18 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zwycięzcy i przegrani Azji w wojnie między Rosją a Ukrainą: towary, broń

Zwycięzcy i przegrani Azji w wojnie między Rosją a Ukrainą: towary, broń

Światowe ceny niektórych zbóż wzrosły od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, a oba kraje mają duży udział w światowej podaży niektórych towarów, takich jak pszenica.

Vincent Mundy | Bloomberg | Obrazy Getty

Według nowego raportu Economist Intelligence Unit, od cen żywności po turystykę i dostawy broni, kraje Azji i Pacyfiku mogą mocno ucierpieć w wyniku wojny rosyjsko-ukraińskiej, nawet jeśli nie są bezpośrednio narażone na konflikt.

Według firmy badawczej ceny żywności są szczególnie wrażliwe na wojnę, ponieważ oba kraje są producentami surowców. Niektóre kraje azjatyckie polegają na towarach, takich jak nawozy z Rosji, oraz Globalne niedobory już spowodowały wzrost cen produktów rolnych i zbóż.

Biorąc pod uwagę stosunkowo wysoki poziom zależności regionu od importu energii i produktów rolnych – nawet jeśli kraje te nie są bezpośrednim źródłem z Rosji lub Ukrainy, podwyżka cen byłaby niepokojąca, ostrzega Economist Intelligence Unit.

„Wyspecjalizowane zależności obejmują poleganie na Rosji i Ukrainie jako źródle nawozów i zboża w Azji Południowo-Wschodniej i Południowej, co może spowodować zakłócenia w sektorze rolnym” – podała firma.

Wielkie mocarstwa świata nałożyły na Rosję szeroko zakrojone sankcje z powodu nieuzasadnionej wojny Rosji z Ukrainą. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje energetyczne, podczas gdy Wielka Brytania planuje to zrobić do końca roku. Unia Europejska również zastanawia się, czy zrobić to samo.

Niektóre kraje przyniosą korzyści eksportowe wynikające z wyższych cen towarów i globalnego poszukiwania alternatywnych dostaw.

jednostka wywiadu gospodarczego

Na kraj nałożono również sankcje Oligarchowie, banki, instytucje państwowei obligacje skarbowe.

„Azja Północno-Wschodnia – siedziba największych światowych producentów chipów – również doświadcza pewnych przerw w dostawach rzadkich gazów wykorzystywanych w produkcji półprzewodników” – czytamy w raporcie UE.

Inne obszary, które mogą zostać dotknięte, to rosyjscy turyści, którzy wolą trzymać się z daleka, a także niektóre kraje Azji i Pacyfiku, które mogą być odcięte od rosyjskiej broni.

READ  Rishi Sunak ostrzega przed nienawiścią w polityce po kłótni z Lee Andersonem

Zwycięzcy i przegrani z Commodity Rally

Światowe ceny ropy, gazu i zboża wzrosły już od wybuchu wojny pod koniec lutego.

Rosja i Ukraina mają duży udział w światowych dostawach niektórych z tych towarów.

Kontrakty terminowe na pszenicę Odrobił trochę zysków z początkowego rajdu, ale i tak jest o 65% wyższy niż rok temu. kontrakty terminowe na kukurydzę W tym samym okresie wzrosła o ponad 40%.

Niektóre kraje będą podatne na wyższe ceny, ale inne mogą na tym skorzystać.

„Niektóre kraje przyniosą korzyści eksportowe wynikające z wyższych cen towarów i globalnego poszukiwania alternatywnych dostaw”, powiedział Economist Intelligence Unit.

Oprócz żywności i energii ucierpiały również dostawy niklu, ponieważ Rosja jest trzecim co do wielkości dostawcą niklu na świecie.

