22 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje europejskie wzrosły, ponieważ inwestorzy widzą sygnały, że Rezerwa Federalna może spowolnić podwyżki stóp procentowych

Akcje europejskie wzrosły, ponieważ inwestorzy widzą sygnały, że Rezerwa Federalna może spowolnić podwyżki stóp procentowych

LONDYN (Reuters) – Europejskie akcje wzrosły we wtorek na wczesnym etapie handlu, ponieważ inwestorzy uwierzyli w sygnały, że amerykańska Rezerwa Federalna może spowolnić podwyżki stóp procentowych, chociaż obawy o chińską gospodarkę nadal ciążyły na rynkach azjatyckich.

Akcje azjatyckie starały się zyskać na niepewności, czy nowy zespół kierowniczy Xi Jinpinga będzie traktował priorytetowo wzrost gospodarczy. Wewnętrzny chiński juan zakończył lokalną sesję najsłabszym zamknięciem od końca 2007 roku.

Europejskie indeksy giełdowe otworzyły się wyżej, a indeks STOXX 600 wzrósł o 0,4% o 08:09 GMT. (.stoxx).

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Indeks MSCI World Stock Index, który śledzi akcje w 47 krajach, wzrósł w ciągu dnia o 0,1% (.MIWD00000PUS) Europejski wiodący indeks MSCI (.MSER) Odnotowano najwyższy od pięciu tygodni wzrost o 0,8% w ciągu dnia (.MSER).

„Wydaje się, że bezpośrednią przyczyną jest nadzieja, że ​​tempo zacieśniania polityki pieniężnej przez bank centralny może zacząć zwalniać jeszcze w tym roku, co daje niektórym inwestorom powody do pocieszenia” – powiedział Hani Reda, zarządzający portfelem w Pinebridge Investments.

Poniedziałkowe dane pokazały, że aktywność biznesowa w Stanach Zjednoczonych skurczyła się czwarty miesiąc z rzędu, sugerując, że podwyżki stóp Rezerwy Federalnej stępiły gospodarkę, co z kolei wzbudziło nadzieje, że bank centralny zacznie zwalniać tempo podwyżek.

Oczekiwany szczyt stóp Fed spadł do około 4,93% z ponad 5% na początku ubiegłego tygodnia.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters stwierdzili, że bank centralny nie powinien się zatrzymywać, dopóki inflacja nie spadnie do około połowy obecnego poziomu.

Niektóre lepsze niż oczekiwano wyniki finansowe również wsparły nastroje na europejskich giełdach, ze szwajcarskim bankiem UBS (UBSG.S) Wśród tych, które przekroczyły oczekiwania rynku. Jednak największy bank w Europie, HSBC, odnotował 42% spadek zysku w trzecim kwartale, co doprowadziło do 4% spadku jego akcji. (.HSBA.L).

READ  Od jutra sześć pojazdów elektrycznych będzie nadal kwalifikować się do federalnej ulgi podatkowej w wysokości 7500 USD.

Giganci technologiczni Alphabet i Microsoft zgłoszą swoje zarobki w dalszej części sesji.

Redha z Pinebridge powiedział, że szacunki dotyczące zarobków spadły w ostatnich miesiącach, ale tempo było „dość skromne”.

„Potencjalna ulga, jaką odczuwają inwestorzy w związku ze zbliżającym się końcem cyklu podwyżek, wydaje się dominować w niższych szacunkach zysków”.

Indeks dolara amerykańskiego był wyższy tego dnia, o 0,1% do poziomu 112,01.

Euro spadło o 0,1 procent do 0,98675 USD. Europejski Bank Centralny spotyka się w czwartek i ma podnieść stopy procentowe o 75 punktów bazowych.

Funt brytyjski wzrósł o 0,2% do 1,1309 USD. Odbił się po sesyjnych dołkach, a rentowności złota gwałtownie spadły w poniedziałek jako znak ulgi dla inwestorów, kiedy ogłoszono, że następnym premierem zostanie były minister finansów Rishi Sunak.

Rentowności obligacji skarbowych strefy euro spadły, a rentowność 10-letniego niemieckiego benchmarku spadła o 7 punktów bazowych do 2,272%.

Nastroje w niemieckim biznesie nieco się pogorszyły w październiku, ale dane nadal są lepsze od szacunków analityków.

Dane „sugerują, że nastroje biznesowe są co najmniej najniższe”, powiedział Karsten Brzeski, globalny szef ING Macro w notatce dla klientów. Ale to nie znaczy, że jakakolwiek poprawa w gospodarce jest bliska”.

Ceny ropy wzrosły, choć wzrosty były ograniczone przez obawy o spowolnienie wzrostu w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Elizabeth Howcroft

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.