22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zespół NASA twierdzi, że kosmiczny kamień, który uderzył w teleskop Webba, był po prostu pechem

Zespół NASA twierdzi, że kosmiczny kamień, który uderzył w teleskop Webba, był po prostu pechem

Artystyczna ilustracja Kosmicznego Teleskopu Webba.

Pod koniec maja ciche uruchomienie Kosmicznego Teleskopu Webba zostało przerwane przez niezwykle duże uderzenie meteorytu w jedno z luster obserwatorium wartych 10 miliardów dolarów. Teraz wskazuje na to analiza zdarzenia przeprowadzona przez NASA Efekt był anomalią statystyczną W przyszłości teleskop będzie mniej narażony na uszkodzenia przez kosmiczne skałymi.

Mikrometeoryty to kawałki szybko poruszających się kosmicznych śmieci. Większość uderzeń mikrometeorytów w statki kosmiczne jest zbyt mała, aby można je było zmierzyć; według Wersja NASAWebb średnio od jednego do dwóch wymiernych ostrzeżeń miesięcznie.

a Raport lipcowy przez Space Telescope Science Institute znaleźli Uderzenie majowe spowodowało znaczne uszkodzenia segmentu teleskopu C3, jednego z 18 sześciokątnych luster Webba. Pomimo wpływu, zespół ocenił, że Webb „musi spełniać wymagania dotyczące wydajności optycznej przez wiele lat”.

„Nawet po tym zdarzeniu nasza obecna wydajność optyczna jest nadal dwukrotnie wyższa niż nasze wymagania” — powiedział w oświadczeniu Mike Menzel, inżynier systemów misji Webb w NASA. Wydanie.

Innymi słowy, uderzenie nie wpłynęło na zdolność teleskopu do wykonywania swojej pracy: obserwowania niektórych z najstarszych świateł we wszechświecie, aby lepiej zrozumieć pierwsze gwiazdy.Ewolucja galaktyk. Webb zmienił oko na podczerwień w Rżenie Układu Słonecznegopurs.

W tym czasie Webb Głównym zmartwieniem zespołu było to, czy majowy strajk oznaczał więcej strajków Dla mnie Chodź Albo po prostu pech. Nowa analiza — przeprowadzona przez grupę ekspertów z NASA, fabryki luster teleskopu i Space Telescope Science Institute — wskazuje na to drugie.

po skutku możeNASA skierowała Webba ze strefy unikania mikrometeorytów, aby chronić planetę małe lusterka kosmiczne skały. Niektóre cząsteczki mogą szybko się wcisnąć 22 000 mil na godzinęco oznacza, że ​​mogą zadać cios, jeśli uderzą we wrażliwą część teleskopu.

„Mikrometeoryty uderzające w głowicę lustra (poruszające się w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu teleskopu) mają dwukrotnie większą prędkość względną i czterokrotnie większą energię kinetyczną, więc unikanie tego kierunku, jeśli to możliwe, pomoże przedłużyć imponującą wydajność optyczną o dziesięciolecia” – powiedział Lee Feinberg, dyrektor Elements of the Webb Optical Telescope w NASA Goddard, w agencji Wydanie.

Webb nadal będzie mógł prowadzić obserwacje w kierunku strefy unikania, ale będzie w innym miejscu czas na roku, kiedy Webb znajduje się w innym punkcie swojej orbity Tym samym mniej podatny na szkodliwe uderzenia mikrometeorytów.

Więcej: Teleskop Webba rejestruje oszałamiającą początkową „klepsydrę” w kosmosie

READ  NASA twierdzi, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie ma sytuacji awaryjnej po przypadkowej transmisji „niepokojącego” manewru medycznego NASA