23 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kovit ogłosił sukces Polski w zmuszenie UE do renegocjacji umów szczepionkowych

Kovit ogłosił sukces Polski w zmuszenie UE do renegocjacji umów szczepionkowych

Polski minister zdrowia Adam Nietzschelsky mówi, że jego kraj z powodzeniem zintensyfikował wysiłki wschodnich państw członkowskich, aby przekonać UE do ponownego rozważenia umów szczepień rządowych w przyszłym miesiącu.

Przemawiając po spotkaniu ministrów zdrowia UE w tym tygodniu, Niedzielski zapowiedział, że „w wyniku polskiej inicjatywy w lipcu rozpocznie się renegocjacja umów szczepionkowych na szczeblu europejskim”.

Na początku tego miesiąca Nietzsche i jego koledzy z Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Rumunii wezwali Reutersa w liście do Komisji Europejskiej o „zmniejszenie ilości” zamawianych szczepionek. Mówi się, że Słowacja i Słowenia przyłączyły się do wysiłków prowadzonych przez Polskę.

Nidzilsky zauważa, że ​​pomimo poprawy sytuacji epidemicznej w Polsce i Unii Europejskiej, zobowiązania kontraktowe szczepionkowe wynegocjowane w szczytowym momencie epidemii pozostają niezmienione, a eksport wciąż jest znaczny. „Dlatego zaleciliśmy zmianę tych umów” – powiedział.

Propozycja Warszawy to wydłużenie dotychczasowego dwuletniego planu dystrybucji do 10 lat oraz włączenie nowo utworzonej spółki Hera – Komisji Europejskiej ds. Gotowości i Reagowania Zdrowotnego Komisji Europejskiej na zakup szczepionek.

Nietzsche zwrócił również uwagę na fakt, że „jego kraj ponosi obecnie główny ciężar kosztów utrzymania uchodźców z Ukrainy” i że Polska chce, aby UE spłaciła te fundusze, oraz że 150 mln மில்் przekazanych dotychczas z kilku funduszy unijnych jest „całkowicie nierówne”.

Po spotkaniu, które odbyło się w tym tygodniu, unijna komisarz ds. zdrowia Stella Krikitz ogłosiła, że ​​Komisja będzie „współpracować z naszymi państwami członkowskimi i nadal pracować w ich imieniu, włączając w to możliwe szczepionki adaptacyjne, aby zaspokoić ich potrzeby”.

READ  Mistrzostwa Europy 2022: Polska zdobywa 39 medali

Ale ona nalegała ”.Epidemia jeszcze się nie skończyła i musimy być przygotowani na nadchodzące miesiące.

Reuters zacytował przedstawiciela polskiej ambasady, który powiedział, że w Polsce znajduje się obecnie 30 milionów dawek szczepionek Kovid. Jeśli dostawy będą kontynuowane zgodnie z planem, kolejne 67 milionów trafi do Polski do kwietnia 2023 roku. Polska wykorzystała łącznie 55 milionów dawek od czasu rozpoczęcia krajowego programu szczepień w grudniu 2020 roku.

„Nie ma mowy, abyśmy nadal mogli wykorzystać miliony dawek szczepionek Kovid” – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem wirusolog Włodzimierz Gut, zauważając, że jest mało prawdopodobne, aby zdecydowana większość polskiej społeczności została zaszczepiona. Good zasugerował, że należy zachęcać ukraińskich uchodźców do znalezienia pracy i że Ukraina ma jeden z najwyższych wskaźników niechęci do szczepień w Europie.

Najlepszym sposobem jest przekazanie szczepionki „biednym krajom”, dodał Good. „Kłucie ich jest daremne i kosztowne… i zawsze lepiej komuś pomóc, niż wszystko wyrzucić”.

Kluczowy kredyt obrazu: Adam Guz / KPRM (Poniżej CC BY-NC-ND 2.0)