Archeolodzy doszli do wniosku, że seria inskrypcji odkrytych na ścianie jaskini we Francji została wykonana przez neandertalczyków za pomocą palców około 57 000 lat temu. Mogą to być najstarsze znalezione do tej pory ślady i kolejny dowód na to, że zachowania i działania neandertalczyków były bardziej złożone i zróżnicowane niż wcześniej sądzono. nowy liść Opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE.
Jak wcześniej informował Keona Smith dla Ars, w ciągu ostatnich kilku lat zgromadzono dowody na to, że neandertalczycy mogli myśleć symbolicznie, tworzyć sztukę i planować projekty. Na przykład około 50 000 lat temu neandertalczycy we Francji przędli włókna roślinne na nici. W środkowych Włoszech, między 55 000 a 40 000 lat temu, neandertalczycy używali kawałków brzozy do mocowania swoich kamiennych narzędzi, co wymagało dużo planowania i skomplikowanych przygotowań. W 2016 roku donieśliśmy o archeologach, którzy ogłosili, że grupa neandertalczyków wydobyła setki stalagmitów z dna jaskini w jaskini Bruniquel w południowej Francji, aby zbudować skomplikowane okrągłe konstrukcje, a ich prace oświetlało jedynie ogniste światło.
Archeolodzy odkryli również kilka kawałków kości i skał ze środkowego paleolitu – czasów, gdy neandertalczycy mieli dla siebie większość Europy – wyrzeźbionych geometrycznymi wzorami, takimi jak przecinające się szczeliny, zygzaki, równoległe linie i okręgi. Może to oznaczać, że umiejętność używania symboli nie pochodzi od współczesnych ludzi.
Na przykład w 2018 roku archeolodzy twierdzili, że nierówne linie zaobserwowane w miękkiej, kredowej warstwie zewnętrznej małej, cienkiej skorupy krzemienia były celowe oznaczenie. Znaleziono go w jaskini Kiik-Koba, która góruje nad rzeką Zuya w Górach Krymskich. Wygrawerowany chip pochodzi z warstwy datowanej na okres od 35 486 do 37 026 lat temu. Archeolodzy znaleźli szkielet niemowlęcia neandertalczyka w tej samej warstwie, nie pozostawiając wątpliwości co do tego, kto mieszkał w Kek-Koba, kiedy wytwarzano i używano kamiennych narzędzi.
W 2021 roku archeolodzy ogłosili, że w jaskini zwanej obecnie Einhornhall w górach Harz w północnych Niemczech znaleźli geometryczny wzór podobny do „przeciwwagi w jodełkę” wyrzeźbioną w drugich paliczkach lub kości palców gigantycznego jelenia. Sądząc po radiowęglowym wieku kości, rzeźbiarz był prawie na pewno neandertalczykiem, ponieważ nikt oprócz neandertalczyka nie żył w Europie aż do około 45 000 lat temu.
Autorzy argumentowali, że był to uzasadniony projekt; Zaplanowanie projektu wymagało wyobraźni i okazało się, że kilka dziwnych linii doda bardziej skomplikowany wzór. Złożenie narzędzi wymagało zasobów i planowania, a faktyczne wyrzeźbienie wzoru wymagało czasu i wysiłku, a także sporego zapasu ostrych, małych krzesiw. Badacze może to potwierdzić Ponieważ sami tego próbowali, używając bydlęcych paliczków i ostrzy ręcznie skręcanego bałtyckiego krzemienia, było więcej niż prawdopodobne, że północnoniemiecki neandertalczyk będzie miał do niego dostęp.
Około 64 000 lat temu neandertalczycy w Hiszpanii malowali ściany jaskiń i wytwarzali biżuterię z muszli pokrytą pigmentem ochry. Sztuka analizowana w jaskiniach La Pacija, Maltravieso i Ardales jest niewątpliwie neandertalska. Datowanie uranu i toru skał osadzonych na malowidłach w trzech jaskiniach wskazuje, że malowidła nie mogą mieć mniej niż 64 000 lat. W przeciwieństwie do pierwszego Homo sapiens Neandertalczycy, którzy pojawili się dopiero 20 000 lat po tym, jak skały jaskiniowe zaczęły napływać do sztuki, żyli na tym obszarze przez co najmniej 243 000 lat.
A w jaskini morskiej zwanej Cueva de los Aviones, na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, archeolodzy znaleźli muszle ozdobione czerwonym i żółtym barwnikiem, z dziurkami wyciętymi w nić. Na ogół przyjmuje się, że są biżuterią, która jest innym rodzajem symbolu. Również tutaj płynąca woda osadziła kamień tufowy na warstwie osadu, w którym znaleziono te muszle. Datowanie uranu i toru wykazało, że topnik nie może być młodszy niż 114 000 lat. W rzeczywistości wyprzedza każdą podobną grupę artefaktów znalezionych do tej pory o co najmniej 20 000 do 40 000 lat.
