6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zima utrudnia Battlefield Ukrainie i Rosji: aktualizacje na żywo

kredyt…Roman Chopp/Associated Press

Ukraińscy i rosyjscy urzędnicy poinformowali, że w poniedziałek wokół miasta Bachmut wybuchły zaciekłe walki, podczas gdy roszczenia i roszczenia wzajemne wirowały w związku z możliwym rosyjskim postępem na kluczowych frontach bitew we wschodniej Ukrainie.

Siły rosyjskie starały się schwytać Bachmuta od lata, mimo że poniosły znaczne straty terytorialne w innych częściach Ukrainy. tak jak Miasto stało się epicentrum jednej z najkrwawszych kampanii wojny. „Hold Bakhmut” pojawiło się jako okrzyk bojowy na Ukrainie, gdy siły rosyjskie walczyły o okrążenie Bakhmuta, przejmując kontrolę nad pobliskimi miastami i wioskami. W tym Solidar, który znajduje się wzdłuż linii frontu na północnym wschodzie.

Ale walki o Solidar trwają od zeszłego lata, co pozwoliło siłom ukraińskim wykopać pozycje obronne w okolicy, a analitycy twierdzą, że nawet gdyby spadła na siły rosyjskie, niekoniecznie oznaczałoby to, że upadek Bachmuta byłby następny. Zawęża także walki na wschodzie do mniejszych części terytorium, czyli Ukrainy Wyślij więcej żołnierzy do obrony głównych miastWygranie każdego kilometra ziemi będzie trudne.

„Niedawne zdobycze Rosji w Solidarze nie zwiastują rychłego okrążenia Bachmuta, wbrew twierdzeniom rosyjskich źródeł”, Institute for the Study of War, think tank z siedzibą w Waszyngtonie, Powiedział podczas weekendu. Opisała rozmowę o Rosji okrążającej Bachmuta jako „dziwną”, biorąc pod uwagę powolny postęp Moskwy i siłę obrony Ukrainy.

W poniedziałek rano siły prorosyjskie we wschodniej Ukrainie twierdziły, że zajęły wieś Pakhmutsky, która znajduje się na północny wschód od Pakhmut i sąsiaduje z Solidarem. Kanał Telegram powiązany z Doniecką Republiką Ludową, pełnomocnik rosyjskiego podmiotu, opublikował oświadczenie, w którym twierdzi, że postęp pozwoli siłom rosyjskim „zdobyć przyczółek w kierunku Solidaru”, który znajduje się sześć mil na północny wschód od Bachmuta.

READ  Zachodni urzędnik powiedział, że połowa samolotów bojowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przestała operować

Później w poniedziałek dowódca sił lądowych Ukrainy płk Ołeksandr Serski powiedział, że bojownicy należący do rosyjskiej grupy paramilitarnej Wagnera – która od kilku miesięcy przewodzi kampanii Moskwy przeciwko Bachmutowi – próbowali szturmować Solidar z różnych kierunków, ale zostali odepchnięci.

Jeśli siły rosyjskie zajmą Solidar, będzie to ich największy atak na Ukrainę od miesięcy. W poniedziałek kilku popierających inwazję rosyjskich blogerów — wpływowej grupy, która uważnie śledzi wojnę — trąbka Mówili o rychłym upadku frontu ukraińskiego wokół Solidaru i Bachmuta. Dni Ukrainy w Solidarze są „policzone”, Jurij Podolaka, popularny bloger, napisał w poście W Telegramie, aplikacji do przesyłania wiadomości społecznościowych.

Był to Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera ostrzeżony W zeszłym tygodniu był przeciwny wyciąganiu pochopnych wniosków, mówiąc, że jego grupa jako pierwsza publicznie ogłosi, czy Solidar został aresztowany. W poniedziałek jest Potwierdzony że to jego siły walczyły o zdobycie Solidaru – komentarz, który doprowadził do rozróżnienia między regularną armią rosyjską, która niedawno stanęła w obliczu niepowodzeń na wielu frontach wojny – i brała udział w „zaciętych bitwach o budynek administracji miasta”.

kredyt…Clodagh Kilcoen/Reuters

Serhij Czerwaty, rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że w rejonie Soledaru toczą się „zacięte walki”, a siły rosyjskie przeprowadziły w tym rejonie 106 ataków poprzedniego dnia. Podkreślił jednak, że Solidar jest „pod stałą kontrolą” sił ukraińskich.

„Podejmowane są bezpośrednie działania, aby uniemożliwić wrogowi dalsze posuwanie się naprzód, a my przeprowadzamy regularne ataki” – powiedział, dodając, że w ten rejon wysłano dodatkowe siły.

W swoim niedzielnym wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że „Solidar się trzyma”, ale przyznał, że siły ukraińskie walczą w rejonie, który określił jako „jedno z najbardziej krwawych miejsc na linii frontu”.

READ  Nadchodzi ostra zima, ponieważ rosyjskie ataki utrudniają Ukrainie dostarczanie energii

Dodał: „Bachmut jest niezłomny, pomimo wszelkich przeciwności”. „I chociaż rosyjskie naloty zniszczyły większość miasta, nasi bojownicy odpierają tam ciągłe próby rosyjskich ataków”.

Mateusz Mbok Begg I Thomasa Gibbonsa Neffa Współudział w przygotowywaniu raportów.