20 marca 2024 roku Minister Spraw Zagranicznych MON Paweł Pejda poinformował o dostarczeniu do Polski kolejnej partii czołgów podstawowych K2 Black Panther. Uwolnienie zostało później potwierdzone przez Agencję Uzbrojenia.
Przypomnijmy, że 11 marca dostarczono do Kdyni 3 czołgi podstawowe, 17 marca 4, a 19 marca 11 czołgów. W ciągu 2 tygodni Hyundai Rotum był w stanie dostarczyć 18 czołgów podstawowych K2 Black Panther ze 180 zamówionych egzemplarzy. Warto na bieżąco prowadzić dane ilościowe dotyczące głównych czołgów bojowych Wojska Polskiego. Stan uzbrojenia pancernego jest sukcesywnie unowocześniany, a średni wiek eksploatowanego majątku maleje. Po najnowszych dostawach przyjrzyjmy się zaktualizowanym liczbom. Rozważamy także możliwość przedłużenia terminu do 2026 r.
Obecnie siły lądowe obsługują następujące główne czołgi bojowe:
- 46 Czarnych Panter K2;
- 69 M1A1FEP Abramsa;
- 66 Leopardów 2A4;
- 62 Lamparty 2PL;
- 105 Leopardów 2A5;
- K. 172 PT-91 Twardys;
- K. 111 T-72M1/M1R.
W sumie 631 czołgów podstawowych, z czego 348 to nowoczesne platformy 3. generacji zachodniego projektu, a 238 to czołgi podstawowe T-72M1 i PT-91 Twardy – grozi nieuchronna likwidacja. Wymiana obecnej generacji polskich czołgów podstawowych stawia Siły Zbrojne RP w okresie przejściowym. Przekłada się to na szeroką gamę sprzętu zasilanego komponentami opancerzonymi i zmechanizowanymi. Kategoria ta będzie dominować do czasu wycofania starszych platform z eksploatacji i zastąpienia ich odpowiednikami nowej generacji. Patrząc na nadchodzące lata, jakie są perspektywy?
Do końca 2024 roku do Sił Zbrojnych RP trafią kolejne 38 czołgów podstawowych K2 Black Panther i 47 M1A1FEP Abrams. Ich oddanie do użytku zwiększy liczbę nowoczesnych czołgów podstawowych III generacji na polskim wyposażeniu do 433. Umożliwi to wycofanie większej liczby czołgów podstawowych T-72M1. Są one nie tylko przestarzałe, ale także stawiają czoła wielu wyzwaniom związanym z konserwacją i są kosztowne w eksploatacji.
Z dotychczasowych informacji MON wynika, że dostawy pozostałych 96 K2 Black Panther rozpoczną się w 2025 roku. Polska ma także otrzymać w przyszłym roku pierwszą nagrodę w postaci 250 M1A2SEPv3 Abrams. Dostarczenie ostatniej części tego ostatniego typu czołgu podstawowego zaplanowano na 2026 rok. Oznacza to, że w 2027 roku w Polsce będą znajdować się następujące czołgi podstawowe III generacji:
- 180 Czarnych Panter K2;
- 116 M1A1EP Abramsa;
- 250 Abramsów M1A2SEPv3;
- 105 Leopardów 2A5;
- 128 Lampartów 2PL;
Łącznie w Polsce będzie eksploatowanych 779 czołgów podstawowych III generacji. Nie spełni to wymagań Sił Zbrojnych RP, jednak liczby te pozwolą na wyeliminowanie wszystkich dotychczasowych platform T-72 i PT-91. Niezbędna jest decyzja o dalszym wzmocnieniu zdolności ilościowych sił lądowych, utworzeniu rezerw i zakupie większej liczby czołgów. Konieczne jest także sfinalizowanie projektu K2PL, w ramach którego ma zostać dostarczonych 820 nowoczesnych czołgów podstawowych wyprodukowanych w Korei Południowej i Polsce. Z czasem umożliwi to modernizację K2 już eksploatowanym czołgom podstawowym K2. Dzięki temu flota zostanie zharmonizowana, a polski potencjał pancerny zostanie znacząco wzmocniony.
Plan jest taki, aby unowocześnić polskie czołgi podstawowe M1A1FEP do standardu M1A2SEPv3. Ponadto wysiłki K2PL w zakresie zakupów i polskiej produkcji umożliwią stopniowe wycofywanie platform Cheetah 2A5 i Cheetah 2PL. Plan pomoże powiększyć flotę i zmniejszyć liczbę czołgów podstawowych w służbie z 7 (obecnie) do 2. W dłuższej perspektywie Wojsko Polskie będzie operowało 2 rodzajami baz czołgów podstawowych:
- 366 M1A2SEPv3 Abramsa;
- 1000 K2PL.
Zarówno jakość, jak i ilość środków pancernych w Siłach Zbrojnych RP uległy znacznej poprawie. Wartość bojowa czołgów takich jak K2 czy M1 odpowiada dwóm czołgom podstawowym T-72M1R lub PT-91 Twardy. Teraz Ministerstwo Obrony Narodowej powinno realizować plan i sfinalizować powyższy proces.
Wiele pozostaje do zrobienia w innych obszarach związanych z WPiZ [Armoured and Mechanized Forces]. Główne zagadnienia wiążą się z seryjną produkcją i masowym pozyskiwaniem BWP Porchuk, wyposażeniem piechoty zmechanizowanej w zmodernizowany sprzęt, stworzeniem wielowarstwowego systemu obrony przeciwpancernej i tak dalej.
Procesy te wymagają czasu. Żadnego z nich nie da się ukończyć z dnia na dzień. Najważniejsza jest tutaj ciągłość w podejmowaniu decyzji i realizacji tych planów. Warto podkreślić: kompetencje Sił Zbrojnych RP i Ministerstwa Obrony Narodowej pełnią funkcję polisy ubezpieczenia wojennego dla wszystkich obywateli Polski.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com