16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zelandia jest pierwszym kontynentem na Ziemi, który został w całości zmapowany

Zelandia jest pierwszym kontynentem na Ziemi, który został w całości zmapowany

Może ci się wydawać, że znasz wszystkie kontynenty, ale co z Zelandią?

W 2017 r. u wybrzeży Nowej Zelandii odkryto nieznaną wcześniej grupę osobników, co trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie.

Zelandia, zwana inaczej Te Reo Maui W Maorysach zajmuje powierzchnię ponad 5 milionów kilometrów kwadratowych, co czyni go dwukrotnie większym od subkontynentu indyjskiego.

Być może zastanawiasz się, dlaczego nie odkryto tego wcześniej?

Powodem jest to, że 95% jego obszaru jest zanurzone pod południowo-zachodnim Oceanem Spokojnym i zniknęło na długo przed pojawieniem się człowieka na Ziemi. Na powierzchni widoczne są tylko duże pasma górskie (dwie wyspy Nowej Zelandii) i kilka małych wysp oceanicznych.

Niewiele wiadomo o niedawno odkrytym kontynencie, głównie dlatego, że jest on prawie niedostępny. Jednak zespół geologów z całego świata opracował nową mapę geologiczną obejmującą Zelandię. Mapę utworzono przy użyciu kombinacji próbek skał wydobytych z morza i metod mapowania geofizycznego.

Geolodzy odkryli duże formacje piaskowca i złoża bazaltowego żwiru, śledząc zewnętrzne krawędzie Zelandii w poszukiwaniu próbek.

Uważa się, że piaskowce mają około 95 milionów lat i zawierają starszy granit i żwir wulkaniczny, co sugeruje, że kiedy Zelandia była suchym lądem, rzeki wypływające z wyżyn wulkanicznych wypełniały baseny tektoniczne.

Wyżyny były aktywnym obszarem wulkanicznym co najmniej 30–50 milionów lat temu, ale prawdopodobnie uległy erozji w wyniku osadzania się piaskowca.

Geolodzy uważają, że około 40 milionów lat temu Zelandia była stopniowo zanurzana w wodzie dzięki odkryciu bazaltowych kamyków, które są powiązane z podwodną aktywnością wulkaniczną.

W czasopiśmie opublikowano badanie zatytułowane „Rekonesansowa geologia piwnicy i tektonika północnej Zelandii”. Tektonika(2023).

SubskrypcjaDo bezpłatnego cotygodniowego biuletynu Indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.