Wiemy już, dlaczego czwarty w historii start rakiety Alpha firmy Firefly Aerospace nie przebiegł zgodnie z planem.
Misja o nazwie Fly the Lightning wystartowała 22 grudnia ubiegłego roku, niosąc na niską orbitę okołoziemską (LEO) elektronicznie sterowaną antenę opracowaną przez giganta lotniczego Lockheed Martin.
Rakieta Alpha o długości 95 stóp (29 m) dostarczyła ładunek na niską orbitę okołoziemską, ale nie udało jej się dotrzeć do orbity docelowej. We wtorek (20 lutego) firma Firefly ogłosiła, że wkrótce rozpoczęła niefortunne śledztwo, które obecnie zostało zakończone.
„Dochodzenie wykazało, że wypadek nastąpił na skutek błędu w algorytmie oprogramowania do nawigacji, nawigacji i sterowania (GNC), który uniemożliwił systemowi wysłanie niezbędnych poleceń impulsowych do silników sterowych systemu kontroli reakcji (RCS) przed ponownym uruchomieniem silnika w drugi etap” – napisał Firefly Aktualizacja we wtorek.
„Firefly wdraża obecnie działania naprawcze, aby zapewnić rozwiązanie problemu z oprogramowaniem GNC, w tym zmiany procesów w celu wykrywania podobnych problemów i zapobiegania im w przyszłości” – dodała firma. „Alfa będzie gotowa do ponownego lotu w nadchodzących miesiącach”.
Powiązany: Nowy rekord! Firefly Aerospace rozpoczyna misję Sił Kosmicznych 27 godzin od otrzymania rozkazu
Firefly potwierdził, że problem z oprogramowaniem utrudniał Fly the Lightning, ale nie przerwał misji.
„Pomimo tych wyzwań Alpha umieściła ładunek na orbicie, co umożliwiło naszemu partnerowi misji pomyślną realizację głównych celów misji, w tym szybkie uruchomienie satelity po jego umieszczeniu” – napisała firma we wtorkowym uaktualnieniu.
Ładunek ma „zademonstrować szybszą kalibrację czujników na orbicie, aby zapewnić szybkie możliwości amerykańskim bojownikom” – napisali w liście przedstawiciele Firefly. Opis zadania Przed startem.
Fly the Lightning była czwartą misją orbitalną Firefly i Alpha.
Pierwszy lot, który odbył się we wrześniu 2021 r., był misją testową, która zakończyła się niepowodzeniem wkrótce po wystrzeleniu. Alpha powróciła z częściowym sukcesem w październiku 2022 r., wysyłając na orbitę siedem satelitów, ale najwyraźniej tak się nie stało Jego rozprzestrzenianie się jest bardzo niskie.
Dwustopniowa rakieta została wystrzelona po raz trzeci we wrześniu 2023 r. w ramach misji Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych o nazwie Victus Nox. Wycieczka ta była absolutnym sukcesem. Alpha została wystrzelona zaledwie 27 godzin po wydaniu rozkazu przez Siły Kosmiczne – co stanowi nowy rekord w historii misji bezpieczeństwa narodowego – i umieszczeniu swojego głównego satelity na docelowej orbicie.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin