25 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Plany budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce postępują zgodnie z umową, którą podpisują amerykańscy i polscy urzędnicy

WARSZAWA, Polska (AP) – Urzędnicy polscy i amerykańscy podpisali w środę w Warszawie umowę o budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, co stanowi część wysiłków narodu środkowoeuropejskiego mającego na celu odejście od zanieczyszczających paliw kopalnych.

Premier Mateusz Morawiecki nazwał transakcję dotyczącą budowy elektrowni w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu w pobliżu Morza Bałtyckiego jako początek nowego rozdziału dla Polski i określił energetykę jądrową jako zrównoważone i czyste źródło energii.

W zeszłym roku ogłosił to rząd Morawieckiego Wybierz Amerykę Jako partner projektu, z siedzibą w województwie pomorskim w pobliżu wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Konsorcjum Westinghouse i Bechtel podpisało umowę z polską spółką państwową nadzorującą projekt energetyki jądrowej, Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ).

Polska planuje wydać 40 miliardów dolarów na budowę dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda, z których ostatni zacznie działać w 2043 roku. Umowa ze Stanami Zjednoczonymi dotyczy pierwszych trzech reaktorów w elektrowni Pomerania, które według urzędników powinny zacząć wytwarzać energię elektryczną. W 2033 r.

Polska od dziesięcioleci planowała zastąpienie starych elektrowni węglowych elektrownią jądrową w kraju o jednym z najgorszych zanieczyszczeń powietrza w Europie.

Inwazja Rosji na Ukrainę i wykorzystanie przez nią swojej władzy do wywarcia presji gospodarczej i politycznej na kraje europejskie zwiększyło pilność poszukiwań przez Polskę alternatywnych źródeł energii.

READ  Viessmann otworzy w Polsce instalację ciepłowniczą za 200 mln euro