1 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zerwał lodowiec alpejski, zabijając co najmniej 6 turystów

Zerwał lodowiec alpejski, zabijając co najmniej 6 turystów

Rzym – Duża część alpejskiego lodowca oderwała się w niedzielne popołudnie i wpełzła na zbocze góry we Włoszech, uderzając lodem, śniegiem i skałami w turystów na popularnej ścieżce prowadzącej na szczyt, zabijając co najmniej sześciu i raniąc osiem, podały władze.

Włoski dziennik Corriere della Sera zacytował urzędnika ochrony ludności Gian Paolo Bottasina, który wypowiedział w Internecie, że może zaginąć około tuzina. Ale Pottasin powiedział później telewizji państwowej, że nie było jeszcze możliwe podanie konkretnych danych.

Lodowiec w paśmie Marmolada jest największym lodowcem w Dolomitach w północno-wschodnich Włoszech i zimą jeździ się tam na nartach. Ale w ostatnich latach lodowiec zaczął gwałtownie topnieć.

Eksperci z państwowego Centrum Badawczego CNR we Włoszech, w skład którego wchodzi instytut nauk polarnych, twierdzą, że za 25-30 lat lodowiec przestanie istnieć, a większość jego objętości już zniknęła. Eksperci ONZ zidentyfikowali basen Morza Śródziemnego, który jest współdzielony przez południową Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną, jako „gorący punkt zmian klimatycznych”, który może cierpieć między innymi z powodu fal upałów i niedoborów wody.

W niedzielę wieczorem urzędnicy nadal pracowali nad ustaleniem, ilu turystów było w okolicy, gdy uderzyła lawina, powiedział Walter Millan, rzecznik National Alpine Rescue Corps, który dostarczył ofiar śmiertelnych i rannych.

Ratownicy sprawdzali tablice rejestracyjne na parkingu w ramach kontroli, aby ustalić, ile osób może zaginąć, proces, który może zająć wiele godzin, Milan powiedział agencji Associated Press telefonicznie.

„Widzieliśmy (ludzi) martwych i ogromne bloki lodu i skał” – powiedział włoskiej telewizji państwowej Luigi Felicity, wyczerpany ratownik.

Milan powiedział, że narodowości lub wiek zmarłych nie były od razu dostępne. Władze powiedziały, że dwóch z ośmiu ocalałych, którzy zostali zabrani do szpitala, jest w ciężkim stanie.

Lokalny portal medialny ildolomiti.it powiedział, że szybko poruszająca się lawina „spadła z rykiem, który można usłyszeć z daleka”.

READ  Rosja odrzuca rozprawę sądową ONZ w sprawie Ukrainy | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Wcześniej National Alpine and Cave Rescue Squad napisał na Twitterze, że poszukiwania w odpowiednim obszarze Marmolada Peak obejmowały co najmniej pięć helikopterów i ratownictwa. piess.

Walter Cainelli, po przeprowadzeniu misji ratunkowej z psem poszukiwawczym, powiedział telewizji państwowej, że poszukiwania ofiar lub osób zaginionych zostały wstrzymane, podczas gdy ratownicy ocenili ryzyko dalszego zawalenia się lodowca.

Ratownicy powiedzieli, że lód wciąż spada. Wczesnym wieczorem zaczął padać lekki deszcz.

Służba wysyłkowa SUEM, z siedzibą w pobliskim regionie Veneto, poinformowała, że ​​Alpine Rescue Corps ewakuuje 18 osób, które znajdowały się powyżej obszaru dotkniętego lodem.

Ale Milan powiedział, że niektórzy na zboczu mogą sami zejść w dół, w tym korzystając z kolejki linowej na szczycie.

SUEM powiedział, że lawina składała się z „padającego śniegu, lodu i skał”. Oddzielna sekcja nazywana jest cyrkiem lub lodowcem.

Marmolada, na wysokości około 3300 metrów (około 11 000 stóp), jest najwyższym szczytem we wschodnich Dolomitach i oferuje wspaniałe widoki na inne szczyty alpejskie.

Alpine Rescue Service poinformowało w tweecie, że klip został odcięty w pobliżu Punta Roca (Rock Point), „wzdłuż trasy, którą zwykle prowadzi się na szczyt”.

Nie było od razu jasne, dlaczego fragment lodu oddzielił się i wybuchł w dół zbocza szczytu. Ale jednym z czynników może być intensywna fala upałów, która ogarnia Włochy od końca czerwca.

„Oczywiste jest, że obecne temperatury miały wpływ na częściowe zawalenie się lodowca”, powiedział w rozmowie z SkyTG24 Maurizio Fogatti, szef prowincji Trento, która graniczy z Marmoladą.

Milan podkreślił jednak, że wysokie temperatury, które w ostatnich dniach wzrosły do ​​ponad 10 stopni Celsjusza (50 Fahrenheita) na szczycie Marmolada, były tylko jednym z możliwych czynników niedzielnej tragedii.

„Jest wiele czynników, które mogą być zaangażowane” – powiedział Milan. Powiedział, że lawiny są na ogół nieprzewidywalne, a wpływ ciepła na lodowiec jest „niemożliwy do przewidzenia”.

READ  Zachodni urzędnicy powiedzieli, że wsparcie Chin dla Rosji szkodzi ukraińskiemu „planowi pokojowemu”.

W osobnych komentarzach dla włoskiej telewizji państwowej Milan określił ostatnie temperatury jako „ekstremalnie gorące” jak na szczyt. „To wyraźnie nienormalna rzecz”.

Służby ratownicze poinformowały, że ranni zostali przetransportowani drogą powietrzną do kilku szpitali w regionach Trentino Alto Adige i Veneto.