22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zapłon za pomocą przycisku był luksusowym sposobem na uruchomienie samochodu, nawet jeśli tak nie było

Zapłon za pomocą przycisku był luksusowym sposobem na uruchomienie samochodu, nawet jeśli tak nie było

Gdy po raz pierwszy uruchomiłem samochód jednym naciśnięciem przycisku, czułem się łatwo i komfortowo — jakbym w jakiś sposób natknął się na przedział podatkowy, do którego nie należę. „Mówisz mi”, pomyślałem, „Mogę po prostu zostawić kluczyki w kieszeni, a samochód mnie wpuści i pojedzie?”

Start za pomocą przycisku to jeden z tych przycisków, które tak naprawdę tego nie robią Dodać Każda nowa praca przy wymienianej rzeczy (w tym przypadku układ zapłonowy, który pozwala włożyć kluczyk i go włączyć). Jest tam tylko dla wygody, pracy, w której się wyróżnia. Wsiadasz do samochodu, wciskasz pedał hamulca i przycisk i jesteś gotowy do jazdy. To niewiele trudniejsze niż odblokowanie telefonu.

Dla większości z nas jest to również najpotężniejsza energia, jaką możemy wytworzyć za pomocą opuszków palców. Przełączenie przełącznika na ochronniku przeciwprzepięciowym może dać blisko 2000 watów. To niemało, ale naciśnięcie przycisku, aby uruchomić samochód, daje moc, aby ruszyć siebie, swoją rodzinę, bagaż i o tak, tysiąc funtów maszynę przy prędkościach autostradowych.

Niemal natychmiastowy dostęp do ponad 100 HP.
Zdjęcie: Amelia Holowaty Krales/The Verge

Same przyciski fizyczne są stosunkowo standardowe w branży motoryzacyjnej, co jest zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę Czym mogą się różnić zwykłe stare klucze?. Każdy, który widziałem, był okrągły, znajdował się gdzieś po prawej stronie kierownicy i miał światła wskazujące, że twój samochód jest uruchomiony. Wprowadzono pewne środki bezpieczeństwa – wiele samochodów chroni przed przypadkowym uruchomieniem, wymagając jednoczesnego rozprężenia pedału hamulca. Na poziomie osobistym jest to odpowiednie połączenie komfortu i obsługi ręcznej – koordynacja stopy i dłoni sprawia, że ​​czujesz się jak Ty Praca Coś, ale nie masz irytacji majstrowania przy kluczu.

Kiedy zacząłem to pisać, miałem wrażenie, że przycisk startowy był stosunkowo nową funkcją, ale jego początki sięgają ponad stulecia. Był to jeden z pierwszych samochodów z zapłonem przyciskowym 1912 Cadillac Model 30dla którego trzeba było nacisnąć przycisk, aby włączyć rozrusznik elektryczny Wymiana korby silnika. Oczywiście były to bardzo wczesne dni dla „samochodów”, więc współczynnik komfortu nieco się zmniejszył z powodu Jeszcze kilka kroków (Jak na przykład Dostosuj stosunek paliwa do powietrza w silniku i czas zapłonu) musiałeś zrobić. Jednak słuszne jest opisanie Modelu 30 jako posiadającego przycisk startowy. Był też bezkluczykowy, nie dlatego, że komunikował się bezprzewodowo z brelokiem Jak działają nowoczesne samochody (Wyraźnie), ale ponieważ… w ogóle nie było klucza.

Ale w pewnym momencie ludzie zdali sobie sprawę, że prawdopodobnie istnieje sposób na powstrzymanie kogoś przed uruchomieniem samochodu. Był okres, kiedy samochody miały kluczyki do otwierania stacyjki, ale nie uruchamiano samochodu kluczykiem. W latach pięćdziesiątychMimo to wiele samochodów zostało wyposażonych w pełny układ zapłonowy, który większość z nas zna dzisiaj, zastępując system przycisków i dźwigni. I tak w większości pozostawał tak długo, dopóki ktoś nie zdecydował, że nadszedł czas, aby ponownie włożyć przycisk i wszystkie udogodnienia, które są dostarczane z kluczykiem bezkluczykowym.

Mercedes Benz zwykle zdobądź kredyt Aby spopularyzować tę funkcję za pomocą systemu KeylessGo w Klasie S z 1998 roku (firma zapytała, czy uważa się za wynalazcę nowoczesnego systemu uruchamiania startowego, ale nie usłyszała odpowiedzi). Chociaż ten samochód jest wyposażony w dość standardowy kluczyk, który można przekręcić, aby uruchomić samochód, można go wybrać, aby zawierał system bezkluczykowy, który nie byłby nie na miejscu w nowoczesnym samochodzie. Dopóki masz specjalną plastikową kartę, możesz iść do samochodu, jeździć i biegać Naciśnij przycisk na górze skrzyni biegów.

Przez jakiś czas płacenie za start było luksusem. Ta klasa S. ja zacząłem Wyceniony na 72 515 USD, co stanowi około 130 000 USD w dzisiejszych pieniądzach. Jeśli pamiętasz sporo piosenek z lat 2000, takich jak 2 łańcuchyA Ray SarmordA grzywa GucciA Lil BabyA z Khalifa Obejmuje to słowa pokazujące samochody, które nie mają kluczyków lub zaczynają się od przycisku, z tego powodu. (Khalifa wskazuje na swój przycisk odtwarzania w dwa piosenki).

