Polski minister zdrowia Adam Nietzschelsky mówi, że jego kraj z powodzeniem zintensyfikował wysiłki wschodnich państw członkowskich, aby przekonać UE do ponownego rozważenia umów szczepień rządowych w przyszłym miesiącu.
Przemawiając po spotkaniu ministrów zdrowia UE w tym tygodniu, Niedzielski zapowiedział, że „w wyniku polskiej inicjatywy w lipcu rozpocznie się renegocjacja umów szczepionkowych na szczeblu europejskim”.
Nasz szkic polskiej inicjatywy od lipca rozpoczną si odnowienia umowy szczepionkowych na poziomie! https://t.co/FA4geyF03b
– Adam Nidzilsky (a_niedzielski) 14 czerwca 2022
Na początku tego miesiąca Nietzsche i jego koledzy z Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Rumunii wezwali Reutersa w liście do Komisji Europejskiej o „zmniejszenie ilości” zamawianych szczepionek. Mówi się, że Słowacja i Słowenia przyłączyły się do wysiłków prowadzonych przez Polskę.
Nidzilsky zauważa, że pomimo poprawy sytuacji epidemicznej w Polsce i Unii Europejskiej, zobowiązania kontraktowe szczepionkowe wynegocjowane w szczytowym momencie epidemii pozostają niezmienione, a eksport wciąż jest znaczny. „Dlatego zaleciliśmy zmianę tych umów” – powiedział.
Propozycja Warszawy to wydłużenie dotychczasowego dwuletniego planu dystrybucji do 10 lat oraz włączenie nowo utworzonej spółki Hera – Komisji Europejskiej ds. Gotowości i Reagowania Zdrowotnego Komisji Europejskiej na zakup szczepionek.
Polska odstąpiła od zobowiązań kontraktowych zakupu szczepionek Pfizer Govt, powołując się na nadpodaż i kryzys finansowy spowodowany przybyciem ukraińskich uchodźców.
Zgadza się, że jego jednostronna decyzja może prowadzić do konfliktu prawnego z firmą Pfizer https://t.co/Y97GFUqk4t
– Notatki z Polski 🇵🇱 (notatki z Polski) 19 kwietnia 2022
Nietzsche zwrócił również uwagę na fakt, że „jego kraj ponosi obecnie główny ciężar kosztów utrzymania uchodźców z Ukrainy” i że Polska chce, aby UE spłaciła te fundusze, oraz że 150 mln மில்் przekazanych dotychczas z kilku funduszy unijnych jest „całkowicie nierówne”.
Po spotkaniu, które odbyło się w tym tygodniu, unijna komisarz ds. zdrowia Stella Krikitz ogłosiła, że Komisja będzie „współpracować z naszymi państwami członkowskimi i nadal pracować w ich imieniu, włączając w to możliwe szczepionki adaptacyjne, aby zaspokoić ich potrzeby”.
Ale ona nalegała ”.Epidemia jeszcze się nie skończyła i musimy być przygotowani na nadchodzące miesiące.
Kiedy # COVID-19 Już nie na czele, epidemia się nie skończyła. Musimy być gotowi na nadchodzące miesiące.
Będziemy kontynuować współpracę z naszymi krajami członkowskimi, aby zapewnić, że dostawy szczepionek odpowiadają ich potrzebom, w tym szczepionkom modyfikowanym. #EPSCO pic.twitter.com/WOEzt9P3sN
– Stella Gyriakides (SkyriakidesEU) 14 czerwca 2022
Reuters zacytował przedstawiciela polskiej ambasady, który powiedział, że w Polsce znajduje się obecnie 30 milionów dawek szczepionek Kovid. Jeśli dostawy będą kontynuowane zgodnie z planem, kolejne 67 milionów trafi do Polski do kwietnia 2023 roku. Polska wykorzystała łącznie 55 milionów dawek od czasu rozpoczęcia krajowego programu szczepień w grudniu 2020 roku.
„Nie ma mowy, abyśmy nadal mogli wykorzystać miliony dawek szczepionek Kovid” – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem wirusolog Włodzimierz Gut, zauważając, że jest mało prawdopodobne, aby zdecydowana większość polskiej społeczności została zaszczepiona. Good zasugerował, że należy zachęcać ukraińskich uchodźców do znalezienia pracy i że Ukraina ma jeden z najwyższych wskaźników niechęci do szczepień w Europie.
Najlepszym sposobem jest przekazanie szczepionki „biednym krajom”, dodał Good. „Kłucie ich jest daremne i kosztowne… i zawsze lepiej komuś pomóc, niż wszystko wyrzucić”.
Kluczowy kredyt obrazu: Adam Guz / KPRM (Poniżej CC BY-NC-ND 2.0)
Agnieszka Vadolovska jest asystentką redaktora Notes from Poland. Wcześniej pracował i współtworzył Gazeta.pl i Tokfm.pl Gazeta Wyborcza, Wisoki Obkasi, Forma Ducy, Midras I Kaldura Liberalna
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com