2 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny obwiniają kryzys na Ukrainie „niewidzialną ręką” |  Wiadomości polityczne

Chiny obwiniają kryzys na Ukrainie „niewidzialną ręką” | Wiadomości polityczne

Na szeroko zakrojonej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Qin Gang nazwał także Tajwan „czerwoną linią” w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

Zdaniem chińskiego ministra spraw zagranicznych Chen Ganga kryzys na Ukrainie wydaje się być napędzany przez niewidzialną rękę, która naciska na przedłużenie i eskalację konfliktu.

„Ukryta ręka” „wykorzystuje kryzys na Ukrainie, by służyć pewnym celom geopolitycznym”, powiedział Chen na konferencji prasowej w kuluarach dorocznego posiedzenia parlamentu tego kraju w Pekinie, nie precyzując, kogo ma na myśli.

Zaapelował o jak najszybsze rozpoczęcie dialogu.

„Konflikt, sankcje i naciski nie rozwiążą problemu… Proces rozmów pokojowych powinien rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe, a uzasadnione obawy wszystkich stron dotyczące bezpieczeństwa powinny być uszanowane” – powiedział Chen.

Stanowisko Chin w sprawie wojny na Ukrainie zostało ponownie zbadane w ostatnich tygodniach w związku z pogłębiającymi się stosunkami z Moskwą i obawami zachodnich stolic, że nie mogą one być uczciwym pośrednikiem w jakichkolwiek potencjalnych rozmowach pokojowych, gdy odmówiły uznania Rosji za agresora w konflikcie . .

Rosja wysłała swoje siły na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku w tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej”. Konflikt doprowadził do ruiny ukraińskie miasta, zmusił miliony ludzi do ucieczki za granicę i osłabił światową gospodarkę.

Chen podkreślił, że Pekin nie dostarczył broni żadnej ze stron konfliktu na Ukrainie, wśród komentarzy amerykańskich urzędników o nieokreślonych „konsekwencjach” dla Chin w przypadku wysłania śmiercionośnej pomocy Rosji.

„[China] Nie jest stroną kryzysu i nie dostarczyła broni żadnej ze stron konfliktu. Jaka jest więc podstawa tej rozmowy o winie, sankcjach i groźbach pod adresem Chin? To jest całkowicie nie do przyjęcia”.

Podczas szeroko zakrojonego i długiego spotkania z dziennikarzami Chen mówił także o stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, mówiąc, że ma nadzieję, że oba kraje znajdą „właściwą drogę do porozumienia”.

READ  Bez względu na to, czy wojna się skończy, malejąca populacja Ukrainy będzie szkodzić gospodarce przez lata

Podkreślił, że samorządna wyspa Tajwan ma kluczowe znaczenie dla zarządzania stosunkami między Pekinem a Waszyngtonem, opisując ją jako „sedno podstawowych problemów i pierwszą czerwoną linię, której nie wolno przekraczać w stosunkach USA-Chiny”.

Pekin twierdzi, że Tajwan jest jego własnością i nie wyklucza użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą. Jej militarna i dyplomatyczna presja na wyspę nasiliła się od czasu, gdy Tsai Ing-wen, która twierdzi, że dąży do niepodległości, została po raz pierwszy wybrana w 2016 roku. Tsai powiedziała, że ​​przyszłość wyspy zależy od mieszkańców Tajwanu.

Stany Zjednoczone są prawnie zobowiązane do zapewnienia Tajwanowi środków do samoobrony.