24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

90-letnia kobieta zostaje uratowana żywa 5 dni po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w Japonii

90-letnia kobieta zostaje uratowana żywa 5 dni po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w Japonii

90-letnią kobietę wyciągnięto żywcem z zawalonego domu w zachodniej Japonii 124 godziny po poważnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło region, w wyniku którego zginęło co najmniej 126 osób, zawaliły się budynki i spowodowały osunięcia ziemi.

Kobieta w mieście Suzu w prefekturze Ishikawa przeżyła ponad pięć dni po trzęsieniu ziemi o sile 7,6 w skali Richtera, które w poniedziałek nawiedziło ten obszar. Materiał informacyjny transmitowany w całym kraju pokazuje ratowników w hełmach, którzy zakrywają teren niebieskim plastikiem, a kobieta jest niewidoczna.

Szanse na przeżycie maleją po pierwszych 72 godzinach. W ciągu ostatnich kilku dni zgłoszono kilka innych dramatycznych akcji ratowniczych, podczas których żołnierze, strażacy i inne osoby przyłączyły się do zakrojonych na szeroką skalę akcji.

Wśród 126 ofiar śmiertelnych było 5-letnie dziecko, które dochodziło do siebie po obrażeniach odniesionych po oblaniu go wrzącą wodą podczas poniedziałkowego trzęsienia ziemi o sile 7,6 w skali Richtera. Według prefektury Ishikawa, obszaru najbardziej dotkniętego, jego stan nagle się pogorszył i zmarł w piątek.

Wstrząsy wtórne groziły pogrzebaniem większej liczby domów i zamknięciem ważnych tras transportu pomocy. Władze ostrzegają, że już popękane drogi mogą się całkowicie zawalić. Zagrożenie to wzrasta wraz z przewidywanymi opadami deszczu i śniegu w nocy i w niedzielę.

Największą liczbę zgonów odnotowało miasto Wajima z 69 osobami, a następnie Suzu z 38 osobami. Rannych zostało ponad 500 osób, co najmniej 27 z nich jest w poważnym stanie.

READ  Hakerzy, pielęgniarki i Arnold: w walce o informacje o wojnie na Ukrainie dla Rosjan

Wstrząsy pozostawiły dachy osadzone na drogach, a wszystko pod nimi zawaliło się. Drogi były wypaczone jak guma. Pożar obrócił w popiół dzielnicę Wajima.

Nadal brakuje ponad 200 osób, choć liczba ta ulega wahaniom. Zgłoszono, że 11 osób zostało uwięzionych pod dwoma zawalonymi domami w Anamizo.

Dla Shiro Kokody (76 l.) dom w Wajima, w którym dorastał, ocalał, ale pobliska świątynia spłonęła, a on nadal szukał swoich przyjaciół w ośrodkach ewakuacyjnych.

„To było naprawdę trudne” – powiedział.

Japonia jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw na świecie. Populacja Ishikawy i okolic zmniejszyła się na przestrzeni lat. Krucha gospodarka, oparta na rzemiośle i turystyce, jest bardziej bezbronna niż kiedykolwiek.

W niezwykłym geście ze strony sąsiedniej Korei Północnej przywódca Kim Dzong Un przesłał kondolencje premierowi Japonii Fumio Kishidzie – podała w sobotę oficjalna koreańska Centralna Agencja Informacyjna.

Rzecznik japońskiego rządu Yoshimasa Hayashi powiedział reporterom, że Japonia jest wdzięczna za wszystkie wiadomości, w tym tę wysłaną z Korei Północnej. Hayashi powiedział, że ostatni raz Japonia otrzymała list z kondolencjami od Korei Północnej w związku z katastrofą w 1995 roku.

Wzdłuż japońskiego wybrzeża stopniowo przywracano prąd, ale zaopatrzenie w wodę nadal było ograniczone. Uszkodzone zostały także awaryjne sieci wodociągowe.

Rozpowszechniana w całym kraju gazeta Yomiuri podała, że ​​badania lotnicze wykazały w okolicy ponad 100 osuwisk, z których niektóre blokowały ważne drogi. Część społeczności pozostawała w izolacji, wciąż czekając na pomoc.

„Mam nadzieję, że miasto się odrodzi i mam nadzieję, że ludzie nie opuszczą miasta i pozostaną tutaj, aby ciężko pracować, aby odzyskać siły” – powiedział Seizo Shinbo, handlarz owocami morza, który zaopatrywał się w makaron, konserwy i kulki ryżowe w supermarkecie. .

READ  Mówi się, że zagraniczni studenci otrzymają zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, chyba że będą studiować na najlepszych uniwersytetach

„Nie ma jedzenia. Nie ma wody. Najgorszy jest gaz. Ludzie wciąż stoją w kilometrowych kolejkach”.

___

Kageyama doniósł z Tokio. Powiązany pisarz prasowy Hyung-Jin Kim w Seulu w Korei Południowej wniósł swój wkład w powstanie tego raportu.

___

Yuri Kageyama jest na X: https://twitter.com/yurikageyama