26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

16 grudnia 1981, czterdzieści lat temu: antypolska

Według doniesień sekretarza spraw zagranicznych Szwedzkiej Akademii Nauk, strzelaniny miały miejsce we wtorek w Warszawie, prawdopodobnie w gigantycznej fabryce traktorów o nazwie Ursus oraz na terenach górniczych w południowo-wschodniej Polsce. Olof Dandberg powiedział AP, że otrzymał szereg pośrednich raportów od członków Polskiej Akademii, którzy potrafili komunikować się telefonicznie ze stolic Europy Wschodniej. Niepotwierdzone doniesienia, że ​​w stolicy Polski zamknęły się czołgi, a strajki w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie wykazują oznaki sprzeciwu robotników wobec stanu wojennego.

Bihar strajk

Rząd Biharu, który zajął zdecydowane stanowisko przeciwko strajkowi pracowników nieobjętych śledztwem, 15 grudnia rozpoczął usuwanie skutych kajdankami pracowników tymczasowych. Rząd stanowy powtórzył „nie” żądaniom pracowników w zakresie realizacji zaleceń IV Komisji Rewizyjnej od 1978 roku. Nie zrujnuje gospodarki państwa. Rząd zawiesił 60 pracowników sekretariatu i wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec 150 innych osób za rezygnację w celu poparcia pracowników spoza gazety biorących udział w strajku. Wtorek był piątym dniem strajku pracowników organizacji pozarządowych i nauczycieli w Biharze i drugim dniem kampanii mającej na celu wypełnienie więzień 6000 protestujących. Liderzy strajków twierdzą, że do tej pory aresztowano 15 000 pracowników.

niemieckie okręty podwodne

Indie wkrótce kupią dwa okręty podwodne z Niemiec Zachodnich. Podpisaną w zeszłym tygodniu umowę ogłosił 15 grudnia w New Delhi minister gospodarki Republiki Środkowoniemieckiej Otto Kart Lampstorf. Powiedział, że gabinet Unii zatwierdził sprzedaż do Indii w lipcu. Będzie to wspierane przez gwarancje eksportowe jego rządu, aby ułatwić sprzedaż.

READ  Gabriel Słonina przyszłość USMNT wątpi w nominację na bramkarza Polski: „Jest bardzo zainteresowany”