24 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bezprecedensowe odkrycie meteorytu rzuca wyzwanie modelom astrofizycznym

Bezprecedensowe odkrycie meteorytu rzuca wyzwanie modelom astrofizycznym

Naukowcy odkryli rzadką cząsteczkę pyłu w meteorycie, powstałą z gwiazdy innej niż nasze Słońce. Korzystając z zaawansowanej tomografii z sondą atomową, przeanalizowali unikalny stosunek izotopów magnezu w cząstce, ujawniając jej pochodzenie od nowo zidentyfikowanego typu supernowej spalającej wodór. To przełomowe osiągnięcie zapewnia głębszy wgląd w wydarzenia kosmiczne i powstawanie gwiazd. Źródło: SciTechDaily.com

Naukowcy odkryli cząstkę meteorytu o niespotykanym dotąd stosunku izotopów magnezu, co sugeruje, że pochodzi z supernowej spalającej wodór.

Badania wykazały rzadką cząsteczkę pyłu uwięzioną w starożytnym pozaziemskim meteorycie, utworzonym przez gwiazdę inną niż nasze Słońce.

Odkrycia dokonała główna autorka, dr Nicole Neville i współpracownicy podczas jej studiów doktoranckich na Uniwersytecie Curtin, która obecnie pracuje w Instytucie Nauk o Księżycu i Planetach we współpracy z… NASACentrum Kosmiczne Johnsona.

Meteoryty i ziarna przedsłoneczne

Meteoryty składają się głównie z materiału, który powstał w naszym Układzie Słonecznym i mogą zawierać również małe cząsteczki pochodzące z gwiazd, które urodziły się na długo przed naszym Słońcem.

Dowody na to, że te cząstki, zwane ziarnami przedsłonecznymi, są pozostałością po innych gwiazdach, znaleziono analizując różne typy pierwiastków znajdujących się w ich wnętrzu.

Innowacyjne techniki analityczne

Doktor Neville zastosował technikę zwaną kukurydza Sonduj tomografię, aby analizować cząstki, rekonstruować chemię na poziomie atomowym i uzyskać dostęp do ukrytych w nich informacji.

Dr Neville powiedział: „Cząstki te są jak niebieskie kapsuły czasu, zapewniające migawkę życia ich gwiazdy macierzystej”.

„Materiały utworzone w naszym Układzie Słonecznym mają przewidywalne proporcje izotopów – różne typy pierwiastków o różnej liczbie neutronów. W cząstce, którą analizowaliśmy, stosunek izotopów magnezu różni się od pozostałych w naszym Układzie Słonecznym.

„Wyniki dosłownie wykraczały poza wszelkie schematy. Najbardziej ekstremalny stosunek izotopowy magnezu z poprzednich badań ziaren przedsłonecznych wynosił około 1200. Ziarno w naszym badaniu miało wartość 3025 i była to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek odkryto.

READ  Ta okrutna czarna dziura za każdym razem, gdy przechodzi, pożera trzy razy więcej gwiazd niż Ziemia

„Ten wyjątkowo wysoki stosunek izotopowy można wytłumaczyć jedynie powstaniem niedawno odkrytego typu gwiazdy – supernowej spalającej wodór”.

Przełomy w astrofizyce

Współautor dr David Saxey z John D. Laiter Center w Curtin powiedział: „Badania otwierają nowe horyzonty w rozumieniu Wszechświata, przesuwając granice zarówno technik analitycznych, jak i modeli astrofizycznych.

„Sonda atomowa zapewniła nam cały poziom szczegółowości, do którego nie mogliśmy uzyskać dostępu w poprzednich badaniach” – powiedział dr Saksi.

„Supernowa spalająca wodór to typ gwiazdy, który odkryto dopiero niedawno, mniej więcej w tym samym czasie, gdy analizowaliśmy maleńką cząsteczkę pyłu. Użycie sondy atomowej w tym badaniu zapewnia nam nowy poziom szczegółowości, który pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób te gwiazdy formularz.”

Powiązanie wyników badań laboratoryjnych ze zjawiskami kosmicznymi

Współautor, profesor Phil Bland z Curtin School of Earth and Planetary Sciences, powiedział: „Nowe odkrycia wynikające z badania rzadkich cząstek w meteorytach pozwalają nam uzyskać wgląd w wydarzenia kosmiczne poza naszym Układem Słonecznym.

„To po prostu niesamowite móc powiązać pomiary w skali atomowej w laboratorium z niedawno odkrytym typem gwiazdy”.

Szukaj zatytułowane „Badanie pierwiastka atomowego i izotopów 25Bogaty w magnez pył gwiezdny z supernowych spalających H. Została opublikowana w Dziennik astrofizyczny.

Odniesienie: „Pierwiastek w skali atomowej i badanie izotopowe 25„Bogaty w Mg gwiezdny pył z supernowej spalającej H” autorstwa N. D. Nevilla, P. A. Blanda, D. W. Saxeya, W. D. A. Rickarda i P. Guagliardo, N. E. Timms, L. V. Forman i L. Daly i SM Reddy, 28 marca 2024 r., Dziennik astrofizyczny.
doi: 10.3847/1538-4357/ad2996