Polska ustawa medialna stanęła w środę w obliczu niepewnej przyszłości, w związku z podziałami w rządzącej koalicji w związku z planem, aby amerykańska stacja telewizyjna krytykowała rząd.
Rządzący nacjonalista Partia Prawa i Sprawiedliwości (PICS) Zagraniczne grupy od dawna twierdzą, że zbyt wiele mediów zniekształca debatę publiczną, ale krytycy twierdzą, że rząd dąży do zwiększenia kontroli nad mediami i ograniczenia wolności słowa.
Ustawodawcy Pies złożyli w zeszłym tygodniu poprawki prawne PolskaPrawo nadawcze, które uniemożliwia spółkom z zewnątrz Europejski Obszar Gospodarczy Przejęcie kontroli nad polskimi stacjami radiowymi i telewizyjnymi.
Według prawodawców opozycji oznacza to: Telewizor I jego kanał informacyjny, TVN24, należący do Discovery, stracą swoje licencje. Według Paisa celem ustawy jest uniemożliwienie państwom takim jak Rosja i Chiny kontrolowania polskich stacji telewizyjnych i radiowych.
W odpowiedzi na obawy krytyków Accord, partner koalicji juniorów Pice, zaproponował zmianę, która pozwoliłaby firmom z zagranicy Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) posiada ponad 49 proc. udziałów w polskich spółkach medialnych.
Stany Zjednoczone były jednym z państw założycielskich OECD.
„Uważamy, że te rozwiązania są dobre i nie zmieniają podstawowego celu ustawy” – powiedziała agencji Reuters rzeczniczka Accord Magdalena Sroka.
Marek Suzuki, jeden z ustawodawców Baisa, który stworzył pierwotny projekt, powiedział w środę, że przyszłość projektu jest niepewna ze względu na brak poparcia w koalicji rządzącej.
„Zachowują się tak, jakby byli w opozycji, a nie w koalicji” – powiedział Suzuki w prywatnym kanale Republika Telewizji, powołując się na propozycję Accord, podała państwowa agencja informacyjna BAP.
Powiedział, że ma nadzieję, że uzyska wsparcie, którego potrzebuje, aby uchwalić ustawę, i że „koledzy nas nie zaatakują, ale będą z nami współpracować”.
Pani Sroka powiedziała, że jej partia nikogo nie atakuje, a jej propozycja jest próbą dialogu.
„Widzimy, jak emocjonalny stał się ten materiał. Wywołał publiczną debatę, więc taki jest nasz plan” – powiedział.
Niedawno Polska wykorzystała swoją państwową spółkę rafineryjną PKN Arlon do kupna wydawcy gazet od niemieckich właścicieli, który ma wpływ na ponad 20 lokalnych dzienników w Warszawie, których strony internetowe odwiedzają codziennie blisko 17 mln osób.
Reuters
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com