande Hee o 355 kolejnych dni.

Rekord świata należy do rosyjskiego kosmonauty Walerija Polakowa i ma 437 dni.

„Przez pierwsze kilka dni (z powrotem na ląd) próbując iść prosto, dryfujesz w prawo lub w lewo” – mówi.

„Twój umysł jest całkowicie czysty, ale ciało nie reaguje w sposób, jakiego oczekujesz”.

Podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Rubio po raz pierwszy wykorzystał inne możliwości, uprawiając pomidory.

„Myślę, czym jest pierwszy pomidor w kosmosie” – powiedział.

Włożył go do „sakwy” i zabezpieczył rzepem, ale ostatecznie stracił go z oczu.

Rubio godzinami szukał go bezskutecznie. Być może wyschło i zostało wzięte za śmieci.

Ale „niektórzy powiedzą, że mogłem to zjeść” – mówi żartem.