16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Miłośnicy historii 1410 Bitwa pod Grunwaldem w północnej Polsce – dywizja angielska

Miłośnicy historii 1410 Bitwa pod Grunwaldem w północnej Polsce – dywizja angielska

Około 1200 rekonstruktorów ubranych w historyczne kostiumy już po raz 25. wystawiało w sobotę na terenie Grunwaldu słynną bitwę – poinformowało Radio Olsztyn. zgłoszone.

W tym roku mija 613 lat, odkąd alianckie siły polskie i litewskie zmiażdżyły Krzyżaków w jednym z najbardziej znanych i znaczących zwycięstw militarnych w historii Polski.

15 lipca 1410 roku król polski Władysław Jagiełło i jego sprzymierzone wojska pokonały w bitwie pod Grunwaldem uważaną wcześniej za niezwyciężoną krzyżacką machinę wojenną.

Aktorzy na koniach i pieszo, ubrani w ciężkie zbroje, wcielili się w rycerzy, giermków i łuczników po obu stronach – podała w sobotę państwowa agencja informacyjna PAP, która przyciągnęła około 25 tysięcy widzów.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Do najważniejszych punktów należy, jak co roku, wręczenie przez heroldów krzyżackich dwóch wydrążonych mieczy królowi Jagiełle przed bitwą oraz śmierć arcymistrza krzyżackiego Ulricha von Junga, punkt kulminacyjny bitwy.

Jak donosi gazeta, w tegorocznej imprezie obok polskich rekonstruktorów uczestniczyli miłośnicy historii m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Rzeczpospolita.

Podobnie jak w poprzednich latach, główna część programu rozpoczęła się od odśpiewania potężnego średniowiecznego hymnu. Bogorocika (Matki Boskiej), który został wchłonięty przez polskie rycerstwo przed wojną sześć wieków temu – donosiły agencje prasowe.

We wrześniu ubiegłego roku w Polsce otwarto nowe muzeum opowiadające o zwycięstwie kraju w bitwie pod Grunwaldem.

(GS)

Źródło: PAPKApolskieradio.pl, radioolsztyn.pl