20 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rachunek bieżący Polski w maju jest bliski równowagi  Artykuły

Rachunek bieżący Polski w maju jest bliski równowagi Artykuły

Maj zakończył się niewielkim deficytem na rachunku obrotów bieżących wynoszącym 63 mln euro, poniżej konsensusu szacunków nadwyżki na poziomie 152 mln euro i nadwyżki na poziomie 27 mln euro. Deficyt w handlu towarowym wyniósł 613 mln euro, co oznacza spadek o 7,6% rok do roku, a import o 2,4% rok do roku (o dwa dni robocze mniej w maju w porównaniu z rokiem poprzednim), +6,5% rok do roku i +7,0 % rok do roku odpowiednio w kwietniu, przy korzystniejszym układzie kalendarza. Szacujemy, że nadwyżka na rachunku bieżącym w okresie 12 miesięcy wyniosła 1,8% PKB.

Handel towarowy zamknął się w maju deficytem w wysokości 613 mln euro, po nadwyżce w wysokości 124 mln euro w kwietniu. W ujęciu 12-miesięcznym nadwyżka w handlu towarami w maju nieznacznie się pogorszyła – do 0,6% PKB z 0,8% PKB miesiąc temu. Ze względu na o dwa dni robocze mniej niż rok temu, eksport denominowany w euro spadł w maju o 7,6% rok do roku, po wzroście o 6,5% w kwietniu, a my mieliśmy dwa dni robocze. Import spadł w maju o 2,4% rok do roku, po wzroście o 7,0% rok do roku w kwietniu. Dynamika eksportu i importu wyrażonego w złotówkach pozostała silnie ujemna (-12,8% r/r w eksporcie i -7,9% r/r w imporcie) ze względu na znaczną aprecjację złotego względem euro.

Majowe saldo obrotów bieżących, oprócz deficytu w handlu towarowym, charakteryzowało się dużą nadwyżką w handlu usługami (3163 mln euro), przy deficytach: dochodów pierwotnych (2094 mln euro) i dochodów wtórnych (519 mln euro).

Słabe wyniki handlu zagranicznego w maju zbiegły się z osłabieniem dynamiki produkcji przemysłowej w maju, na co miało wpływ utrzymujące się osłabienie produkcji strefy euro (0,6% m/mw maju po wyłączeniu sezonowym, przy mniejszej liczbie dni roboczych, głębszym – 2,4% m/m w Niemczech i -2,1% m/m we Francji). Wskaźniki danych oraz miękkie wskaźniki wyprzedzające dla Niemiec (Produkcja Przemysłowa, Ifo, PMI) nie wskazują na poprawę w nadchodzących miesiącach. Na relatywnie słabą dynamikę importu wpływało postępujące ożywienie krajowego popytu konsumpcyjnego.

READ  Prognozy JustArsenal na Euro 24 Grupa D – Analiza szans Francji, Holandii, Polski i Austrii

Komunikat Narodowego Banku Polskiego, który wskazał na niższą dynamikę wyrażoną w złotych, wskazał na spadek rdr w maju wszystkich sześciu głównych eksportów towarowych, w tym sprzętu transportowego, zwłaszcza produktów takich jak akumulatory elektryczne, części samochodowe, samochody osobowe. i ciężarówki. NBP wskazał na nieznaczny spadek eksportu dóbr pośrednich w porównaniu do poprzednich miesięcy. Spadki rok do roku odnotowano także w sześciu najmniejszych kategoriach importu paliw i towarów konsumpcyjnych. Import samochodów osobowych utrzymał się na wysokim poziomie, co widać w danych o krajowej sprzedaży detalicznej.

Dzisiejsze dane są neutralne dla złotego i naszym zdaniem Polska w dalszym ciągu wykazuje solidny bilans zewnętrzny. Złotego wspiera „jastrzębia” retoryka banku centralnego i oczekiwania na znaczny napływ środków unijnych odblokowanych z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz tradycyjnego budżetu polityki spójności na lata 2021-27. Ogółem w 2024 r. spodziewamy się silnej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących na poziomie 0,8% PKB (wobec 1,6% PKB w 2023 r.) w związku z ożywieniem popytu krajowego. W Kierunkowym Raporcie Ekonomicznym CEEMEA prezentujemy najnowsze prognozy makroekonomiczne dla Polski na tle regionu CEE.