15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Z rtęcią powiązano masowe śmiertelne ryby w Odrze na granicy polsko-niemieckiej

Z rtęcią powiązano masowe śmiertelne ryby w Odrze na granicy polsko-niemieckiej

Symbol zastępczy, gdy ładowane są akcje artykułu

Premier Polski powiedział w piątek, że duża ilość odpadów chemicznych mogła zostać wrzucona do rzeki na granicy polsko-niemieckiej, zabijając tony ryb i powodując katastrofę ekologiczną, której oczyszczenie może zająć lata.

Urzędnicy powiedzieli, że 150 polskich żołnierzy zostało rozmieszczonych nad rzeką Odrą o długości 522 mil, która przepływa przez Polskę, Niemcy i Czechy. Wyciek chemiczny mógł być celowy – powiedział premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek podcast.

„Dużo odpadów chemicznych mogło zostać wrzuconych do Odry i zrobiono to z pełną świadomością zagrożeń i konsekwencji” – powiedział Morawiecki. „Nie odpuścimy tej sprawie i nie spoczniemy, dopóki sprawcy nie zostaną surowo ukarani”.

Według lokalnych mediów niemieckie próbki wody z tego obszaru wykazały podwyższony poziom rtęci, ale władze nadal badają źródło wycieku. Naukowcy spekulują, że mogą istnieć inne przyczyny masowego wymierania ryb, w tym zmiany klimatyczne. Polskie wojska ustawiły barykadę przez rzekę, aby łowić martwe ryby i ostrzegały okolicznych mieszkańców, aby nie kąpali się w wodzie i nie jedli ryb złowionych w zanieczyszczonych częściach rzeki.

Grupy ekologiczne skrytykowały polski rząd za powolne reagowanie na zanieczyszczenia zauważone przez lokalnych rybaków pod koniec lipca. Warszawa oficjalnie poinformowała Berlin o katastrofie dopiero w czwartek, kilka tygodni po pojawieniu się martwych ryb, poinformowało niemieckie ministerstwo środowiska.

Rzecznik Ministerstwa Środowiska Christopher Stolzenberg powiedział dziennikarzom: „Wiemy, że planowany łańcuch zgłaszania takich przypadków nie działa. Według Associated Press.

„Zbliża się katastrofa ekologiczna” – powiedziała niemiecka minister środowiska Steffi Lemke powiedział Grupa Prasowa RND. „Wszystkie strony szykują się, aby dowiedzieć się o przyczynach tej masy [killing of fish] I zminimalizuj potencjalne szkody”.

Wideo Opublikowany Media społecznościowe pokazują ryby pływające na brzegach rzeki. Miejscowi rybacy twierdzą, że od tygodni wyciągają z wody martwe ryby i wydry.

READ  Z Polski do Paryża na 9INE CSGO

Naukowcy spekulują, że w grę mogą wchodzić czynniki wykraczające poza celowe zaśmiecanie. Rtęć mogła osiąść w osadach rzecznych z powodu zanieczyszczenia w przeszłości, zanim została wywołana przez niedawne pogłębianie. Europy Historyczna fala upałów tego lata Może nawet przestępstwo. Kontynent stoi w obliczu najgorszej suszy od 500 lat; Niski poziom wody i wysokie temperatury mogą hamować dostarczanie tlenu do organizmów wodnych w rzece i pogarszać istniejące zanieczyszczenie.

„To problem, gdy przenosimy się do świata dotkniętego zmianami klimatycznymi. Zanieczyszczenia zewnętrzne są bardziej toksyczne, ponieważ mają wyższe stężenia podczas suszy” – powiedział David Taylor, profesor zmian środowiskowych na National University of Singapore.

„Jesteśmy teraz w tym dziwnym okresie, w którym zaczynamy dostrzegać nie tylko bezpośrednie skutki zmian klimatu, takie jak susze i burze, ale także domina skutki żniw klimatycznych”.

Jak Seul zawiódł tak bezbronny, zalewając ich piwniczne domy

W 2016 r. Wietnam obwiniał o wyciek toksycznych odpadów z huty stali na wybrzeżu, który zabił około 100 ton ryb, co nazwał najgorszą katastrofą ekologiczną kraju. Wyciek zanieczyścił 125 mil wybrzeża i pozbawił pracy wielu rybaków. Raport wewnętrzny Govt wykryto Według agencji Reuters zakład prowadzony przez tajwańską grupę Formosa Plastics dopuścił się ponad 50 naruszeń.

W piątek Morawiecki zwolnił szefa Krajowej Agencji Gospodarki Wodnej po 20 tys. osób. Podpisano Petycja żądająca ich zwolnienia. Zwolnił też głównego inspektora Agencji Ochrony Środowiska w kraju za zbyt szybkie działanie.

„Sytuacja, z którą mamy do czynienia, nie jest w żaden sposób przewidywalna, ale z pewnością odpowiedzialne agencje mogły działać szybciej” – powiedział. Facebook Poczta.