Kluczyki samochodowe typu „push-to-start” zwykle nie mają metalowego ostrza, co sprawia, że ​​są bardziej przyjazne dla kieszeni niż zwykłe kluczyki.
Amelia Holowaty Krales / Pogranicze

Chociaż ta funkcja nie jest tu niezwykła w 2022 roku, nie jest jeszcze wszechobecna; Patrząc na modele z 2022 r. z 10 najlepiej sprzedających się samochodów w USA, tylko połowa z nich jest standardowo wyposażona w tę funkcję. Kupując niższy model Toyoty RAV4, Camry, Tacoma, Hondy CR-V lub Forda F-150, dostaniesz konwencjonalny brelok do jego uruchomienia. (Wyłączając wciskanie do startu podstawowego F-150 niekoniecznie jest niespodzianką, ponieważ ciężarówka nie jest nawet wyposażona w tempomat – tak, mówię poważnie.) Jednak zanim przeniosłem się o dwa lub trzy trymery, wszystkie pojazdy rezygnują z cylindra zapłonu na jeden przycisk.

Kiedy uruchomiłem swój pierwszy samochód jednym naciśnięciem przycisku w 2020 roku, przez pierwsze kilka miesięcy było to dla mnie bardzo mylące (prawdopodobnie dlatego, że jeździłem wtedy tylko samochodami sprzed kilkudziesięciu lat). Przytrzymam przycisk na ułamek sekundy przed hamowaniem, aby wydać denerwujące dźwięki z mojego samochodu i komunikat „Aby rozpocząć, naciśnij hamulec”. Pokochałem go jednak i teraz wydaje mi się tak przestarzały, że za każdym razem, gdy prowadzę innym samochodem, muszę wyciągać kluczyk z kieszeni i przekręcać go w stacyjce. Przyznam jednak, że przez miesiąc lub dwa zdecydowanie próbowałem wydostać się z auta (Ford Fusion Energi 2016) bez wyłączania go, powodując, że znów na mnie krzyczy.

Stanowi to jednak problem: podobnie jak w przypadku wielu udogodnień, uruchamianie przyciskiem ma swoją cenę. Kilkadziesiąt osób Została zabita przez zatrucie tlenkiem węgla Lub niekontrolowane poruszające się pojazdy po pozostawieniu samochodów w ruchu, zakładając, że wyłączą się po odjeździe po pociągnięciu kluczyka. Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego nawet ma stronę Ostrzegaj ludzi, aby byli bardziej świadomi, jeśli ich samochód ma bezkluczykowy układ zapłonowy. Te zgony pokazują, że kiedy maszyna staje się wystarczająco łatwa w obsłudze bez zastanowienia, ludzie nawet o tym nie myślą – a producenci samochodów nie pomyśleli o śmiertelnych skutkach tego. W 2021 r. wielu senatorów Sugestia prawa które narzucałyby funkcje zapobiegające zatruciu i rozpraszaniu tlenkiem węgla, ale jak dotąd, The działania Nie przeszło.

Wielu producentów zaczęło opracowywać systemy zapobiegające dalszym zgonom. Ale dni naciskania, aby uruchomić przycisk Może być już ponumerowanyDzięki firmom, które jeszcze bardziej zwiększają komfort. Wiele luksusowych samochodów elektrycznych – w szczególności Tesle – całkowicie rezygnuje z ręcznego procesu uruchamiania. Wchodzisz, wybierasz tryb jazdy i samochód jest gotowy, by Cię zabrać.

Zabawne, strona internetowa Volvo pokazuje puste miejsce, w którym znajdowałby się przycisk ładowania XC40, ale nie ma fizycznego przycisku.
Zdjęcie: Volvo

Podczas gdy wiele samochodów elektrycznych tradycyjnych producentów, takich jak Ford, Hyundai i Toyota, uruchamia się przyciskiem, istnieją przesłanki, że uruchamianie bez użycia przycisków może już być w toku; Naładuj Volvo XC40 Włącza się automatycznie A wyłączanieI chociaż Volkswagen ID 4 ma przycisk włączania/wyłączania, jego użycie jest całkowicie opcjonalne, zgodnie z instrukcją pojazdu. To prawie ta sama technologia; Samochody uwierzytelniają Cię za pomocą breloka, karty, a nawet smartfona, ale aktywują lub dezaktywują silniki tylko podczas korzystania z dźwigni zmiany biegów, zamiast robić to w osobnym kroku.

Jak powiedziałem wcześniejTrochę mnie denerwuje świętowanie, więc myślę, że szkoda by było, gdyby presja na start została całkowicie zastąpiona. Na szczęście, jeśli jest to przyszłość, może minąć dużo czasu, biorąc pod uwagę, jak powoli przyciski rozprzestrzeniały się od czasu ich ponownego pojawienia się. Do tego czasu przycisk będzie nadal funkcjonował jako luksus, dając tym, którzy mieli szczęście, mieć coś mniej do wypełnienia podczas porannych dojazdów do pracy.

Korekta 31 maja o godzinie 19:02 ET: Oryginalna wersja tego artykułu błędnie określała tlenek węgla jako dwutlenek węgla. Jego wzór chemiczny to dwutlenek węgla i przepraszamy za błąd.

READ  Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge zostało zaktualizowane po przełączeniu