GENEWA (AP) – Agencja pogodowa ONZ ogłosiła „czerwony alarm” w związku z globalnym ociepleniem, powołując się na rekordowy wzrost emisji gazów cieplarnianych, temperatury lądu i wody oraz topnienie lodowców i lodu morskiego w zeszłym roku, a także ostrzegając, że światowe wysiłki na rzecz odwrotnie… Ten trend nie wystarczył.
Światowa Organizacja Meteorologiczna stwierdziła, że istnieje „duże prawdopodobieństwo”, że rok 2024 będzie kolejnym rekordowo gorącym rokiem.
W opublikowanym we wtorek raporcie „Stan globalnego klimatu” agencja z siedzibą w Genewie wyraziła obawy, że wychwalany cel klimatyczny jest coraz bardziej zagrożony: świat może się zjednoczyć, aby maksymalnie ograniczyć globalne ocieplenie. Około 1,5 stopnia Celsjusza . (2,7 stopnia Fahrenheita) powyżej poziomu przedindustrialnego.
„Nigdy nie byliśmy bliżej – nawet wstępnie – progu 1,5°C określonego w porozumieniu paryskim w sprawie zmian klimatycznych” – powiedziała Celeste Saulo, sekretarz generalna agencji. „Społeczność WMO ogłasza światu czerwony alarm”.
12-miesięczny okres od marca 2023 r. do lutego 2024 r. przekroczył granicę 1,5 stopnia, Ze średnią temperaturą 1,56 stopnia Celsjusza (2,81 F) więcej – podaje unijna służba klimatyczna Copernicus Climate Service. Powiedziała, że rok kalendarzowy 2023 będzie wynosił nieco poniżej 1,5 stopnia Celsjusza 1,48°C (2,66°F)Jednak rekordowo gorący początek roku spowodował, że średnia 12-miesięczna przekroczyła ten poziom.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział: „Ziemia wysyła wezwanie pomocy”. „Najnowszy raport o stanie globalnego klimatu pokazuje, że planeta jest na krawędzi. Zanieczyszczenie paliwami kopalnymi powoduje chaos klimatyczny.
Rok następujący po zjawisku El Niño – okresowym ociepleniu Oceanu Spokojnego, które wpływa na globalne warunki pogodowe – jest zazwyczaj cieplejszy, powiedział Omar Baddour, szef ds. monitorowania klimatu w Światowej Organizacji Meteorologicznej.
„Nie możemy więc definitywnie powiedzieć, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem. Ale powiem jedno: istnieje duże prawdopodobieństwo, że rok 2024 ponownie pobije rekord z 2023 r., ale poczekajmy i zobaczmy. ” „Styczeń był najcieplejszym styczniem w tym roku nagrywać. „Więc rekordy wciąż są bite.”
Najnowsze ustalenia Światowej Organizacji Meteorologicznej są szczególnie jaskrawe, gdy zostaną zebrane w jednym raporcie. W 2023 r. ponad 90% wód oceanicznych przynajmniej raz doświadczy fali upałów. Lodowce monitorowane od 1950 r. straciły najwięcej lodu w historii. Pokrywa lodowa Antarktyki spadła do najniższego w historii poziomu
„Przede wszystkim złymi wiadomościami najbardziej martwi mnie to, że planeta znajduje się obecnie w stanie zapaści – dosłownie i w przenośni, biorąc pod uwagę rosnące temperatury i utratę masy przez polarne pokrywy lodowe” – powiedział Jonathan Overbeck, dziekan Uniwersytetu im. Wydział Michigan. Środowisko i zrównoważony rozwój, który nie został uwzględniony w raporcie.
Saullo określił kryzys klimatyczny jako „najważniejsze wyzwanie stojące przed ludzkością” i stwierdził, że łączy się z nim kryzys nierówności, którego wyrazem jest rosnący brak bezpieczeństwa żywnościowego i migracja.
Światowa Organizacja Meteorologiczna stwierdziła, że w 2023 r. wpływ fal upałów, powodzi, susz, pożarów lasów i cyklonów tropikalnych, zaostrzony przez zmianę klimatu, będzie odczuwalny na życie i źródła utrzymania na każdym kontynencie.
„Ta lista rekordowych wydarzeń jest naprawdę niepokojąca, choć nie zaskakująca, biorąc pod uwagę stałe tempo ekstremalnych wydarzeń w ciągu ostatniego roku” – powiedziała Cathy Jacobs, klimatolog z Uniwersytetu w Arizonie, która również nie była zaangażowana w raport WMO . „Pełny koszt przyspieszenia zmian klimatycznych w różnych sektorach i regionach nigdy nie został obliczony w znaczący sposób, ale koszt dla różnorodności biologicznej i jakości życia przyszłych pokoleń jest nieobliczalny”.
Agencja ONZ przyznała jednak również, że istnieje „przebłysk nadziei” w próbach zapobieżenia globalnemu ociepleniu. Stwierdzono, że moce wytwórcze energii odnawialnej z wiatru, słońca i wody wzrosły o prawie 50% od 2022 r. – do łącznie 510 gigawatów.
„Docelowy wzrost temperatury o 1,5°C nadal pozostaje aktualny, podobnie jak ograniczenie prędkości na autostradzie nadal obowiązuje, nawet jeśli chwilowo go przekroczymy” – powiedział Malte Minchausen, profesor nauk o klimacie na Uniwersytecie w Melbourne w Australii. „Pilniejsze niż kiedykolwiek jest wykorzystanie możliwości gospodarczych, jakie stwarzają dostępne nam tanie źródła energii odnawialnej, dekarbonizacja sektora energii elektrycznej i elektryfikacja innych sektorów”.
„Musimy powstrzymać stale rosnącą emisję gazów cieplarnianych” – stwierdził Meinshausen, który również nie był zaangażowany w prace nad raportem. „Istnieją obiecujące oznaki, że emisje gazów cieplarnianych wkrótce osiągną szczyt”.
Raport pojawia się po spotkaniu ekspertów ds. klimatu i ministrów rządów w stolicy Danii, Kopenhadze, w czwartek i piątek, aby nalegać na podjęcie dalszych działań klimatycznych, w tym zwiększenie krajowych zobowiązań w zakresie walki z globalnym ociepleniem.
„Każdego roku sytuacja klimatyczna się pogarsza; każdego roku urzędnicy WMO i inne osoby ogłaszają, że najnowszy raport to sygnał alarmowy dla decydentów” – powiedział Andrew Weaver, klimatolog na Uniwersytecie Wiktorii i były prawodawca Kolumbii Brytyjskiej.
„Jednak co roku, gdy tylko zakończy się 24-godzinny cykl informacyjny, zbyt wielu naszych wybranych„ przywódców ” powraca do politycznej sławy, partyzanckich sprzeczek i promowania polityk, które dają wyraźne krótkoterminowe rezultaty” – dodał. „Zbyt często wszystko inne staje się ważniejsze niż postęp w polityce klimatycznej. I tak nic nie zostaje zrobione”.
___
Bornstein doniósł z Waszyngtonu
___
AP zajmująca się klimatem i środowiskiem otrzymuje wsparcie finansowe od wielu prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Wyszukaj punkty dostępu Standardy Aby współpracować z organizacjami charytatywnymi, lista zwolenników i finansowane obszary zasięgu są dostępne na stronie AP.org.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy