24 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak nowy sterowiec Polski może wesprzeć wysiłki Pentagonu w zakresie połączenia wszystkich stron

Jak nowy sterowiec Polski może wesprzeć wysiłki Pentagonu w zakresie połączenia wszystkich stron

Najświeższe informacje Departamentu Stanu USA Zgoda Sprzedaż zagraniczna wojsku polskich systemów aerostatowych radarów powietrzno-desantowych i powierzchniowych (ASRR) to nie tylko duży krok naprzód w zapewnianiu krajowi europejskiemu krytycznej powietrznej technologii wczesnego ostrzegania, ale także poważny impuls dla całej koalicji pod przywództwem USA. Inicjatywa dowodzenia i kontroli domeny (CJADC2).

7 lutego Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) ogłosiła zamówienie na polskie systemy ASRR z pokładowymi radarami wczesnego ostrzegania (AEW) z funkcją „swój lub wróg” (IFF), elektronicznymi systemami czujników, zasilaną linką i systemami cumowniczymi. Szacuje się, że koszt wbudowanych światłowodów, systemów kontroli naziemnej (GCS) i innego powiązanego sprzętu wynosi 1,2 miliarda dolarów. Główni wykonawcy to Raytheon Intelligence and Space, TCOM, ELTA North America i QinetiQ.

W listopadzie 2023 r. firmie QinetiQ przyznano kontrakt na obsługę i konserwację III związanego z powietrznym i morskim (AMO) Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych, służbami celnymi i ochroną granic.

W ramach kontraktu o wartości 170 milionów dolarów firma zapewni działania operacyjne i utrzymaniowe w ramach programu TARS, w tym operacje aerostatów, operacje radarowe powietrze-ziemia, kontrolę naziemną i nadzór nad systemami sieci danych. Według QinetiQ korzystanie z podłączonych aerostatów może między innymi umożliwić operatorom udostępnianie w czasie rzeczywistym wrażliwych danych na temat podejrzanej aktywności.

W przypadku CJADC2 technologia taka jak TARS może pomóc w zapewnieniu tego, czego szukają planiści w swoich wysiłkach na rzecz ułatwienia dowodzenia, kontroli, komunikacji i komputerowego (C4) prowadzenia działań wojennych, które będą interoperacyjne we wszystkich domenach operacyjnych. Jednym z kluczowych zadań programu jest wspieranie globalnej koordynacji sił i wspólnych operacji pomiędzy krajami NATO oraz innymi sojusznikami i partnerami.

W ramach podobnej operacji we wrześniu 2023 r. amerykańska DSCA zatwierdziła dla Polski FMS dotyczący Systemu Dowodzenia Bojowego (IPCS) Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IAMD) oraz powiązanego sprzętu o wartości 4 miliardów dolarów. Sprzedaż obejmuje 93 centra operacyjne IBCS EOC i 175 przekaźników zintegrowanej sieci kierowania ogniem IBCS (IFCN).

READ  Raport o rynku cementu w Europie 2022: ceny (2017-2021) i prognozy (2022-2027) - Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria, Polska i Holandia - ResearchAndMarkets.com

W Stanach Zjednoczonych kompleksowe wysiłki w zakresie dowodzenia i kontroli związane z działaniami badawczo-rozwojowymi Sił Powietrznych, Armii i Marynarki Wojennej będą kosztować 9 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady. Chociaż wiele programów wspiera program w ten czy inny sposób, zaawansowany system zarządzania walką sił powietrznych (ABMS), integracja programów armii i program Overmatch marynarki wojennej to trzy największe i najbardziej motywowane wysiłki.