Kraje, które skorzystają na wyższych cenach surowców:

  • Eksporterzy węgla: Australia, Indonezja i Mongolia
  • Kraje eksportujące ropę naftową: Malezja, Brunei
  • LNG: Australia, Malezja, Papua Nowa Gwinea
  • Dostawcy niklu: Indonezja, Nowa Kaledonia
  • Dostawcy pszenicy: Australia, Indie

Kraje najbardziej narażone na wzrost cen (import z Rosji/Ukrainy jako procent światowego importu na 2020 rok):

  • Nawozy: Indonezja (ponad 15%), Wietnam (ponad 10%), Tajlandia (ponad 10%), Malezja (około 10%), Indie (ponad 6%), Bangladesz (około 5%), Birma ( ok. 3%), Sri Lanka (ok. 2%)
  • Zboża z Rosji: Pakistan (ok. 40%), Sri Lanka (ponad 30%), Bangladesz (ponad 20%), Wietnam (ok. 10%), Tajlandia (ok. 5%), Filipiny (ok. 5%), Indonezja (mniej niż 5%), Birma (mniej niż 5%), Malezja (mniej niż 5%)
  • Zboża z Ukrainy: Pakistan (ok. 40%), Indonezja (ponad 20%), Bangladesz (ok. 20%), Tajlandia (ponad 10%), Birma (ponad 10%), Sri Lanka (ok. 10%), Wietnam (mniej niż 5%), Filipiny (około 5%), Malezja (około 5%)

Broń rosyjska

Rosja jest drugim największym dostawcą broni na świecie. Economist Intelligence Unit wskazał, że przez ostatnie dwie dekady był głównym eksporterem broni do Chin, Indii i Wietnamu.

„Międzynarodowe sankcje wobec rosyjskich firm zbrojeniowych utrudnią w przyszłości dostęp do tej broni przez kraje azjatyckie” – powiedziała firma badawcza.

W raporcie stwierdzono, że stworzy to również nowe możliwości dla producentów z innych krajów, a także producentów krajowych.

Kraje najbardziej uzależnione od rosyjskiego importu broni w latach 2000-2020, uszeregowane według udziału w całkowitym imporcie

  • Mongolia (ok. 100%), Wietnam (ok. 80%), Chiny (ok. 80%), Indie (ponad 60%), Laos (ponad 40%), Birma (ok. 40%), Malezja (ponad 20% ), Indonezja (ponad 10%), Bangladesz (ponad 10%), Nepal (ponad 10%), Pakistan (poniżej 10%)

Utrata rosyjskich turystów

The Economist Intelligence Unit zauważył, że chociaż linie lotnicze w Azji są nadal otwarte dla rosyjskich linii lotniczych, turyści z tego kraju mogą ich nie odwiedzać.

„Turystyka jest główną potencjalną podażą w handlu usługami, a ponieważ azjatyckie linie lotnicze nadal otwierają się na rosyjskie linie lotnicze, w przeciwieństwie do europejskich, handel ten może być kontynuowany (i może się rozwijać)” – powiedziała firma badawcza.

„Niewykluczone jednak, że na chęć Rosjan do podróżowania wpłyną zawirowania gospodarcze, dewaluacja rubla i wycofanie międzynarodowych usług płatniczych z Rosji” – dodała.

Kilka rosyjskich banków zostało również wykluczonych z SWIFT, globalnego systemu, który łączy ponad 11 000 banków członkowskich w prawie 200 krajach i regionach na całym świecie.

w tym samym czasie, Rubel początkowo spadł o prawie 30% w stosunku do dolara Kiedy wybuchła wojna. Od tego czasu waluta ponownie odbiła się od dna, ale po raz ostatni notowana była o około 10% mniej niż na początku roku, co zaszkodziło portfelom zwykłych Rosjan.

Jednak zależność od rosyjskich turystów w Azji pozostaje niska.

Według EIU, Tajlandia była największym beneficjentem w regionie w 2019 r., przyjmując 1,4 mln rosyjskich gości. Stanowiło to jednak tylko mniej niż 4% wszystkich przyjazdów w tym roku. Wietnam zajął drugie miejsce, podczas gdy Indonezja, Sri Lanka i Malediwy połączyły pięć najlepszych azjatyckich miejsc docelowych dla rosyjskich turystów.

„Bez konfliktu rosyjska turystyka mogłaby wzrosnąć, biorąc pod uwagę ciągłe ograniczenia dotyczące wyjeżdżania z Chin podróżnych” – powiedział Economist Intelligence Unit.