PolskaFormalna prośba do Niemiec o pozwolenie na wysłanie na Ukrainę pięciu myśliwców MiG-29 z okresu zimnej wojny otrzymała zielone światło, potwierdziło w czwartek niemieckie Ministerstwo Obrony.
Zgodnie z niemieckimi przepisami sprzedaż broni musi uzyskać zgodę Berlina, jeśli kraj przyjmujący chce ją wysłać do kraju trzeciego.
Po podjęciu decyzji w Berlinie minister obrony Boris Pistorius powiedział: „Cieszę się, że my w rządzie centralnym zebraliśmy się razem, aby podjąć tę decyzję. „To pokazuje, że Niemcom można ufać!”
Polska Rozmieścił już osiem samolotów Jeśli chodzi o Ukrainę, powiedział niedawno prezydent Polski Andrzej Duda po pierwszym ogłoszeniu planu w marcu, ale to, co chcą teraz dostarczać, pochodzi ze starych zapasów z NRD.
Ukraina domaga się dostawy myśliwców Aby lepiej obronić się przed inwazją na pełną skalę ze strony Rosji.
Jakie MiG-29 Polska chce wysłać?
Samolot produkcji radzieckiej Dawniej Niemcy Wschodnie A w 2002 roku 23 przekazano do Polski.
Jacek Siewiera, doradca Dudy ds. obrony, powiedział, że w Polsce jest jeszcze kilkanaście samolotów.
Niemiecki minister obrony Pistorius powiedział, że chociaż wysłanie tych MiG-ów na Ukrainę miało sens, decyzja Berlina nie oznacza zmiany polityki w zakresie dostarczania zachodnich odrzutowców.
„Chodzi o MiG-y, ponieważ mogą być natychmiast rozmieszczone przez siły ukraińskie, ponieważ są znane, ponieważ mogą natychmiast latać, ponieważ zarówno konserwacja, jak i naprawa i serwis są łatwe i bez okresu przejściowego” – powiedział.
Powiedział, że nie dotyczy to zachodnich linii lotniczych, a już na pewno nie jego linii lotniczych
W posiadaniu Niemiec.
Kijów wzywa myśliwce
Odrzutowce były wysoko na liście pożądanego sprzętu w Kijowie Od samego początku wojny koncentrowano się na pozyskiwaniu zaawansowanych zachodnich czołgów.
Wzrosło jednak zapotrzebowanie na zachodnie myśliwce z Niemiec i USA Zgodził się wysłać czołgi Leopard 2 i Abrams odpowiednio na Ukrainę.
Chociaż MiG-29 mogą przynieść Ukrainie pewną ulgę, jest mało prawdopodobne, aby spełniły jej żądania.
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk wezwał wcześniej do „potężnego sojuszu myśliwców dla Ukrainy”, obejmującego wyprodukowane w USA F-16 i F-35, a także myśliwce Eurofighter, Tornado, Rafale i Gripen.
ab/msh (dpa, Reuters, AFP)
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com