5 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zagadka z dziurą Ajanibbe

Zagadka z dziurą Ajanibbe

To zdjęcie wykonane przez łazik Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej przedstawia krater Aganippe Fossa, wspaniały kanion położony u podnóża gigantycznego wulkanu Arsia Mons na Marsie. Źródło zdjęcia: ESA/Centrum DLR/Wolny Uniwersytet w Berlinie

Fascynujący obiekt zajmuje centralne miejsce na tym nowym zdjęciu wykonanym przez Europejską Agencję Kosmiczną Ekspres Mars:Ciemna, nierówna blizna przecina marmurową podłogę u podnóża gigantycznego wulkanu.

Ta blizna, znana jako Krater Aghanbi, jest nieregularnym obiektem o długości około 600 kilometrów i znanym jako „Dwie wrony’: Rowek przypominający rów ze stromymi ścianami po obu stronach.

Otwór Ajanibbe przecina spód jednego MarsŁazik Mars Express regularnie monitoruje Arsia Mons i jego pobliskie towarzyszy w regionie Tharsis, gdzie na Marsie znajduje się kilka gigantycznych wulkanów. Obejmuje to Olympus Mons, najwyższy wulkan w Układzie Słonecznym (pokazany na mapie kontekstowej powiązanej z tym nowym zdjęciem, a także Arsia Mons).

Sama góra Arsia ma 435 kilometrów średnicy i wznosi się ponad 9 kilometrów nad otaczającymi ją równinami. Dla przykładu najwyższy uśpiony wulkan na Ziemi, Ojos del Salado na granicy Argentyny i Chile, ma niecałe 7 kilometrów wysokości.

Szerszy widok na krater Aghanbe

To zdjęcie przedstawia krater Ajanipi, kręty kanion położony u podnóża gigantycznego wulkanu Arsia Mons na Marsie, w szerszym kontekście. Obszar zaznaczony większym białym kwadratem wskazuje obszar sfotografowany przez kamerę stereofoniczną o wysokiej rozdzielczości znajdującą się na pokładzie europejskiego statku kosmicznego Mars Express 13 grudnia 2023 r. podczas orbity 25189, podczas gdy mniejszy biały kwadrat przedstawia część powierzchni widoczną na nowych zdjęciach. Prawa autorskie: Zespół naukowy NASA/Obserwatorium Marsowe/Obserwatorium w Los Angeles

Wyciek lawy

Nadal nie jesteśmy pewni, jak i kiedy powstał krater Aganibi, ale wydaje się prawdopodobne, że powstał, gdy magma unosząca się pod masywną masą wulkanów Tharsis spowodowała rozszerzanie się i pękanie skorupy marsjańskiej.

READ  Gigantyczna starożytna sztuka naskalna odkrywa tajemnice pierwszych ludzi w Amazonii, od mitologii po dietę

W tym ujęciu kamera stereofoniczna o wysokiej rozdzielczości (HRSC) na pokładzie Mars Express rejestruje dwa różne typy terenu: tak zwany teren górzysty, który składa się z wielu skupionych razem wzgórz i dolin o nieregularnym kształcie, oraz teren w kształcie płatków, który składa się z łagodnie nachylonych zbocza i kamienie.

Topografia krateru Aganibi

To oznaczone kolorami zdjęcie topograficzne przedstawia krater Ajanipi, kręty kanion położony u podnóża gigantycznego wulkanu Arsia Mons na Marsie. Powstał na podstawie danych zebranych przez należącą do ESA sondę Mars Express 13 grudnia 2023 roku i opiera się na cyfrowym modelu terenu obszaru, z którego można wyodrębnić topografię krajobrazu. Nisko położone części powierzchni są wyświetlane w kolorze niebieskim i fioletowym, podczas gdy obszary położone na wyższych wysokościach są wyświetlane w kolorze białym i czerwonym, jak pokazano na skali w prawym górnym rogu. Prawa autorskie: Europejska Agencja Kosmiczna/Niemieckie Centrum Aerokosmiczne/Wolny Uniwersytet w Berlinie

Teren ten jest charakterystyczną cechą „halo” góry Arsia, dysku w kształcie dysku o powierzchni 100 000 kilometrów kwadratowych wokół podstawy wulkanu, który prawdopodobnie był kojarzony ze starożytnymi lodowcami. Co ciekawe, to halo powstało tylko po północno-zachodniej stronie wulkanu, prawdopodobnie w wyniku przeważających wiatrów z przeciwnego kierunku, kontrolujących miejsce osiadania lodu w czasie.

Wiatr, kurz i piasek również przyczyniły się do powstania tego skrawka Marsa, tworząc ciekawe wzory przypominające zebrę po prawej stronie kadru, gdzie ciemny materiał osadza się na jaśniejszym podłożu (lub odwrotnie!). Na powierzchni widać również ślady wypływu lawy z czasów, gdy wulkan był aktywny.

Krater Aganibe w 3D

Powyższe zdjęcie stereoskopowe przedstawia Krater Ajanipi, kręty kanion położony u podnóża gigantycznego wulkanu Arsia Mons na Marsie. Obrazowanie stereoskopowe zapewnia trójwymiarowe widzenie w okularach czerwono-zielonych lub czerwono-niebieskich. Źródło zdjęcia: Europejska Agencja Kosmiczna/Niemieckie Centrum Aerokosmiczne/Wolny Uniwersytet w Berlinie

Eksploracja Marsa

Sonda Mars Express okrąża Czerwoną Planetę od 2003 roku. Wykonuje obrazowanie powierzchni Marsa, sporządza mapy minerałów, określa skład i cyrkulację cienkiej atmosfery, bada pod skorupą Marsa i bada interakcje różnych zjawisk w marsjańskiej atmosferze. środowisko.

READ  Archeolodzy odkryli półmilionową drewnianą konstrukcję, która nie została zbudowana przez Homo sapiens

Instrument HRSC statku kosmicznego, odpowiedzialny za te zdjęcia, ujawnił wiele na temat zróżnicowanej powierzchni Marsa w ciągu ostatnich 20 lat. Na jego zdjęciach widać wszystko Wzgórza i kaniony wyrzeźbione przez wiatr Od kraterów po zboczach potężnych wulkanów po kratery uderzeniowe, uskoki tektoniczne, kanały rzeczne i starożytne baseny lawy. Misja była niezwykle produktywna przez cały czas trwania misji, zapewniając pełniejsze i dokładniejsze zrozumienie naszego planetarnego sąsiada niż kiedykolwiek wcześniej.

Kamera stereoskopowa o wysokiej rozdzielczości (HRSC) znajdująca się na statku kosmicznym Mars Express to zaawansowany system obrazowania przeznaczony do szczegółowego badania Marsa. Wypuściłem to Europejska Agencja Kosmiczna W 2003 roku Obserwatorium Marsowe o wysokiej rozdzielczości wykonało trójwymiarowe obrazy powierzchni Marsa, umożliwiając naukowcom zbadanie topografii i kształtu planety z niespotykaną dotąd szczegółowością. Ten system kamer wykorzystuje techniki holograficzne do tworzenia kolorowych obrazów wraz z mapami topograficznymi, pomagając badaczom analizować geologię, skład i procesy fizyczne Marsa. Obserwatorium Marsjańskie o wysokiej rozdzielczości odegrało kluczową rolę w zapewnieniu wglądu w przeszłą aktywność wody na planecie, aktywność wulkaniczną i inne procesy dynamiczne.