9 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zobacz wysyłanie Bitcoina z Miami na Ukrainę w Polsce

Nie myślałem dużo o Alenie Vorobiovej Bitcoin Zanim Rosja najechała Ukrainę w lutym. Szybkie przejście do zamknięcia granicy i ostrzał w jej rodzinnym mieście, Brak gotówki w bankomatach w całym krajuI Bank Centralny Zatrzymywanie przelewów elektronicznych – Postanowiła spróbować Bitcoina.

Natomiast płatnicy często pobierają opłatę Opłata za przelew Wysyłając 100 USD z USA na Ukrainę za 10% lub więcej, Bitcoin’s Lighting Network, platforma płatnicza zbudowana na podstawie bitcoina, obniża koszty transakcji prawie do zera.

Vorobiova i CNBC postanowiły przetestować błyskawiczne płatności – korzystając z wiedzy i umiejętności tłumaczeniowych dewelopera Bitcoin Kleba Nomenki, którego obecnie brakuje na wojnie na zachodniej Ukrainie.

Podkreślać? To naprawdę działa, jak mówią dopalacze Bitcoin.

Pobranie portfela kryptowalutowego na telefon Vorobiovej zajęło mniej niż trzy minuty, przeniesienie Bitcoina z USA do Polski w sieci Lightning i wypłata równowartości w polskiej walucie z bankomatu Bitcoin w południowo-zachodnim Wrocławiu.

Alena Voropiova wycofuje złotówki z bankomatu Bitcoin w Polsce.

Wysyła czady z Dallas do Miami do Polski

Wycieczka w sierpniu zeszłego roku Z Houston Dla Dallas, Peter McCormack – założyciel i prezenter popularnego podcastu What Bitcoin Did – nauczył CNBC, jak korzystać z sieci Lightning, aby dokonywać natychmiastowych płatności każdemu na świecie.

Samouczek zajmuje mniej niż 60 sekund i obejmuje cztery podstawowe kroki: Pobraliśmy aplikację Blue Wallet i wygenerowaliśmy jednorazową fakturę w postaci kodu QR. McCormack zeskanował ten kod QR na swoim telefonie za pomocą podobnego procesora, a następnie przesłał na nasze konto 100 000 satoshi lub czatów (najmniejsza wartość bitcoina, około 0,0000001 BTC). Całkowita wymiana wynosi około 50 USD.

Osiem miesięcy później, z pokoju hotelowego w Miami na uboczu konferencji Bitcoin 2022, CNBC postanowiło przekazać tę wiedzę – i kilka czatów –.

W trójstronnej rozmowie wideo z Noumenko na zachodniej Ukrainie, Voropiovą w południowo-zachodniej Polsce i CNBC w Miami śledziliśmy sekwencję bardzo podobnych wydarzeń.

Pod przewodnictwem Nomenko Voropiova pobrała procesor portfela Muun, inny rodzaj portfela samoobsługowego dla bitcoinów i błyskawic, i utworzyła czterocyfrowy kod PIN i fakturę jako kod QR. CNBC przechwycił później ten kod QR w Blue Wallet przy użyciu trybu skanowania i przekonwertował 50 000 czatów z McCormacka. Opłata to ułamki grosza. (Do celów testowych Nomenco wymieniło również kolejne 50 000 USD, ponieważ w bankomatach Bitcoin była minimalna kwota wypłaty.)

Deweloper Bitcoin, Jeff Czyż, twierdzi, że portfele Lightning są kompatybilne z CNBC, ponieważ wszystkie są oparte na technologii Lightning lub BOLT, specyfikacji definiującej protokół Layer-2 do dokonywania płatności w sieci Lightning.

„Procesor portfela Lightning jest jak bank, muszą mówić tym samym językiem, aby przesyłać pieniądze między bankami” – powiedział Sis, twórca grupy Jacka Dorseya, znanej jako Spiral (wcześniej Square Crypto). Tym wspólnym językiem jest specyfikacja BOLT.

„Sieć Lightning składa się z węzłów połączonych kanałami płatności, które służą do dokonywania płatności w całej sieci bez konieczności ufania pośrednikom” – kontynuował Czyż.

Alena Voropiova wycofuje złotówki z bankomatu Bitcoin w Polsce.

Podobnie jak w przypadku samouczka w aucie, również proces przenoszenia czadów z Miami do Wrocławia trwał minutę.

Stamtąd Voropiova – która pomogła swojej siostrze i synowej udać się do polskiego miasta Wrocławia, aby je załatwić – udała się do jednego z piętnastu bankomatów Bitcoin we Wrocławiu i zażądała pieniędzy.

Zrobiła to za pomocą kodu QR z bankomatu. Za pomocą procesora Mune zeskanował kod QR w swoim telefonie, przelał bitcoin na konto bankomatu i wydał pieniądze z bankomatu. Skończył z około 100 000 czadów, czyli 170 slotami polskiej waluty o wartości 40 USD. Firma bankomatowa pobiera opłatę w wysokości 5,5% od 10 slotów lub wszystkich transakcji.

„To ten sam przepływ płacenia za produkt lub usługę za pomocą błyskawicy” – wyjaśnił Czyż.

Dla Voropiovej był to zabawny eksperyment. Jest w stanie podróżować tam iz powrotem z Ukrainy do Polski i mówi CNBC, że obecnie postępuje zgodnie z wytycznymi ukraińskich organów nadzoru dotyczących korzystania z kart kredytowych.

Ale wyjaśnia, jak działa ten proces Uchodźcy, którzy nie mają pieniędzy i dostępu do swoich rzeczy Portfele kryptograficzne mogą być wykorzystywane do usług bankowych.

Niektórzy Ukraińcy używają go do ułatwiania transakcji peer-to-peer, podczas gdy inni uważają, że błyskawica jest najtańszym i najszybszym sposobem przesyłania darowizn i przekazów pieniężnych z dowolnego miejsca na świecie. Na przykład w Polsce istnieje ponad 175 bankomatów Bitcoin, co pozwala uchodźcom uciekającym z Bitcoinem na wycofanie go jako waluty fiducjarnej.

„Siedzę w Kalifornii i mogę w każdej chwili natychmiast wysłać na twój telefon dowolną kwotę” – powiedział Gladstein.

„Nie musimy się martwić, że jesteś uchodźcą. Nie ma znaczenia, czy nie masz polskiego paszportu czy konta bankowego. Żadna z tych rzeczy nie ma znaczenia” – kontynuował Gladstein.

READ  Ambasador RP w Indiach mówi, że świat jest zjednoczony przeciwko rosyjskiej okupacji Ukrainy - ThePrint