29 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce poprawia się w sierpniu

W sierpniu wzrost produkcji przemysłowej w Polsce rósł szybciej niż oczekiwano, a inflacja cen producentów pozostała stabilna, jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 10,9% rok do roku, szybciej niż skorygowany wzrost o 7,1% w lipcu. To więcej niż spodziewany przez ekonomistów wzrost o 9,9%.

Wśród sektorów produkcja górnicza i wydobywcza odnotowała dwucyfrowy wzrost o 22,5%, a w przetwórstwie przemysłowym była o 11,1% wyższa niż przed rokiem. Produkcja energii elektrycznej, gazu, pary i klimatyzacji oraz zaopatrzenie w wodę wzrosły odpowiednio o 5,1% i 8,2%.

W ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa odbiła się w sierpniu o 0,7% po gwałtownym spadku o 7% w lipcu.

W osobnym raporcie warszawska agencja statystyczna ujawniła, że ​​inflacja cen producentów w sierpniu utrzymywała się na stabilnym poziomie 25,5%.

W ujęciu miesięcznym ceny producentów wzrosły o 0,8% w porównaniu z 1,3% wzrostem w lipcu. Dane pokazały również, że średnie płace ogółem w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w sierpniu o 12,7% rok do roku, ale spadły o 2,9% w porównaniu z miesiącem wcześniej. Według Urzędu Statystycznego średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło w ubiegłym miesiącu 6 583,03 zł (1 395 euro).

Wesprzyj Budapest Business Journal

Budowanie branży dziennikarskiej godnej tego miana to kosztowny biznes. Od 27 lat wydawcy, redaktorzy i reporterzy Budapest Business Journal starają się dostarczać wiadomości biznesowe, które działają, informacje, którym można ufać, prawdę, dokładność i bez strachu i przychylności.

Firmy prasowe na całym świecie zmagały się ze znalezieniem modelu biznesowego, który pozwalałby im na dalsze doskonalenie się bez uszczerbku dla ich wydajności. Niedawno niektórzy eksperymentowali z pomysłem zaangażowania swoich najważniejszych interesariuszy, swoich czytelników.

Chcemy dać taką samą możliwość naszym czytelnikom. Zapraszamy do pomocy w dostarczaniu wysokiej jakości magazynu biznesowego, którego potrzebujesz. Kliknij nasz przycisk Support BBJ, a będziesz mógł wybrać, ile i jak często przesyłasz nam swoje wpłaty.

READ  Duże partnerstwo światłowodowe w Polsce