30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska ustawa medialna stoi w obliczu niepewnej przyszłości w związku z podziałami koalicji

Polska ustawa medialna stanęła w środę w obliczu niepewnej przyszłości, w związku z podziałami w rządzącej koalicji w związku z planem, aby amerykańska stacja telewizyjna krytykowała rząd.

Rządzący nacjonalista Partia Prawa i Sprawiedliwości (PICS) Zagraniczne grupy od dawna twierdzą, że zbyt wiele mediów zniekształca debatę publiczną, ale krytycy twierdzą, że rząd dąży do zwiększenia kontroli nad mediami i ograniczenia wolności słowa.

Ustawodawcy Pies złożyli w zeszłym tygodniu poprawki prawne PolskaPrawo nadawcze, które uniemożliwia spółkom z zewnątrz Europejski Obszar Gospodarczy Przejęcie kontroli nad polskimi stacjami radiowymi i telewizyjnymi.

Według prawodawców opozycji oznacza to: Telewizor I jego kanał informacyjny, TVN24, należący do Discovery, stracą swoje licencje. Według Paisa celem ustawy jest uniemożliwienie państwom takim jak Rosja i Chiny kontrolowania polskich stacji telewizyjnych i radiowych.

W odpowiedzi na obawy krytyków Accord, partner koalicji juniorów Pice, zaproponował zmianę, która pozwoliłaby firmom z zagranicy Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) posiada ponad 49 proc. udziałów w polskich spółkach medialnych.

Stany Zjednoczone były jednym z państw założycielskich OECD.

„Uważamy, że te rozwiązania są dobre i nie zmieniają podstawowego celu ustawy” – powiedziała agencji Reuters rzeczniczka Accord Magdalena Sroka.

Marek Suzuki, jeden z ustawodawców Baisa, który stworzył pierwotny projekt, powiedział w środę, że przyszłość projektu jest niepewna ze względu na brak poparcia w koalicji rządzącej.

„Zachowują się tak, jakby byli w opozycji, a nie w koalicji” – powiedział Suzuki w prywatnym kanale Republika Telewizji, powołując się na propozycję Accord, podała państwowa agencja informacyjna BAP.

Powiedział, że ma nadzieję, że uzyska wsparcie, którego potrzebuje, aby uchwalić ustawę, i że „koledzy nas nie zaatakują, ale będą z nami współpracować”.

Pani Sroka powiedziała, że ​​jej partia nikogo nie atakuje, a jej propozycja jest próbą dialogu.

„Widzimy, jak emocjonalny stał się ten materiał. Wywołał publiczną debatę, więc taki jest nasz plan” – powiedział.

READ  Minister mówi, że Polska pozyska 2,75 miliarda dolarów z podatku od nieoczekiwanych energii

Niedawno Polska wykorzystała swoją państwową spółkę rafineryjną PKN Arlon do kupna wydawcy gazet od niemieckich właścicieli, który ma wpływ na ponad 20 lokalnych dzienników w Warszawie, których strony internetowe odwiedzają codziennie blisko 17 mln osób.

Reuters