WARSZAWA, 13 czerwca (Reuters) – Polska odłożyła plany ograniczenia uzależnienia od węgla pod naciskiem związków zawodowych górników.
Ministerstwo klimatu opublikowało dokument w kwietniu po tym, jak Rosja najechała Ukrainę w lutym ubiegłego roku, powodując poważne zakłócenia na rynkach energii.
Wezwał do podwojenia mocy odnawialnej do 50 gigawatów (GW) do 2030 r. i zwiększenia do 88 GW do 2040 r., ale na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu podano, że teraz zostanie to uwzględnione w aktualizacji strategii dla całego przemysłu.
„Zdecydowano, że prace zawarte w dokumencie zostaną wykorzystane do przygotowania szerszej strategii energetycznej, która obejmie także inne branże” – powiedział Reuterowi we wtorek rzecznik ministerstwa Aleksander Prazoska.
Na początku miesiąca premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z największym związkiem zawodowym, które wzywa do dalszych konsultacji strategii dla polskiej energetyki.
W 2021 roku rząd zapowiedział, że kraj będzie nadal wydobywał węgiel, z którego wytwarza się 70% polskiej energii elektrycznej, do 2049 roku.
Michał Hedmański, szef warszawskiego niezależnego think tanku Instrad, powiedział, że zmiana stanowiska wyklucza przyjęcie planu przed wyborami w październiku lub listopadzie. „To dziwne, że rząd chce tak szybko omówić strategię z powodu nacisków ze strony potężnych związków zawodowych górników” – powiedział Reuterowi Hedmansky.
Relacja Marka Strzeleckiego; Montaż przez Barbarę Lewis
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com