Ponieważ Polska przygotowuje się do pierwszej zimy bez dostaw rosyjskich gazociągów, PGNiG zapewniło sobie długoterminową rezerwację mocy modernizacyjnych na Litwie.
Litewska pływająca jednostka magazynowo-regazyfikacyjna w Kłajpedzie, będąca państwowym producentem ropy naftowej i gazu o ekwiwalencie 500 mln metrów sześciennych gazu rocznie, działająca od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2032 r., obsługuje import skroplonego gazu ziemnego z Polski.
Zastrzeżenie to wpisuje się w dążenia Polski do stania się głównym węzłem importu i eksportu gazu w Europie Wschodniej, w oczekiwaniu na całkowite odcięcie dostaw gazu do regionu do krajów sąsiednich.
Polska obsługuje już terminal importowy LNG w Świnoujściu i planuje uruchomienie drugiego obiektu w bałtyckim porcie Gdańsk do 2027 r., poinformował krajowy operator przesyłu gazu Gaz-System.
Polska oddała w tym roku dwa gazociągi, jeden na Litwę, a drugi na Słowację.
Szefowie operatorów przesyłowych gazu z Polski, Litwy i Słowacji poinformowali w piątek na forum branżowym zorganizowanym w Warszawie w Warszawie, że interkonektory są wykorzystywane do przesyłania gazu między rynkami Europy Wschodniej po dostawach gazu przez Gazprom ukraińskim gazociągiem. Ponad połowa sieci.
Kontynuacja artykułu poniżej reklamy
PGNiG poinformowało, że kontrakt z Kłajpedy był poszukiwany po imporcie części ładunków LNG na miejscu przez litewską FSRU w maju br. PGNiG otrzymało w sumie sześć dostaw do obiektu – dodał.
Po restrukturyzacji część gazu została sprzedana odbiorcom w krajach bałtyckich Litwie, Estonii i Łotwie, a pozostała część została przetransportowana na rynek polski łącznikiem między obydwoma krajami.
Według Gaz-Systemu, terminal w Świnoujściu ma wyładować 58 gazowców LNG i wysłać 5,8 mld m3 gazu do polskiej sieci gazowej, w porównaniu do 3,5 mld m3 wysłanych w 2021 roku.
Oprócz terminali w Świnoujściu i Gdańsku, które mają zastąpić import rosyjskich gazociągów w wysokości 10 mld m3 rocznie, PGNiG zyskało w tym tygodniu trzecią alternatywną trasę importu gazu wraz z uruchomieniem projektu Baltic Pipeline.
Baltic Pipe ma dostarczać 10 mld m3 gazu rocznie z Norwegii do Danii i Polski, kiedy osiągnie przepustowość do końca listopada, dwa miesiące później niż pierwotnie planowano. Ceremonia otwarcia Wcześniej w tym tygodniu.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com