Inskrypcje analizowane na potrzeby tego najnowszego artykułu odkryto w jaskini zwanej La Roche-Cotard nad brzegiem Loary we Francji, odkrytej po raz pierwszy w 1912 r. ponownie od 2008 r. Wśród odkryć był płaski kawałek krzemienia o nazwie „Maska La Roche-CotardPonieważ miał kształt twarzy, a kawałek kości został przepchnięty przez otwór, który miał przedstawiać oczy ostatnie oszacowanie Umiejscawia swoją historię około 75 000 lat temu. Archeolodzy wciąż są podzieleni co do tego, czy krzemień jest przykładem wyraz artystyczny U neandertalczyków, czy więcej przedmiot praktyczny.
Na ścianach pojawiały się też pozornie uporządkowane napisy przypominające ślady palców („struny palców”), a także sporadyczne czerwone plamy. Były też inne ślady, zidentyfikowane jako pozostawione przez zwierzęce pazury, naturalne wygładzenie ścian w wyniku wielokrotnego kontaktu ze zwierzęcą sierścią lub metalowe narzędzia używane podczas wykopalisk w 1912 r. I jeden niedawny obraz z 1992 r. Jean-Claude Marquet zdecydował University of Tours i kilku kolegów przyjrzało się bliżej opuszkom palców, aby przedstawić bardziej szczegółowy opis i udowodnić, że rzeczywiście były to odciski palców neandertalczyka.
Zespół najpierw datował próbki z osadów jaskiniowych za pomocą techniki zwanej Optycznie stymulowany blask (OSL) datowanie, które określa czas od ostatniego wystawienia ziarna osadowego na działanie światła dziennego. Doszli do wniosku, że jaskinia została zapieczętowana przez osady przywiezione przez powódź Loary około 57 000 lat temu, czyli znacznie wcześniej. Homo sapiens Udał się w teren. Autorzy napisali, że datowanie stratygraficzne dało wcześniejszą datę około 75 000 lat temu, co czyni tę jaskinię „najstarszą ozdobną jaskinią we Francji, jeśli nie w Europie”. Ponieważ jedyne kamienne narzędzia znalezione w jaskini w ciągu ostatniego stulecia to te związane z neandertalczykami, dostarcza to dwóch linii dowodów na poparcie hipotezy, że neandertalczycy stworzyli koniuszki palców.
Markieta i in. Cała jaskinia jest również modelowana Fotogrametria W celu dokładniejszego zlokalizowania napisów i dokładnego rozróżnienia różnych typów pomników. Skupili się na podejrzanych opuszkach palców w celu dalszej analizy, a następnie sporządzili kopie obrazów i dokładnie zanotowali ich szczegółowe notatki. Zespół doszedł do wniosku, że znaki były zamierzonymi, ustrukturyzowanymi i zamierzonymi kształtami – na przykład ślady w kształcie łuku lub dwa sąsiednie ślady tworzące faliste linie.
„Istnieje niewiele dowodów graficznych związanych z neandertalczykami, głównie na ruchomych obiektach (kamykach, płytach i kościach), a nie na ścianach” – piszą autorzy. „W przeciwieństwie do tego ściany La Roche-Cotard świadczą o czymś innym: częstym powtarzaniu przemyślanych gestów, zorganizowanych w przestrzeni na powierzchniach ścian i w odniesieniu do groty jako całości”.
Aby ustalić, czy guzy zostały wykonane jakimś narzędziem, czy palcami, zespół przeprowadził eksperyment ex situ w eksperymentalnej jaskini: pobliskim zagłębieniu wykopanym w tym samym typie skały (turone żółty puch) trzy lub cztery wieki temu. Stworzyli podobne ślady na ścianach eksperymentalnej jaskini, używając płaskich palców, palców z ostrymi krawędziami, kości, drewna, rogu, krzemienia i metalowych ostrzy. Następnie zastosowali fotogrametrię na panelach eksperymentalnych i porównali je z tymi w grocie La Roche-Cotard oraz porównali krawędzie starożytnych palców z nowszymi śladami, które, jak się uważa, zostały wykonane metalowymi narzędziami w 1846 r. Doszli do wniosku, że krawędzie rzeczywiście były śladami ludzkich palców.
Symbole są raczej abstrakcyjne niż symboliczne, więc można tylko spekulować na temat ich znaczenia lub powodu, dla którego zostały wykonane, chociaż jasne jest, że znaki były zamierzone, według Marqueta i in. Autorzy konkludują: „Nie możemy udowodnić, czy reprezentują myślenie symboliczne”. „Jednak nasze rozumienie relacji między neandertalczykami a wymiarami symbolicznymi, a nawet estetycznymi uległo znacznej zmianie w ciągu ostatnich dwóch dekad, a szczątki zachowane w jaskini La Roche-Cotard wnoszą nowy i bardzo ważny wkład do naszej wiedzy o Zachowanie neandertalczyka”.
DOI: PLoS ONE, 2023. 10.1371/journal.pone.0286568 (o DOI).
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin