21 września, 2024

Polska gra o złoto po pokonaniu USA w siatkówce mężczyzn

PARYŻ, 7 sierpnia (AP) – Polska będzie walczyć o złoty medal w siatkówce mężczyzn po porażce 2:1 ze Stanami Zjednoczonymi w decydującym piątym secie półfinału Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w środę.
Polska wróciła z 20-18 w trzeciej kwarcie i potrzebowała dwóch setów, aby awansować na piąte miejsce, co skłoniło propolską publiczność na South Paris Arena do skandowania „Polska!” przesyłane gorączkowo ze sloganami. I rogi zagrzmią na polu.
Prowadzona przez Kubańczyka Wilfredo Leona w ataku Polska wyskoczyła na prowadzenie już w piątej kwarcie i do końca próbowała wyprzedzić Amerykanów.
As serwisowy Maxa Holta wyciągnął Amerykanów na 11-10. Lyon trafił zza linii na 14-13, a chwilę później jego zwycięski punkt posłał drużynę na parkiet w świętowaniu.
Leon zdobył 26 punktów i wygrał 25-23, 25-27, 14-25, 25-23, 15-13.
Czterokrotni amerykańscy olimpijczycy Matt Anderson i David Smith byli bardzo blisko walki o złoty medal. Amerykanie nie zdobyli mistrzostwa olimpijskiego od zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.
Pomimo porażki dotarcie do rundy medalowej było słodkim powrotem dla męskiej drużyny USA, która trzy lata temu nie zdołała wyjść z fazy grupowej w Tokio, i było głównym powodem, dla którego wielu weteranów tej drużyny w końcu wróciło na igrzyska olimpijskie . Hurra.
Seniorska drużyna USA zmierzy się o brąz z przegranym środowego finału pomiędzy Włochami i Francją, a Polska w sobotę o tytuł zagra ze zwycięzcą.
Amerykański trener John Spera poprowadził UCLA do tytułu NCAA w zeszłym roku i ma nadzieję, że w tym samym roku kalendarzowym uda mu się powiększyć koronę olimpijską.
Dla amerykańskiej drużyny siatkówki mężczyzn, która zdobyła brązowy medal na Igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 r., Amerykanie są teraz olimpijczykami, a pięciu z nich jest ojcami.
Anderson, Smith, Micah Christensen, trzykrotny libero olimpijski Eric Shoji i inni wracają na kolejny bieg w Paryżu po załamaniu serca związanym z opuszczeniem rund medalowych w Tokio.
Anderson (37 l.) jest czterokrotnym olimpijczykiem, ale ustępuje jedynie Smithowi (39 l.). Christensen, Shoji, Holt i Thomas Jeschke biorą udział w swoich trzecich igrzyskach olimpijskich.
Niektóre szczegóły ukazują doświadczenia życiowe Amerykanina także poza salą sądową.
Anderson i Christensen idą po boisku po meczu z dziećmi na rękach. Aaron Russell, który zadebiutował na igrzyskach olimpijskich, pomagając Stanom Zjednoczonym zdobyć brąz na Igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 r., na początku tego roku po raz pierwszy został ojcem podczas gry w Japonii.
Te dwie drużyny znają się bardzo dobrze.
Amerykanie w drodze do Paryża zatrzymali się w Gdańsku, aby zaatakować Polskę i zrzucili wystawę w pięciu setach. W maju 2023 roku Amerykanie pokonali Polskę 3:0 w Holandii podczas meczu Siatkowej Ligi Narodów, a następnie niemal miesiąc później przegrali z Polską 3:1 w meczu o złoty medal na własnym boisku w Gdańsku.
Amerykanie zdobyli złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r., a cztery lata później w Londynie zajęli piąte miejsce, a następnie brąz w Rio. Jednak rozczarowanie tym, jak sprawy zakończyły się w Tokio trzy lata temu, posłużyło jako poważne paliwo.
Polski libero Paweł Zadorski wyprowadził Amerykanów w połowie trzeciego seta na prowadzenie 13:9, a Amerykanie przejęli dynamikę. Zadorsky wstał o własnych siłach kilka minut później, skręcił lewe ramię i był widoczny podczas sprawdzania go przez personel medyczny, a kilka minut później po wykopaniu chwycił go za ramię.
Polska, rozstawiona z piątym miejscem w Tokio, prowadziła w pierwszym secie 24:20, a następnie zakończyła mecz 25:23.
Amerykanie potrzebowali trzech setów, aby wygrać drugą partię 27-25. Prowadzili 22-20, a seta mieli na 24-23, gdy strzał Torreya Defalco wpadł do siatki. Amerykanie popełnili kolejny błąd w ofensywie przy wyniku 25-24, gdy uderzenie Matta Andersona leciało długo – przyłożenie, ale Stany Zjednoczone rzuciły wyzwanie. Przy stanie 26-25 w trzecim secie zwycięstwo Russella zapewniło im punkt. (AP) UNG 21.07.2024

READ  Hospitalizacje ukraińskich migrantów i uchodźców wojennych: ogólnopolskie badanie zachorowalności w szpitalach ogólnych, 2014-2022 - Polska